Fibromiyalji Bitkisel Tedavi – En Etkili 10 Doğal Yöntem – Kesin Çözüm

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi – En Etkili 10 Doğal Yöntem – Kesin Çözüm

Fibromiyalji, fibrozit veya fibromiyozit olarak da bilinir, yaygın ağrı ile karakterize kronik bir durumdur. Kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Fibromiyaljinin kesin nedeni hala belirsizdir.

Olası nedenler ve risk faktörleri arasında genetik, hormonal bozukluklar, beyin veya omurilikte travma, cerrahi, romatizmal hastalıklar, viral enfeksiyonlar, uyku bozukluğu, kötü fiziksel kondisyon ve stres vardır. Araştırmacılar bunun fiziksel ve duygusal stres oluşturucuların birleşiminden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Fibromiyalji belirtileri zayıflatıcı kas ağrısıuyuşma veya karıncalanma hislerigürültüye, kokulara, parlak ışıklara, ilaçlara, belirli yiyeceklere ve soğuğa karşı duyarlılık; eklemlerde sertlik (özellikle sabah); ve yorgunluktur.

Fibromiyalji bitkisel tedavi

Bu durumdan muzdarip olanlar ayrıca migren, irritabl bağırsak sendromu, temporomandibular eklem (TME) bozuklukları, uyku bozuklukları, anksiyete ve depresyona sahip olma eğilimindedirler.

Fibromiyaljinin kesin bir tedavisi olmadığı için bu sorunla başa çıkmak kolay değildir. Tedavinin temel amacı belirtileri azaltmaktır. Bu da ilaçların yanı sıra tamamlayıcı tedavi ve doğal ilaçlar ile yapılabilir.

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi – En Etkili 10 Doğal Yöntem – Kesin Çözüm

1. Yoga ve Meditasyon

Yoga, tai chi, meditasyon ve derin nefes alma gibi rahatlama teknikleri, fibromiyalji belirtilerinin kontrol edilmesinde yardımcı olabilir.

Oregon Health & Science University araştırmacılarının yaptığı bir araştırmaya göre yoga, ağrı, sertlik, yorgunluk, zayıf uyku, zayıf bellek, anksiyete, depresyon ve zayıf denge gibi fibromiyalji belirtileri ile savaşmaya yardımcı olabilir.

2011’de, York Üniversitesi’ndeki Kanadalı araştırmacılar, sekiz hafta boyunca haftada iki kez 75 dakikalık hatha yoga sınıfının, fibromiyaljili kadın katılımcılarda kortizol seviyelerini arttırdığını, böylece ağrıyı azalttığını ve dikkati geliştirdiğini buldu.

 • Her gün 20 ila 40 dakika boyunca yoga yapın.
 • Bir tai chi sınıfına katılabilirsiniz.
 • Günlük 20 ila 30 dakika meditasyon yapabilirsiniz.
 • Progresif kas gevşetme ve güdümlü görüntüler gibi derin rahatlama teknikleri de size yardımcı olabilir.

2. Egzersiz

Uzun süreli egzersiz programında yer almak fibromiyalji belirtilerini azaltmada etkili bulunmuştur. Kas kaybını önler ve vücudun endorfinler olarak adlandırılan ağrı kesici kimyasalların seviyelerini arttıran nörokimyasal dengesini geri yükler. Ayrıca pozitif bir duygusal durumu tetikler

 ve stresi azaltır.

Haftada 3 kez yaklaşık 20 dakika düşük egzersizler ile başlayın, ardından süreyi ve sıklığı artırın. Bu egzersizler arasında yürüyüş, oturmuş egzersizler, kuvvet egzersizleri, esneklik egzersizleri, denge egzersizleri ve su aerobiği yer alabilir. Hareket aralığı, kuvvetlendirme ve aerobik kondisyon egzersizleri çoğu hasta için güvenlidir.

Hafif egzersizle başlanması ve semptomların alevlenmesini önlemek için yavaş yavaş artırılması önerilir. Örneğin, merdivenleri çıkmak, bahçe işleri ile uğraşmak, ev işleri yapmak gibi aktivitelerle başlayabilir ve yavaş yavaş sabit egzersizlere geçebilirsiniz.

Ağrı ve yorgunluğun egzersizi zorlaştırmasına rağmen, fiziksel olarak aktif olmaya özen gösterin.

3. Epsom Tuzu

Epsom tuzu, magnezyum sülfattır. Bir Epsom tuz banyosuna yapmak vücudunuzun magnezyum emmesine yardımcı olur. Fibromiyalji genellikle magnezyum eksikliği ile ilişkilidir. Bu yatıştırıcı banyo ayrıca ağrıyı azaltmaya ve gevşemeye yardımcı olabilir.

 1. Sıcak banyo suyuna 2 bardak Epsom tuzu katıp karıştırın.
 2. Yaklaşık 20 dakika boyunca bu suda dinlenin.
 3. Bunu haftada 3 kez tekrar edin.

4. Akupunktur

Akupunktur, vücuttaki enerji yollarından geçen ve beyin ve omurilikteki nörotransmitterlerin seviyesini değiştiren hayati enerji seviyelerini geri kazandırarak fibromiyalji belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olur. Ağrının hafifletilmesine ek olarak, bu tedaviler de rahatlama ve endişeyi de azaltmaktadır.

