Gastrit Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemleri

Gastrit Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide rahatsızlıklarından biri olan gastrit sorunu, mide ve ince bağırsakta oluşan viral veya bakteriyel enfeksiyonların iltihaplı hale geldiği bir durumdur.

Mide ve bağırsaklar için sorun yaratan bakteriler Rotavirüs,. Norovirüs ve Escherichia olarak bilinir. Bu virüslerin kısaltmış haline ise Koli Basili virüsleri denilmektedir. Bu bakterilerin birçok rahatsızlık için gizli bulaşıcı değerleri mevcuttur. Gastrit son derece bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

 

Gastritin ortak belirtileri mide bulantısı, ishal, mide krampları ve kusmadır. Ayrıca kişiye göre ateş, baş ağrısı, titreme, vücut ağrıları, cilt ve ağız kuruluğu görülebilmektedir.

Gastrit sorunlarının tedavisinde yardımcı olmak ve belirtilerini azaltmak için evde hazırlanabilecek bir takım basit ilaçlar vardır. Genellikle başlangıç aşamasında yapılan bu tür tedavi şekilleri oldukça etkili olabilmektedir.

 

GASTRİT İÇİN EVDE UYGULANACAK 10 DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ

1. Tuz

Tuz, kusma ve ishal nedeni ile kaybedilen suyun vücutta kalmasını sağlar.  Ayrıca, tuz enfeksiyonla mücadelede eder ve sindirim sistemindeki PH seviyesini korur.

HAZIRLANIŞI    

 1 Litre ya da filtrelenmiş 4 bardak su içerisine 1 çay kayığı tuz ekleyin. Ardından 2 yemek kaşığı şeker ekleyerek iyice karıştırın. Günlük kısa aralıklarla bu sudan için.

2. Zencefil

zencefil

Zencefil, anti bakteriyel, antiviral, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeni ile gastrit tedavisinde çok etkili bir ilaçtır.

HAZIRLANIŞI    

1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökü ekleyin. 10-15 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra hazırlanan bu karışıma bal ekleyin ve bu içeceği yavaş yavaş yudumlayın. Midenizi daha iyi hissedene kadar bu yatıştırıcı karışımı günde 2-3 kez için.

NOT: Yüksek tansiyonu kişiler zencefil kullanımından kaçınmalıdır.

2. Şeytantersi

 şeytan tersi

Şeytan tersinin gastrit belirtilerinin azaltılmasında büyük bir yardımı vardır. Bu baharat sindirim sistemini geliştirerek aynı zamanda sindirim sisteminin güçlenmesine vesile olmaktadır.

HAZIRLANIŞI    

Bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı zencefil ekleyerek iyice karıştırın ve için. Durumunuz düzelinceye kadar gün 2 defa içebilirsiniz.

 

3. Elma sirkesi

Elma Sirkesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı

Elma sirkesi de gastritin sebep olduğu birçok belirtiyi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına ve midede bulunan PH seviyesinin arttırılmasına yardım edecektir. Ayrıca elma sirkesi yapısı itibari ile mideyi yatıştırır ve mide ağrısı, bulantı, kusma ve bağırsaklarda gaz oluşumunu azaltır.

HAZIRLANIŞI    

Bir bardak sıcak su içerisine 1 çay kaşığı ham ve organik elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı yemek yemeden yaklaşık yarım saat önce için. Kendinizi iyi hissedene kadar yönteme devam edebilirsiniz.

Alternatif olarak bir bardak organik üzüm suyunu, yine 1 çay kaşığı ham olan elma sirkesi ile karıştırın ve bu karışımı günde iki kere için.

4. Kabartma Tozu

 kabartma tozu

Doğal antiasit olan kabartma tozu da gastrit, mide ekşimeleri ve gastrit belirtilerinin azaltılmasında kullanılabilir. Kabartma tozu sayesinde mide asidi nötr hale getirilir. Kabartma tozunun da kusma ve ishali azaltma etkisi olduğu bilinmektedir.

HAZIRLANIŞI

1 litre suya yarım çay kaşığı kabartma tozu ve 4 yemek kaşığı şeker katın. Bu karışımdan günde 2 defa içebilirsiniz.

NOT: Yüksek tansiyon hastaları sodyum içerdiğinden dolayı karbonat kullanımından kaçınmalıdır.

6.Fesleğen

fesleğen

Fesleğen yapısı itibari ile antispazmodik özellikler içermektedir. Mide spazmları ve gastrit için çok iyi bir çözümdür. Mideyi güçlendirmek ve gastritin belirtilerini yok etmek için fesleğen kullanımı çok önemlidir.

HAZIRLANIŞI    

Fesleğen suyu ve zencefil suyunu eşit miktarlarda karıştırın. Mide ağrılarını hafifletmek için günde 2-3 defa için.

Ayrıca   bir bardak su içerisine fesleğen yapraklarını koyarak bunları 10 ila 15 dakika kadar kaynatın. Bu karışıma bir tutam kaya tuzu ilave edin ve birkaç gün içerisinde bu karışımı tüketin.

7. Nane

Nane antimikrobiyal yapısı ile gaz, şişkinlik, mide bulantısı, mide ve bağırsak kramplarını hafifletmeye yardımcı olur ve gevşetici özelliklere sahiptir.

HAZIRLANIŞI

1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağını, bir fincan suyun içine katın ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Karışımı tatlandırmak için bal ekleyip içebilirsiniz.

Midenizi yatıştırmak için naneli sakız çiğneyebilir veya günde 3 defa bitkisel çay içebilirsiniz.

8. Papatya

Papatya anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve gaz giderici özellikleri nedeniyle gastrit sorunlarında önemli bir rol oynamaktadır. Gastrit için etkili bir çözümdür. Sindirim sisteminin düzgün işlemesini sağlayabilir.  Bu çay ishal, karın krampları, şişkinlik, bulantı ve gaz gibi sorunlara iyi gelir.

HAZIRLANIŞI

Bir su bardağı suya 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya katın ve 10 dakika kaynatın.Tadını güzelleştirmek için içerisine biraz limon suyu veya bal ekleyin. Hazırladığınız bu çay karışımını 2 ila 3 gün boyunca günde bir kere için.

9. Muz

muz

Olgun muz, gastrit tedavilerinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Muz amilaz dirençli nişasta içerdiği için gastrit belirtilerinin azaltılmasında yardımcı olur. Ayrıca muzun yapısında bulunan potasyum ve magnezyum, sindirim sisteminin düzgün işlemesi için gerekli olan iki elektrolite sahiptir. Muz sindirimi kolay ve çok sevilen bir meyvedir.

HAZIRLANIŞI

Bir fincan yoğurt içerisine birkaç dilim muz ekleyin ve günde 2-3 kere yiyin. Sindirim sisteminiz düzelene kadar bu karışımı kullanabilirsiniz.

10. Probiyotikler

Probiyotikler

Probiyotikler, tüketildiği zaman insanların sağlığı üzerinde olumlu etki yapabilen mikro organizmalara verilen genel isimdir. Sindirim sisteminde bulunan “kötü bakteriler” yerini “ iyi bakteriler” ile değiştirdiğinde sindirim sistemindeki düzen artabilir. Probiyotikler çok hızlı bir şekilde sindirim sistemini uyarır, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtileri ortadan kaldırır.

Ek İpuçları

 • Meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice temizleyin.
 • Pişmemiş yiyeceklerden uzak durun.
 • Her gün 8 ila 10 bardak su için.
 • Hızlı bir iyileşme için bol bol dinlenin ve uyuyun.
 • Portakal suyu gibi asit içeren içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Alkol ve sigara kullanmayın.
 • Ağrı ve krampları azaltmak için karnınıza sıcak kompres veya sıcak su torbası koyabilirsiniz.

 

5 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Kadir Onay
  21 Ağustos 2018
 2. Kadir Onay
  8 Mart 2018
  • asuman bedel
   8 Mart 2018
 3. Kadir Onay
  1 Şubat 2018
 4. Samet
  22 Ekim 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!