Elma Sirkesinin Kanıtlanmış 6 Faydası

Sirke yüzyıllardır ev ve yemek pişirme amacıyla kullanılmıştır. Sirke aynı zamanda her çeşit sağlık problemine yardım ettiği iddia edilen eski bir adettir.
Doğal sağlık kurumunda en popüler sirke, elma suyu sirkesidir.
Bazıları bilim tarafından desteklenen, her çeşit faydalı etkilere öncülük ettiği iddia edilir.

İşte Elma Sirkesinin Bilim Tarafından Desteklenen 6 Sağlık Faydası

Tüm bu faydalar için ev yapımı organik elma sirkesini kullanın. Evinizde çok kolay bir şekilde hazırlamak için “elma sirkesi nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

1. Elma Suyu Sirkesi Güçlü Biyolojik Etkileri Olan Asetik Asit Bakımından Güçlüdür

Sirke, iki aşamada yapılır. İlk aşama olarak, ezilmiş elma mayalanmaya bırakılır.

Bu durum şekerleri mayalandırır ve alkole dönüştürür. İkinci aşamada bakteri alkol çözeltisine eklenir. Bu, alkolü mayalandırır ve asetik aside çevirir.

Asetik asit sirkedeki başlıca bileşendir. Fransızcada sirke kelimesi ekşi şarap anlamına gelir.
Organik, filtresiz elma sirkesi faydalı enzimler ve dost bakteriler içerir.

Elma Sirkesinin Görünümü:

Elma sirkesi

Dip Not: Elma sirkesi elmadan şeker mayalanarak yapılır. Bu işlem onları sirkelerdeki aktif içerik olan asetik aside çevirir.

2. Asetik Asit En Önemli Antimikrobiyeldir ve Bazı Bakterileri Öldürebilirelma sirkesi 1

Sirke bakteri içeren patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir. Sirke geleneksel olarak temizleme ve dezenfekte etmede, tırnak mantarları, bitler, siğiller ve kulağın tedavisinde kullanılmıştır.

Yine de bu uygulamaların çoğu araştırmalar tarafından doğrulanmadı. Modern tıbbın babası Hippocrates, 2000 yıl önce sirkeyi yara temizlemede kullanmıştır. Sirke yiyecek korumada kullanılmıştır ve çalışmalar sirkenin gıdalarda ki bakterilerin üreyip gıdayı bozulmasını engellediğini gösteriyor. Eğer gıdaları korumak için doğal bir yol arıyorsanız sirke oldukça faydalı olabilir.

Cilde uygulandığında aknelere faydalı olan sulandırılmış elma sirkesinin fıkra tarzında raporları vardır, fakat bunu doğrulamak için hiçbir araştırma bulamadık.

Dip Not: Sirkedeki ana madde olan asetik asit bakteriyi öldürebilir yada zararlı seviyelere ulaşmasına yada artmasına engel olabilir.

3. Elma Sirkesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı Olacak Şekilde Kan Şekeri Seviyesini Azaltır

Açık arayla sirkenin en başarılı uygulaması ikinci tip diyabetli hastalardakidir.

Elma Sirkesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı

İkinci tip şeker hastalığı ya insülin direnci bağlamında yada insülin üretme yetersizliğinden yüksek kan şekeriyle karakterize edilir.

Fakat yüksek kan şekeri, şeker hastası olmayan insanlarda da problem olabilir.

Bunun, yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların başlıca sebebi olduğuna inanılır.

Herkes kan şekeri seviyesini sabit tutmaktan faydalanmalıdır. Bunu yapabilmenin en etkili yolu arıtılmış karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır. Fakat elma sirkesinin güçlü bir etkisi olabilir.
Sirkenin insülin fonksiyonu ve kan şekeri seviyesi için birçok faydası olduğu gösterilmiştir.

  • Yüksek karbonhidratlı yiyecekler alırken insülin hassaslığını yüzde 19 ile 34 arasında geliştirir, kan glukozu ve insülin müdahalesini önemli şekilde azaltır.
  • 50 gr beyaz ekmek yendiğinde kan şekerini yüzde 34’e kadar azaltır.
  • Yatmadan önce iki yemek kaşığı elma sirkesi açlık kan şekerini yüzde 4’e kadar azaltabilir.
  • Fare ve insanlardaki diğer birçok çalışma sirkenin insülin hassaslığını arttırabileceğini ve yemek sırasında önemli bir şekilde kan şekeri tedavisini azaltabileceğini gösteriyor.

Bu sebeplerden dolayı sirke, şeker hastaları, şeker hastası olmaya yakın olanlar ve kan şekeri seviyelerini düşük tutmayı isteyenler için faydalı olabilir.
Dip Not : Elma sirkesi insülin hassasiyetini geliştirmede ve yemekten sonra kan şekerini azaltmaya yardım etmede büyük bir umut vermiştir.