 • Belirtilerinize ve hassas noktalarınızın konumuna bağlı olarak, birkaç saniye süreyle hassas tetikleme noktalarına hafifçe basın. Tetik noktalarını, baskı uygulayarak hafifçe küçük dairesel hareketlerle ovalayabilirsiniz.
 • Doktorunuza, nöroloğunuza ya da fizyoterapistinize semptomlarınız ve qi enerjinize bağlı olarak tedaviniz için uygun akupunkturlar seçebilecek nitelikli bir akupunkturcu ya da akupresurist önermesini isteyin.

En iyi sonuçlar için, akupunkturu meditasyon, egzersiz, masaj ve diğer terapilerle birleştirin.

5. Masaj

Masaj terapisi kaslarınızı gevşetmenize ve eklemlerinizdeki hareket aralığını artırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltır ve vücudun doğal ağrı kesiciler gibi davranan kimyasalların üretimini uyarır.

Manuel lenf drenaj tedavisi (MLDT) denilen bir masaj türü de fibromiyalji için yararlıdır. Acıya bu soruna neden olan lenf blokajlarını gevşetir.

En iyi sonuçlar için, masajınızı fibromiyalji deneyimi olan bir masaj terapistine yaptırın.

6. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı ve nöropatik ağrıyı azaltmaya yardımcı olan doymamış yağlardır. Eklem ağrısını ve sertliğini de 

 • Günlük 1 ila 2 yemek kaşığı balık yağı için.
 • Ayrıca, ringa, sardalya, hamsi, ton balığı veya haftada 2 ya da 3 kez vahşi somon gibi yağlı balık yiyin. Diğer omega-3 yağ asitleri kaynakları arasında keten tohumu, ceviz, kanola yağı ve soya fasulyesi yağı bulunur.
 • Bunun yerine balık yağı veya omega-3 takviyeleri tercih edebilirsiniz, ancak önce doktorunuza danışın.

Not: Balık yağı veya omega-3 takviyeleri, kan inceltici ilaçları etkileyebilir.

7. Fibromiyalji bitkisel tedavi – Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücudun pH seviyelerini dengelemeye, oksidatif stresi azaltmaya ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu da, gastrointestinal sorunlar, yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrısı, şişme ve inflamasyon gibi fibromiyalji semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

 1. Bir bardak suya 1, 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi ekleyin.
 2. İsteğe bağlı olarak biraz bal ekleyin.
 3. Günde iki kez için.

Elma sirkesine alışık değilseniz, bir bardak suya 1 çay kaşığı ekleyerek başlayın ve yavaş yavaş artırın.

8. Fibromiyalji bitkisel tedavi – Zerdeçal

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle zerdeçal, romatizmal hastalıkların eşlik ettiği fibromiyaljinin tedavisine yardımcı olabilir. Ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olan kurkumin adlı bir bileşik içerir.

 • 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırın. Kaynayana kadar ısıtın ve soğumaya bırakın. Bunu günde bir veya iki kez için.
 • Zerdeçalı yemeklerinize de katabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek ise önce doktorunuza danıştıktan sonra günde 3 kez 400 ila 600 mg zerdeçal takviyesi almaktır.

9. Fibromiyalji bitkisel tedavi – Zencefil

Zencefil de fibromiyalji semptomlarını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.

 • Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil ekleyin. Yaklaşık 10 dakika pişirin. Bu çayı süzün ve günde 3 kez içine limon sıkarak için.
 • Alternatif olarak, doktorunuz uygun doz miktarını danıştıktan sonra zencefil takviyesi alabilirsiniz.

10. Fibromiyalji bitkisel tedavi – Kırmızı Biber

Kırmızı biber, doğal ağrı kesici olarak işlev gören kapsaisin adı verilen bir bileşim içerir. Ayrıca doğru kan dolaşımını sağlamak için de iyidir.

 • Acı biber özü veya kapsülü alabilirsiniz. Uygun dozaj için mutlaka doktorunuza danışın.
 • Yemeklerinize acı biber katabilirsiniz.
 • Ayrıca, ağrıyan bölgelere az miktarda kapsaisin kremi (% 0,025 oranında kapsaisin) uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Bunu günde 3 defa tekrarlayın.

Not: Kırık veya iltihaplı cilde acı biber veya kapsaisin kremi uygulamayın.

Ek ipuçları

 • Düzenli bir uyku rutini oluşturun ve yeterince uyuyun.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Gıda alerjilerini test etmek için eliminasyon diyetini deneyin, böylece diyetinizdeki potansiyel gıda alerjenlerini ortadan kaldırırsınız.
 • Uyku düzeninizi bozabileceği ve endişe ve huzursuzluk belirtilerini şiddetlendirebileceği için kafeinden kaçının.
 • Her gün 300 mg magnezyum takviyesi alın. Tabi ilk önce doktorunuza danışın.
 • 5-HTP (50 mg, günde 1-3 kez), SAM-e (günde iki kez 400 mg) ve L-karnitin (günde iki kez 500 mg) gibi takviyeleri alın. Bu takviyeleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi – En Etkili 10 Doğal Yöntem – Kesin Çözüm başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

1

2 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Gönül
  22 Eylül 2018
 2. Kadir Onay
  18 Temmuz 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!