En Sık Yapılan 10 Kişisel Hijyen Hatası

Çocukluğumuzdan beri, çoğumuza kişisel hijyen alışkanlıkları hakkında bilgi verilmektedir.

Diş fırçalamak, banyo yapmak, yemekten önce ellerimizi yıkamak ve kıyafetlerimizi temiz tutmak gibi birçok şey çok erken yaşlarda öğretilir. Bu alışkanlıklar hayatın rutin bir parçası haline gelir. Ama burada bitmiyor.

Aslında, yetişkinler sağlıklı ve hastalıksız yaşamak için doğru bir adım olarak daha da hijyenik hale gelmeye devam ediyor.

Bununla birlikte, kişisel hijyen konusuna gelince, çoğumuz ortak hijyen hataları yapıyoruz ve farkında bile değiliz. Ne kadar temiz olursanız olun, yaptığınız birkaç kayda değer alışkanlık yarardan çok zarar verebiliyor.

kişisel-hijyen-hataları

İşte en çok yapılan ve bırakılması gereken 10 kişisel hijyen hatası.

1. Öksürürken veya Hapşırırken Ağzınızı Kapamıyoruz

Tükürüklerin her yere yayılmasını önlemek için öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapatmanız çok önemlidir. Fakat ne yazık ki şaşırtıcı bir şekilde insanların çoğusu bu hijyenik alışkanlığa uymuyor.

Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı kapatmak sadece görgü kuralı değildir. Bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek içinde oldukça önemlidir.

Hastalandığınızda evde kalmanız en iyisidir, böylece mikroplarınız başkalarına bulaşmaz. Ancak dışarı çıkmanız gerekirse, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı bir mendil veya dirseğinizle örtün.

2. Tuvalete Gittikten Sonra Ellerimizi Yıkamıyoruz

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, el yıkama, kendimizi veya başkalarını hastalıktan uzak tutmanın en etkili yollarından biridir. Ancak birçok insan, özellikle tuvaleti kullandıktan sonra el yıkamayı atlar.

El yıkama alışkanlığı olan insanlar bile bunu düzgün yapmıyor olabilir.

2013 yılında Sağlık Dergisinde yayınlanan çalışmada 3.749 kişinin umuma açık tuvaletleri kullandıktan sonraki hareketleri analiz edildi ve bunların yüzde 10’u tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamadı, yüzde 33’ü sabunla yıkandı ve kalan kısım ise sabun kullanmadan alelacele ellerini yıkayıp çıktıkları gözlemlendi.
Tuvalete nerede giderseniz gidin çıktıktan sonra ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayın. Bununla birlikte, antibakteriyel sabunları da kullanmamaya dikkat edin, çünkü bu tarz sabunlar aslında dünyaya iyilikten daha çok zarar veriyorlar.

3. Diş fırçamıza dikkat etmiyoruz

Ağız sağlığına gelince, diş fırçasına nasıl baktığınız da çok önemlidir.

Çoğumuzun, her kullanımdan sonra diş fırçamızı durulama alışkanlığımız var, ancak bundan sonrasına dikkat etmiyoruz, hala ıslakken banyo dolabına koyuyoruz. Ortak bir hijyen hatası da bu harekettir.

Nemli bir diş fırçası, bakteriler için üreme alanıdır ve bir sonraki kullanışınızda ağzınıza daha fazla bakteri girmesine neden olur. Bu da kötü ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Diş fırçasını duruladıktan sonra suyunu iyice temizlemek için sallayın ve bir fırça koruyucuya koyun. Diş fırçasını birkaç dakika boyunca güneşin altında da kurutabilirsiniz.

Diş fırçasını daima üç ayda bir değiştirin.

4. Kulak Mengenesini Temizlemek İçin Pamuklu Çubuklar Kullanıyoruz

Çocukluktan beri, kulaklarımızı düzenli olarak temizlemek için pamuklu çubuklar kullanmak öğretildi. Aslında kulak içinde bulunan ve kulağın kendi ürettiği balmumu benzeri bu madde bizim için çokta kötü değildir.

Kulakta bulunan bu yapışkan madde, kulak enfeksiyonlarını önler ve aynı zamanda toz gibi yabancı parçacıkların ve hatta küçük böceklerin kulak kanalına girmesini önler.

Zamanla bu madde tozlarla birleşir ve sertleşir. Bunu temizlemek için genelde pamuklu çubuklar kullanılır. Pamuklu çubuk bu kiri daha fazla kulak kanalına doğru iter ve kulak zarına zarar verir. Kulağınızda aşırı miktarda kir birikirse bir kulak doktoruna giderek kulağınızı temizlettirin. Böylece kulak tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. 

5. Spor salonundan duş almadan çıkıyoruz

Egzersiz yapmak, uyum sağlamak ve vücudu şekillendirmek için harika bir yoldur. Hem evde hemde spor salonunda egzersiz yapabilirsiniz.

Ancak, ağır bir egzersiz seansından sonra duş almıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Egzersiz sonrası alınan duşun pek çok faydası vardır. Her şeyden önce terden kurtulmak suretiyle vücudunuz güzel kokar.

İkincisi, vücutta bakterilerin çoğalmasına izin vermemiş oluyorsunuz.

Ayrıca, çalıştıktan hemen sonra alınan ılık bir duş, cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve kas ağrısını hafifleterek vücudun tamamındaki kan akışını rahatlatır.

Hatta vaktiniz varsa egzersiz yaptıktan sonar duş alırken sıcak su ve sabunda kullanın.

Eğer duş alacak imkanınız yoksa, en azından egzersiz giysilerinizi mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

6. Ellerimizi çok fazla yıkıyoruz

Banyo yapmak veya el yıkamak olsun, aşırıya kaçıldığında yarardan daha fazla zarar verebilir.

Günlük banyo yapmak veya duş almak vücudunuzdaki kir, bakteri ve teri uzaklaştırmak için idealdir. Ancak aşırıya kaçmak cilt tahrişine ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Benzer şekilde, aşırı el yıkamak, bakterilerin vücuda girip bir enfeksiyona neden olma ihtimalini artıran kuru, çatlamış ciltlere neden olabilir. Cilt kuruluğu olanlarda linkteki yazımızı tıklayarak etkili yöntemler ile bundan kurtulabilir.

7. Sıkça Kullanılan Ev Eşyalarını Temizlemiyoruz

Evinizi ne kadar temiz ve düzenli tutarsanız tutun, uzaktan kumandalar, kapı mandalları, klavyeler, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve duş başlıkları gibi yaygın olarak kullanılan ev eşyalarını temizlemiyorsanız, işinizi düzgün yapmıyorsunuz demektir.

2013 yılında Birleşik Krallık’taki Surrey Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir proje, cep telefonlarının mikropların üreme alanı olduğunu ortaya çıkardı.

Yüzeydeki brüt bakteri ve diğer mikroplardan kurtulmak için bu yaygın kullanılan ev eşyalarını sık sık temizlediğinizden emin olun. Bu kendiniz ve aile üyelerini enfeksiyona karşı korumak için atılmış büyük bir adım olacaktır.

Ayrıca, cihazlarınızı yanınızda asla tuvalete götürmeyin. Cihazlarınızı tutmadan önce ellerinizi daima sabun ve su ile yıkayın veya en azından iyi bir el sabunu kullanın.

8. Dış Hijyen Ürünlerinin Yanlış Şekilde İmha Edilmesi

Yetişkinler, her şeyin tuvalete boşaltıldığı anlamına gelmediğini bilmelidir. Bu, hijyenik bez ve tamponlar için de geçerlidir. Ancak bu, birçok diş hekimi tarafından da yapılan bir hijyen hatasıdır.

Bir ürün tuvalet ne kadar güvenli olursa olsun, özellikle tamponlar ve hijyenik kadın ürünleri tuvalete atılmamalıdır, çünkü bunlar drenaj sistemini tamamen tıkayabilirler.

Kullanılmış ve kirli pedinizi çöp kutusuna atmanız da çok hijyenik değildir. Bu çöpler, insanlara ve evcil hayvanlara bulaşan hastalıklara neden olan bakterilerin üreme alanı haline gelebilir. Ayrıca, kötü bir koku yayar.

Pedi veya tamponunu çöp kutusuna atmadan önce bir miktar gazete veya başka bir kağıtla sarmak için biraz zaman ayırın. Kullandığınız çöp kutusunun her gün boşaltılmasını sağlayın.

9. Diş Temizliği için Diş İpi Kullanmıyoruz

Diş ipi ile temizlik can sıkıcı bir iş gibi görünüyor, ancak bu iş uygulanması gereken önemli bir ağız hijyeni adımıymış.

Eğer günde bir kez diş ipi kullanmazsanız ağzınızın içindeki bakteriler çoğalır ve diş etlerinizde problemler meydana gelir. Dişlerinizi iyice fırçalasanız bile, diş ipi diş aralarındaki bakterileri temizler, diş eti iltihabı ve ağız kokusunu önler.  

Ağız hijyeni için günde bir kez diş ipi kullanıp ve iki kez fırçalamak idealdir, bunun fazlası dişlerinize ve diş etlerine zarar verebilir. Diş eti rahatsızlıklarına ve aynı zamanda dişlerinizi koruyan diş minesinin hızla erimesine neden olabilir. Bu yüzden, aşırıya kaçmamanız önerilir.

Diş ve ağız sağlığınızı korumak için günde iki yada üç defa yaklaşık iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın ve bir kerede dip ipi kullanın.

10. Genellikle Cildimizi Eksfolte Etmiyoruz

Eksfoliyasyon, cildin ölü hücrelerini temizleme ve altındaki parlayan, canlı hücreleri ortaya çıkarmanın harika bir yoludur.

Fakat bu işi çok fazla yapmak hassas ve sivilce eğilimli cildi doğal yağlarından sıyırarak tahriş edebilir ve kopmalara neden olabilir. Ayrıca, deride küçük akıntılara neden olarak yüzünüzün daha kırmızı görünmesine neden olabilir.

Eğer cildiniz hassassa haftada yalnızca iki veya üç defa peeling yapmaya dikkat edin.

Peeling sırasında nazik olmaya özen gösterin.  Peelingden sonra cildinizin türüne bağlı olarak nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt için cilt temizleyicilerinizi ve parlatıcı ürünlerinizi besleyici bir nemlendiriciyle dengeleyin.

Ek Hijyen Hataları:

  • Dilinizi temizlemek için bir dil kazıyıcı kullanmayın.
  • Kontak lensinizi başkalarıyla paylaşmayın.
  • Makyaj fırçalarınızı kirli şekilde makyaj çantasında bırakmayın.
  • Ayak ve el tırnağı makaslarını başkaları ile paylaşmayın.
  • Terlerinizi kesinlikle elinizle silmeyin, çünkü elinize daha fazla mikrop bulaşır. Aşırı terlemeden muzdarip iseniz ‘aşırı terlemeden kurtulmak için doğal ve bitkisel tedaviler‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumla