Epsom Tuzunun Sağlığa Faydaları

Epsom Tuzunun Sağlığa Faydaları

Epsom tuzunun sayısız sağlık faydalarının yanı sıra güzellik açısından da birçok faydası vardır. Epsom tuzu bazı kimyasal bileşikler, magnezyum ve sülfattan oluşur.

Magnezyum vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri sağlamasının yanı sıra çok sayıda vücut fonksiyonu için de önemli rol oynamaktadır. Magnezyum eksikliği yüksek tansiyon, osteoporoz ve migren gibi birçok sağlık problemi ile ilişkilidir.

Sülfat beyin dokusunun oluşumunda önemli rol oynamakla birlikte besinlerin vücutta emilimini sağlamaktadır. Ayrıca detoksifikasyon işleminde de yardımcı olmaktadır. Epsom tuzu ile düzenli olarak banyo yapmak epsom tuzunun sağlığa faydalarından yararlanmak için en kolay ve ideal bir yoldur. Ayrıca magnezyum sülfat da lokal olarak kullanılabilir ve dahili alınabilir.

İşte sizlere epsom tuzunun sağlığa 10 faydası;

1. Stresi Azaltır

Kendinizi stresli hissediyorsanız epsom tuzu sakinleşmenize yardımcı olabilir. Magnezyum stresi azaltır ve adrenalin seviyelerini artırır.

Magnezyum serotonin kimyasal madde salgılanması ve beynin kullanımında önemli rol oynar. Ayrıca anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk ve anormal kalp ritimlerini azaltırken bu sayede ferahlama ve rahatlama sağlar.

 • Banyo suyunu ısıtarak içerisine 1 fincan Epsom tuzu ekleyin.
 • 20 dakika küvetin içinde bekleyin ve kendinizi daha rahat hissederek ve daha iyi bir uyku uyuyun.
 • Stressiz bir hayatın tadını çıkarmak için haftada 3 kez epsom tuzu ile banyo yapın.

2. Detoksifikasyon Sağlar

Epsom tuzu vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda epsom tuzu magnezyum hücrelerini detoksifiye için de gereklidir. Bununla beraber vücudun detoksuna ve çevresel kirliliklerden arınmasına da yardımcı olur.

Rahatlatıcı bir detoks banyosu keyfini yaşamak için ılık su dolu bir küvete 1-2 bardak epsom tuzu karıştırın ve bu suda 10-15 dakikanızı geçirin. Haftada 2-3 kez bunu tekrarlayın.

3. Kas Kramplarını Giderir

Epsom tuzu kas krampları tedavisinde ve egzersiz sonrası boğaz kaslarını rahatlatmada yardımcı olmaktadır. Magnezyum ağrıyı azaltmada etkilidir ve iltihabı da azaltır. Bu da kasların gevşemesini ve iyileşmeyi hızlandırır.

 • Epsom tuzu ve sıcak su ile bir macun hazırlayın. Yatıştırıcı etkisinden faydalanmak için 15-20 dakika boyunca etkilenen alan üzerine bu macunu uygulayın.
 • Bir başka seçenek olarak en az 20 dakika kadar 1 fincan Epsom tuzu karıştırılmış ılık su dolu bir küvette vücudunuzu dinlendirin.

Bu uygulama sayesinde banyo sonrasında kas kramplarınız iyileşecektir. Gerekirse aynı işlemi sonraki gün bir daha tekrarlayabilirsiniz.

4. Ağrıları Hafifletir

Epsom tuzu ağrı, şişlik ve iltihap gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda magnezyum da vücuttaki pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Epsom tuzu aynı zamanda gut artrit herhangi bir rahatsızlıkla ilişkili sertlik, enflamasyon ve ağrıyı da azaltır. Ayrıca kemik mineralizasyonu için de yardımcı olmaktadır. Epsom tuzu sinir işlevselliğini ve sinir ağrılarını yatıştırmada da etkilidir.

