Evde Vücut Mantarı Nasıl Tedavi Edilir – Vücut Mantarı Bitkisel Tedavi

Evde Vücut Mantarı Nasıl Tedavi Edilir – Vücut Mantarı Bitkisel Tedavi

Tıbbi olarak tinea korporis olarak bilinen vücut mantarı, bir tür mantarın yol açtığı deri enfeksiyonudur. Çok bulaşıcıdır ve ne kadar erken tedavi ederseniz o kadar iyi olur.

Kafa derisi, kasık, avuç içi ve ayak tabanlarında veya bunların dışında vücudun farklı bölgelerinde görülebilir.

Vücut mantarı, kişiden kişiye, evcil hayvanla bireye, eşyalardan kişiye doğrudan yada dolaylı yollarla geçebilir. Belirtiler genellikle mantarla temastan yaklaşık 4-10 gün sonra başlar.

Bu enfeksiyonun karakteristik işareti vücutta, halka veya daire şeklinde döküntülerdir. Eşlik eden diğer belirtiler arasında kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanma vardır. Tedavi edilmezse cildinizin kabarmasına neden olabilir.

vücut mantarı nasıl tedavi edilir , vücut mantarı nasıl geçer

vücut mantarı nasıl tedavi edilir

Bu hastalığın risk faktörleri, nemli bölgelerde yaşamak, aşırı terlemek, temaslı sporlar yapmak, sıkı kıyafetler giymek, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve başkalarıyla giyim, yatak takımı veya havlu paylaşmaktır.

Vücut mantarı, hijyen koşullarını düzeltmek, bazı basit, doğal ve etkili ev ilaçlarını uygulayarak kolayca tedavi edilebilir.

Vücut Mantarı Nasıl Geçer – Evde Nasıl Tedavi Edilir – 10 Etkili Yöntem      

vücut mantarı nasıl geçer

1. Kişisel Hijyene Dikkat Edin

Vücut mantarı tedavisinde vücut hijyeni çok önemlidir. Bu, iyileşmenin ve belirtilerin azaltılmasının yanı sıra enfeksiyonun vücudun diğer alanlarına yayılmasını önlemeye de yardımcı olur.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yeterli miktarda su ile desteklenen kişisel hijyen, mantarın yayılmasını önlemek için önemli önleyici tedbirlerdendir.

Etkilenen alanı mümkün olduğu kadar temiz tutun. Alanı her gün su ve hafif sabunla yıkayın. Duş sonrası cildinizi iyi kurutun, özellikle ayak parmakları, kasık ve koltukaltları arasını. Ayrıca, nem, mantarın yayılmasını kolaylaştırdığı için terin etkilenen bölgenin etrafında birikmesini önleyin.

Vücut mantarını tedavi ettikten sonra ellerinizi sıcak sabunlu suyla iyice yıkayın veya tek kullanımlık eldivenler giyin.

Ayrıca, havlu ve kıyafetlerinizi enfeksiyonlu olan biriyle paylaşmayın.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücut mantarı için çok etkili bir ev ilacıdır. Araştırmalarda elma sirkesinin, enfeksiyona neden olan mantarla mücadelede güçlü antifungal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

 • Organik elma sirkesini eşit miktarda su ile inceltin. İçinde bir pamuk topu ıslatın ve etkilenen cilde uygulayın. Bunu günde 3 kez yapın.
 • Ayrıca, 1 ila 2 çorba kaşığı organik elma sirkesi ve biraz ballı ılık suya karıştırın. Enfeksiyonla içten mücadele yardımcı olmak için günde iki kez için.

Elma sirkesini evde kendiniz hazırlamak için “organik elma sirkesi nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antifungal ve antiseptik özellikleriyle mantar hastalığını başarıyla tedavi edebilir. Bu yağ enfeksiyondan sorumlu mantarı öldürmeye yardımcı olabilir ve rahatsız edici belirtilerden hızlı bir rahatlama sağlar.

 • Küçük bir top pamuğun üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve etkilenen bölgenin üzerine sürün. Bunu bir hafta boyunca günde 2-3 defa yapın.
 • Alternatif olarak, çaydır yağı, hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile eşit miktarda seyreltilebilir, daha sonra cilde uygulayabilirsiniz. Bu tedaviyi günde bir kez kullanın.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan cilt iyileştirici özellikler, mantar önleyici enfeksiyonların tedavisinde etkili bir ilaçtır. Enfeksiyona neden olan mantarla mücadele edebilen antifungal özelliklere sahiptir.

Nem alma özelliği, etkilenen alanın kaşınmasını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca etkilenen cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Tercihinize uygun olarak aşağıdaki çözümlerden herhangi birini seçebilirsiniz.

 • Hindistancevizi yağını birkaç saniye boyunca mikrodalga fırında ısıtın. Etkilenen bölgeye doğrudan uygulayın ve cildin çabuk emmesine yardımcı olmak için masaj yapın. Bunu günde en az 3 kez uygulayın.
 • Bir kaba 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi yağı koyun. İçine yarım kafur tableti ilave edin ve birkaç saat bekletin. Enfeksiyondan kurtulmak için karışımı etkilenen alanlara günde 2 veya 3 kez uygulayın.
 • Hindistan cevizi yağı ve kekik yağını 5: 1 oranında karıştırın. Enfekte olmuş cilt üzerine yağ karışımını masaj ile yayın. On dakika boyunca bekletin, sonra ılık suyla durulayın ve cildinizi iyice kurutun. Buna 1 ay boyunca günde en az bir defa devam edin.

