Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

İyi bir gülüş herkesin kalbini eritir!

Ancak çoğu insan dişleri lekeli veya sarı olduğu için başkalarının yanında gönülsüzce gülüyor yada hiç gülmüyor.

Dişlerimizin her zaman parlak ve beyaz kalması mümkün olmamakla birlikte (özellikle ileri yaşlarda), diş çürümesinin hızını azaltan çeşitli faktörler vardır.

Dişlerinizin sararmasına veya renginin bozulmasına neden olan en önemli sebeplerden bazıları çok fazla kahve veya çay içmek, sigara içmek, diş minesinin yaşlanmaya bağlı incelmesi, sağlıksız beslenme, ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı nedeniyle sürekli ağızdan nefes alıp verme, aşırı antibiyotik kullanımı, musluk suyundaki aşırı florür ve hatta genetik faktörler vardır.

evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir

evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir

İnsanlar dişlerini beyazlatmak için çoğunlukla diş beyazlatma ürünlerine güvenirler. Ancak bu tezgah üstü ürünler zaman zaman zararlı olabilir. Bu tarz diş beyazlatıcı ürünlerin içerisinde triklosan, sodyum loril sülfat, propilen glikol, mikro boncuklar ve dietanolamin gibi birkaç toksik bileşen vardır.

Bu nedenle sizlerle evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir konusunu anlatacağız.

1. Karbonat

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, doğal beyazlatma özelliklerine sahiptir ve ticari diş beyazlatıcılardan daha etkili bir maddedir.

Karbonat plağa neden olan bakterilerin ürettiği asitleri nötralize ederek plakların temizlenmesini kolaylaştırır. Plak birikmesi diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir.

 • Küçük bir diş macunu ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. Dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın, ardından ılık suyla durulayın. Bunu haftada bir veya iki kez kullanın.
 • Alternatif olarak, 2 çay kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Dişlerinizi macunla fırçalayın. Bunu haftada birkaç kez yapın.

Not: Aşırı karbonat kullanımı dişlerinizin doğal, koruyucu emayesine zarar verebilir. Bu nedenle birkaç haftadan fazla kullanmayın.

2. Hidrojen peroksit

Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir diye arayanlar hidrojen peroksitin etkisini görmezden gelmeyin.

Hidrojen peroksit doğal bir ağartma maddesidir. Ayrıca ağzınızdaki bakterileri öldürebilir, böylece kötü nefes kokusunu önleyebilir.

 • 1 çay kaşığı % 3 hidrojen peroksit ve suyu karıştırın. Bununla günde iki kez gargara yapın.
 • Alternatif olarak, 2 çay kaşığı hidrojen peroksit ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Dişlerinizi 2 veya 3 hafta boyunca haftada birkaç kez yavaşça karıştırın.

Not: Hidrojen peroksidin aşırı kullanımı diş minesini aşındırır. Önerilenden daha sık kullanmayın.

3. Hindistan Cevizi Yağı ile Çekerek Yağı

Hindistan cevizi yağı ağız sağlığını korumak için etkili olan başka mükemmel bir maddedir. Ağızda yağ çevirme yöntemi ile dişlerinizi beyazlatıp parlatabilirsiniz.

Hindistancevizi yağındaki laurik asit iltihaplanmayı azaltır, plak oluşumuna veya dişlerinizde sarı renklenmeye yol açabilecek diğer ağız sorunlarına yol açabilen bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

 1. Ağzınıza 1 çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağı koyun.
 2. Ağzınızda 15 ila 20 dakika boyunca çevirin. Gargara yapmayın.
 3. Sonunda bu yağı tükürün.
 4. Ağzınızı su ile iyice durulayın.
 5. Dişlerini fırçalayın.
 6. Bu yöntemi sabah bir şey yemeden önce yapın.

4. Aktif Kömür

Aktif kömür dişlerdeki istenmeyen lekeler ve plaklarla savaşmak için çok faydalıdır. Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir diye arıyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin.