 • Sıcak suya 2 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin.
 • 20-30 dakika kadar bu suyun içinde vücudunuzun ağrıyan bölgelerini bekletin.
 • Aynı işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

5. Saçları Güçlendirir

Epsom tuzu saçlar için oldukça sağlıklıdır. Saçlarda bulunan yağı kaldırarak saç derisini sağlıklı tutmayı sağlar. Ayrıca saçlarda oluşan incelme, dökülme ve yağlı saç gibi sorunları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Epsom tuzu içerdiği mineraller sayesinde hasarlı saçları da güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Saçlara hacim verici bir maske hazırlamak için sıcak bir kreme eşit parçada epsom tuzu ekleyin. Ardından karışımı hafif nemli saçınıza uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın. Saçlarınıza haftada bir kez bu tedaviyi uygulayın.
 • Eğer saçlarınız yağlı ise şampuanınıza biraz epsom tuzu ekleyerek saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

6. Cildi Yeniler

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için haftada bir ya da iki kez cildi yenilemek esastır. Bu ölü deri hücrelerinden kurtulmak ve gözeneklerdeki yağı çıkarmayı sağlamaktadır. Ayrıca sıkça görülen sivilce ve siyah noktalar kaşıntıya ya da diğer cilt sorunlarına neden olabilir.

 • Ölü cilt hücrelerini kaldırmak için cildinizi nemli iken bir avuç epsom tuzu ile ovalayarak ardından su ile durulayın.
 • Başka bir seçenek olarak 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile bir avuç epsom tuzunu karıştırın. Ardından cildiniz ıslakken bu karışım ile ovalayın ve iyice durulayın.

Cildinizi sağlıklı, pürüzsüz ve daha yumuşak hale getirmek için haftada bir kez bu tedavilerden birini kullanabilirsiniz.

7. Güneş Yanığını Hafifletir

Epsom tuzu bronz ciltleri yatıştırmak için oldukça etkilidir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kaşıntı ve ağrı gibi güneş yanığı semptomlarını hafifletmektedir. Hatta cilt tonunu korumaya da yardımcıdır.

 • Güneşten yanmış elleri ve bacakları tedavi etmek için 1 fincan suya 2 yemek kaşığı epsom tuzu karıştırın. Bu karışımı sprey şişesinde saklayın. Etkilenen alana püskürtün ve 10 dakika beklettikten sonra banyo yapın. İyileşme fark edilinceye kadar haftada birkaç kez bunu tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak küveti ılık su ile doldurun ve 1 fincan epsom tuzu ekleyerek erimesini bekleyin. Suya birkaç damla lavanta yağı da ekleyerek 20 dakika bu suda vücudunuzu dinlendirin.

8. Ayak Sorunlarını Azaltır

Epsom tuzu ayak mantarı, ayak kokusu, ayakta ağrı ve diğer problemleri tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca doğal peeling özellikleri sayesinde ayaklar üzerindeki kaba ve nasırlı eti de yumuşatacaktır.

 • Ayak kokusundan kurtulmak ve ayak mantarı belirtilerini hafifletmek için ılık su dolu bir kaba yarım fincan epsom tuzu ekleyin. Sorun çözülene kadar günde bir kez 10 dakika boyunca bu suda ayaklarınızı ıslatın.
 • Tırnak mantarı sorunundan kurtulmak için sıcak suya bir avuç epsom tuzu ekleyerek günde 3 kez ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

9. Kalp Sağlığını Geliştirir

Epsom tuzu kalp sağlığını geliştirir.İçerdiği magnezyum kalp ritmini ve arterleri korumaya yardımcı olur. Arterler sağlıklı olduğunda kan pıhtılaşması, atardamar duvarlarında plak birikimi ve hasar riskini azaltır.

Ayrıca epsom tuzu kalp sağlığını korumanın yanı sıra kan dolaşımını artırır ve felç riskini de azaltır.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek ve kalp krizi riskini azaltmak için haftada 3 kez epsom tuzu ile banyo yapabilirsiniz.

10. Sindirimi Geliştirir

Epsom tuzu beden ve sindirim sisteminde bulunan zararlı toksinleri ve atık ürünleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda epsom tuzu sindirimi kolaylaştırmada ve kabızlık tedavisinde de kullanılır.

 • 1 fincan ılık suya 1 ya da 2 çay kaşığı epsom tuzu koyun eritin ve aç karnına günde 1 kez için. Epsom tuzu içten alındığında gastrointestinal irritasyon, ishal, bulantı ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle epsom tuzu kullanmadan önce doktorunuza danışın ve 1 haftadan daha uzun süre kullanmayın.
 • Ayrıca epsom tuzu banyosu su tutma ve karın şişliğini azaltmaktadır.

Uyarı: Epsom tuzu kullanımından hamileler, emziren kadınlar, böbrek sorunları yaşayanlar ve şeker hastaları kaçınmalıdır. Ayrıca 6 yaşından küçük çocuklar için de tavsiye edilmez.

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. mahşuk gökgöz
  26 Kasım 2015

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!