5. Sarımsak

Sarımsak harika bir mantar önleyici bitkidir. Ajoene olarak bilinen, mantarlara karşı etkili olan ve vücudu mantara karşı koruyan bileşiği vardır.

Bu bitki bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

 • Sarımsağı ezin ve etkilenen bölgeye sürün. Gazlı bir bezle enfekte alanı sarın. Birkaç saat boyunca muhafaza edin, sonra ılık suyla bu bölgeyi durulayın. Bu çareyi birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez uygulayın.
 • Ayrıca, günlük 1 veya 2 karanfil taze sarımsak yutun. Bu yöntem mantarın hayatta kalmasını ve yayılmasını zorlaştıracaktır.

6. Hint Leylakı

Neem olarak da bilinen Hint lilası, vücut mantarını ve çeşitli deri enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olan antiseptik ve antifungal özellik bakımından zengindir.

Mantarın yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve belirtilerden hızlı bir şekilde rahatlama sağlar.

 • Etkilenen alan temizlenene kadar günde 2 veya 3 kez neem yağı uygulayın.
 • Alternatif olarak, neem yapraklarını ezin, içine biraz zerdeçal tozu ve susam yağı katın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın ve 1 saat boyunca bekletin. Ardından ılık su ile durulayın ve iyice kurutun.
 • Bu yöntemi enfeksiyon ortadan kaybolana kadar günde iki kez tekrarlayın.

7. Zerdeçal

Zerdeçal vücut mantarı için başka iyi bir çözümdür. Zerdeçal o kadar etkilidir ki enfeksiyondan sorumlu mantarın büyümesini engeller.

Ayrıca, iyileşme sürecine yardımcı olan antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

 • Meyve suyunun içine rendelenmiş, çiğ zerdeçal kökünden katın. Enfeksiyon kapanıncaya kadar günde 2 veya 3 defa etkilenen yere sürün.
 • Alternatif olarak, ½ çay kaşığı zerdeçalla az miktarda zeytinyağını karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Kıyafetlerinizde zerdeçal lekesi oluşmasını önlemek istiyorsanız alanı bir bandaj veya gazlı bezle örtün. 1 ila 2 saat sonra zerdeçal hamurunu durulayın ve tekrar uygulayın. Enfeksiyon geçene kadar buna devam edin.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra zerdeçal takviyesi de alabilirsiniz.

8. Meyan kökü

Meyan kökü, güçlü mantar ilacı bileşiklerine sahiptir, bu nedenle vücut mantarı gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

 1. Bir tencereye 1 su bardağı su dökün ve 5 veya 6 çay kaşığı meyan kökü tozu katın.
 2. 20 dakika kaynatın.
 3. Sonra az demlendirin ve soğumasını bekleyin.
 4. Bu karışıma bir pamuk topu batırın ve etkilenen alanların üzerine koyun.
 5. En az 10 dakika bekletin, sonra ılık suyla durulayın.
 6. Bu yöntemi şifa bulana kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

9. Koloidal Gümüş

Kolloidal gümüş vücut mantarı tedavisi söz konusu olduğunda mükemmel bir seçenektir. Sorunun temel nedeni ile mücadeleye yardımcı olan güçlü antifungal özellikleri vardır.

Ayrıca, toksik değildir ve hemen çalışmaya başlar.

 • Alana biraz kolloidal gümüş suyu püskürtün ve kurumasını bekleyin. Enfeksiyon ortadan kalkana kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca, bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı kolloidal gümüş ekleyin. Vücuttaki tüm zararlı mantarları yok etmek için 1 ay boyunca günde iki kez için.

10. İyot

İyot tentürü antifungal ve antiseptik özelliklerinden ötürü vücut mantarı tedavisinde oldukça etkilidir. Sadece sorunun kökenine karşı mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını da önler.

Mantarı tedavi etmek için yakınızdaki bir eczaneden kolayca bulabileceğiniz yüzde 2’lik iyot çözeltisine ihtiyacınız olacak.

 1. Yüzde 2 iyot solüsyonuna küçük bir pamuk topu veya pamuklu çubuk batırın.
 2. Etkilenen bölgeye sürün.
 3. Bunu birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 defa yapın.

Ek İpuçları:

 • Cildinizin etkilenen bölgelerini kaşıyıp çizmeyin, çünkü enfeksiyon diğer alanlara yayılır.
 • Enfeksiyonlu biriyle temastan kaçının.
 • Eğer evinizde evcil bir hayvan varsa onu da bu mantar hastalığı açısından muayene ettirin.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonla daha etkili bir şekilde savaşmak için C vitamini, D vitamini ve çinko bakımından zengin gıdalarla beslenin.
 • Herhangi bir enfeksiyonla mücadele etmek için tahıl, sebze, zeytin, hindistancevizi, yumurta, deniz ürünleri, yoğurt, sarımsak, limon, portakal ve greyfrut gibi gıdaları da bol yiyin.
 • Şeker, peynir, maya ve çikolata içeren gıdalardan uzak durun.
 • Kesinlikle alkol tüketmeyin.
 • Sıcak, nemli havalarda uzun süre kalın kıyafetler giymeyin.
 • Sıcak havalarda terlememek için serin bir yerde kalın.

 

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. Kadir Onay
  3 Ağustos 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!