Aktif kömür, lekeleri ve plakları azaltarak dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olur. Bu mikro gözenekli kömür, kahve ve kırmızı şarap dahil olmak üzere dişlerdeki tüm lekelere tutunur ve anında temizler.

Ayrıca, ağzınızdaki pH dengesini geliştirir ve kötü nefese karşı savaşmaya yardımcı olur.

 • Islak bir diş fırçasını aktif kömür tozu içine batırın ve dişlerinizi yavaşça 1 veya 2 dakika boyunca fırçalayın. Daha sonra ağzınızı ılık su ile iyice durulayın. Bunu birkaç hafta boyunca haftada birkaç kez yapın.
 • Alternatif olarak, dişlerinizi beyazlatmak için ev yapımı bir diş macunu yapabilirsiniz. Bir kaseye bir çay kaşığı aktif kömürü koyun. Birer çorba kaşığı yumurta kabuğu tozu ve sızma hindistancevizi yağı katın.  Malzemeyi metal olmayan bir spatula veya kaşık kullanarak iyice karıştırın. Macunu hava geçirmeyen bir kaba aktarın. Bu ev yapımı diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.

Not: Dişlerinizde demir varsa, aktif kömür kullanmadan önce diş hekiminize danışın.

5. Zerdeçal

Parlak sarı zerdeçal dişleri beyazlatmak için düşündüğünüz ilk şey olmasa da, çok etkili bir şekilde çalışır.

İnce bir toz formunda iken, hafif bir aşındırıcı görev görür ve diş yüzeyindeki lekeleri çıkarmaya ve beyaz dişleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Zerdeçal, diş etleri ve diş eti iltihabı gibi diş problemleri için mükemmel bir çözümdür, çünkü anti-inflamatuar, antiseptik ve antibiyotik özellikleri vardır.

 • Birer çay kaşığı su ve zerdeçal tozunu karıştırın. Dişlerinizi 2 ila 3 dakika bu karışım ile fırçalayın. Su ile tekrar tekrar durulayın ve ağzınızdaki sıvı dışarı çıkıncaya kadar tükürün. Bunu günde bir defa yapın.
 • Alternatif olarak, bir kaseye 4 yemek kaşığı kuru, organik zerdeçal tozu koyun. 2 çay kaşığı karbonat ve 3 yemek kaşığı organik hindistancevizi yağı ekleyin. Bir kaşık veya çatalla iyice karıştırın. Dişlerinizi bu karışımla günde bir veya iki kez fırçalayın.

6. Portakal kabuğu

Sararmış dişleri beyazlatmak için portakal kabuğu en iyi sırlardan biridir. Kabuğun asidik özelliği, onu güçlü bir ağartma maddesi yapar. Buda, dişlerinizdeki sarı renk tonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aslında, portakal kabuğu, içerdiği limonen nedeniyle diş lekelerini, özellikle sigara lekelerini çıkarmada oldukça etkilidir.

 1. 2 ila 3 dakika boyunca dişlerinizin üzerine uzun bir portakal kabuğunu sürün.
 2. Ilık su ile iyice durulayın.
 3. Sonuçlardan memnun olana kadar bunu günde iki kez yapın.

7. Elma sirkesi

Elma sirkesi, doğal bir dezenfektan ve temizlik ürünü olarak çalışır ve dişlerinizi doğal olarak beyazlatmak için evde de kullanılabilir.

Elma sirkesinde ana aktif madde olan asetik asit, bakterileri öldürmeye, plak veya diğer ağız problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

 1. Elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltin.
 2. Bunu bir gargara gibi ağzınıza bir dakika kadar çevirin.
 3. Ağzınızı su ile durulayın.
 4. Bunu sadece haftada birkaç kez kullanın.

Not: Elma sirkesini aşırı kullanmaktan kaçının, çünkü dişlerin üzerindeki emayeyi aşındırır.