4. Elma Sirkesinin Kilo Kaybına Yardım Edebileceğini Gösteren Çalışmalar VardırElma sirkesi Kilo Kaybı

Sirkenin, kan şekerini ve insülin seviyelerini azalttığı düşünüldüğünde kilo vermeye yardım edebileceği mantıklıdır. Birçok insan araştırmaları sirkenin tokluğu arttırabileceğini, daha az kalori almaya yardım edebileceğini ve ölçüde kilo kaybına sebep olabileceğini öne sürer.
Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerle birlikte sirke tokluk hissini arttırabilir. Obez bireylerde yapılan çalışmada, günlük sirke tüketiminin azalan karın yağlarına, azalan bel çevresine, daha az kan trigliseritleri ve kilo kaybına yol açtığını göstermiştir.

  • 15 ml (bir yemek kaşığı):  1.2kg
  • 30 ml (iki yemek kaşığı): 1.7 kg

Yine de bu çalışmanın 12 hafta devam ettiğini aklınızda bulundurun, bu yüzden vücut ağırlığındaki gerçek etkiler daha mütevazidir.
Sonuçları görebilmeniz için birçok etkili metodu birleştirmeniz gerekir. Etraflı olarak, elma sirkesi tokluğu arttıracak ve glukoz ve insülin seviyesini azaltarak kilo kaybına yardımcı olacaktır. Fakat başlı başına bir mucize olmayacaktır.
Dip Not : Çalışmalar sirkenin tokluk hissini arttırabileceğini ve kilo vermeye yardımcı olacak şekilde daha az kalori alınmasına yardım edebileceği gözlemlenmiştir.

5. Elma Sirkesi Kalp Sağlığı İçin Bazı Faydalar SağlayabilirElma sirkesi Kalp Sağlığı

Kardiyovasküler hastalık şu an dünyanın en büyük ölüm sebebidir.
Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda elma sirkesinin kalp hastalıklarının önüne geçtiği saptanmıştır.
Bu fare araştırmaları elma sirkesinin kolesterol ve trigliserit seviyelerini azalttığını göstermiştir.
Dip Not: Birçok hayvan çalışmaları sirkenin kan trigliseridlerini, kolesterolü ve kan basıncını azaltabileceğini gösterdi fakat bunun insan çalışmalarında da kanıtlanmaya ihtiyacı var.

6. Sirke Kansere Karşı Koruyucu OlabilirSirke Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Kanser, hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesinden karakterize edilmiş bir hastalıktır.
İnternette elma sirkesinin anti-kanser etkileri hakkında birçok reklam var. Bazı çalışmalar sirkenin kanser hücrelerini öldürebileceği ve tümörleri küçültebileceğini gösterdi.
Ancak, bu konuyla ilgili bütün çalışmalar yaşayan, nefes alan bir insanda ne olduğuna dair hiçbir şey kanıtlamayan farelerde yada deney tüplerinde izole edilmiş hücrelerde yapıldı.

Genel olarak elma sirkesinin kanseri önlemeye yardım edebilmesi mümkün fakat şu anki araştırmalara dayanarak tavsiye vermek kesinlikle yersiz olur.
Dip Not : Deney tüplerinde veya farelerde yapılan bazı araştırmalar pirinç sirkesinin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini ve tümörleri küçültebileceğini gösterdi.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri, Dozajı ve Kullanım ŞekliYan Etkileri, Dozaj ve Nasıl Kullanılır

İnternette elma sirkesiyle ilgili birçok şiddetli iddia var.
Bazıları, enerji seviyelerini yükselttiğini ve sağlık üzerinde yararlı etkilerinin hepsine sahip olduğunu söyler. Maalesef, bu iddiaların çoğu bilim tarafından desteklenmez.
Tabi ki kanıt yokluğu bir şeylerin olmadığına kanıt değildir ve genelde hikaye bilim tarafından desteklenerek biter.
Mevcut olan az miktarda kanıya istinaden elma sirkesinin faydalı olabileceğini ve kesinlikle eğer ilgileniyorsanız biraz öz deneyleme için iyi bir aday olabileceğini düşünüyorum.
Elma sirkesi en azından güvenli görünüyor. Normal tüketimde görülen hiçbir yan etkisi yoktur.
Elma sirkesini beslenmenize dahil etmenizin en iyi yolu elma sirkesini yemeklerinizde salata sosunda ve bu tarz şeylerde kullanmaktır. Bazı insanlar elma sirkesini suya katmayı ve bunu bir içecek olarak içmeyi de sever.
Olağan dozajlar günlük 1-2 çay kaşığı (5-10 ml) ile 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) arasında değişir. Kesinlikle bu dozajları aşmayın çünkü aşırı tüketim zararlı etkilere neden olabilir.
Elma sirkesinin hap/tablet halini almak da mümkündür fakat bunu önermiyorum.

Yorumla