8. Tuz

Tuz, doğada biraz aşındırıcıdır ve dişlerden lekeleri çıkarmak ve beyaz renklerini canlandırmak için kullanılabilir. Aynı zamanda dişlerdeki kayıp mineral içeriğinin yenilenmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, diş plaklarının temizlenmesine yardımcı olur, bu da dişlerdeki renk bozulmasına yol açabilecek birçok ağız problemi riskini azaltır. Ayrıca kötü nefes kokusunu önlemede de faydalıdır.

 1. Diş fırçanızı hafif ıslatın, masa tuzu veya deniz tuzu içine batırın.
 2. Dişlerinizi en az günde bir kere bu tuz ile fırçalayın.

Not: Tuzu sert kullanırsanız diş etlerine ve diş minesine zarar verebilir.

9. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen Hint leylağı evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir diye arayanların imdadına yetişiyor. Sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliklerinden dolayı, düzenli olarak kullanımı, aynı zamanda kötü ağıc kokusundan kurtulmaya yardımcı olur, çürükleri, plakları, diş eti iltihaplarını ve diğer ağız sağlığı sorunlarını önler.

Daha beyaz dişler için neemin birkaç farklı kullanım yöntemi vardır.

 • Dişlerinizi her gün fırçalamak için neem dallarını diş fırçası olarak kullanabilirsiniz. Fakat dalların kırık ucunu dişlerinizi fırçalayacak kadar yumuşak hale getirdikten sonra bunu yapın.
 • Neem yapraklarının suyunu ayıklayın ve dişlerinize günde bir kez sürün. Birkaç dakika bekletin, sonra dişlerinizi fırçalamak için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Sıcak su ile durulayın.
 • Normal diş macununa birkaç damla neem yağı karıştırın, ardından dişlerinizi fırçalayın.

10. Bentonit kil

Bentonit kil genellikle ev yapımı yüz maskelerinde kullanılır, ancak dişlerinizi doğal olarak beyazlatmak için de kullanılabilir.

Mineral bakımından zengin olması diş mineralizasyonunu destekler. Ayrıca, diş eti hastalığı ve kötü ağız kokusu ile mücadele eden özellikleri detoksifiye etmektedir.

 1. Bir kasede birer yemek kaşığı bentonit kil ve karbonatı karıştırın.
 2. 2 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı ekleyin.
 3. Düzgün bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın.
 4. Birkaç damla nane damlası ekleyin.
 5. Dişlerinizi en az günde bir kez bu karışımla fırçalayın.

Ek İpuçları

 • Ağız hijyeni rutininizin önemli bir parçası olduğu için daima ağız sağlığı problemlerinize uygun doğru diş macununu seçin.
 • Diş macunu ile birlikte, doğru diş fırçasını seçin. Hem manuel hemde elektrikli diş fırçaları dişleri etkili bir şekilde temizleyebilir. Konfor düzeyinize bağlı olarak birini seçebilirsiniz.
 • Diş fırçanızı kimseyle paylaşmayın.
 • Kılların üzerinde bakteri birikimini önlemek için her kullanımdan önce ve sonra yıkayıp durulayın.
 • Diş fırçanızı her üç ila dört ayda bir değiştirin.
 • Diş bakım rutininizin en önemli parçası olduğu için, dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.
 • Bakterileri temizlemek ve nefesinizi taze tutmak için dilinizi de fırçalayın.
 • Nefesinizi ferahlatmak için bir gargara kullanın.
 • Yemeklerden sonra yemek artıklarını ve kalıntılarını ağzınızdan temizlemek için ağzınızı suyla durulayın. Ayrıca kafeinli içecekler içtikten sonra da ağzınızı çalkalayın. Bu yöntem lekeleri çıkarmaya ve çürümeyi önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Sigara içmeyin yada tütün çiğnemeyin, çünkü bunlar dişlerde lekelere, diş eti hastalıklarına hatta ağız kanserine neden olabilirler.
 • Sağlıklı bir diyet, iyi bir ağız sağlığı için çok önemlidir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir konulu yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla