Gastrit İçin Evde Hazırlayabileceğiniz İlaçlar

Gastrit İçin Evde Hazırlayabileceğiniz İlaçlar

Gastrit gastrik muzoka olarak bilinen mide zarında oluşan iltihap ve tahriş tir. Gastrit belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte birçok kişide hiçbir belirti görülmemektedir.

Ancak en yaygın olarak görülen belirtiler arasında geceleri hazımsızlık, mide ekşimesi, karın ağrısı, iştah kaybı, koyu renkli dışkı, mide bulantısı, kusma, yemek sonrası karnın üst kısmında dolgunluk hissi ve şişkinlik vardır.

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı gastrite maruz kalsa da temel olarak 4 nedeni bulunmaktadır. Mide muzokasının enfeksiyon kapması, B12 vitamini eksikliği, çok fazla ağrı kesici  ve diğer anti-inflamatuar ilaçları kullanmak, asitli içecekler ve baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi en temel nedenlerdir.

Çok fazla alkol tüketen kişiler, yaşlılar, AIDS ve Crohn hastaları gastrite neden olan parazit enfeksiyon gibi hastalıklar taşıyanlar özellikle risk altındadır. Gastrite neden olan diğer faktörler ise viral ya da fungal enfeksiyonlar ile stres gibi etkenlerdir.

Akut gastrit olarak bilinen hafif vakalar genellikle birkaç gün içerisinde geçmektedir. Ayrıca yaşam tarzında ve alışkanlıklarda ufak değişiklikler ile birlikte basit ev ilaçları kullanmak bu sorunu çözebilir. Kronik gastrit sorununun ülsere neden olma riski vardır. Bu nedenle mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İşte gastrit için evde hazırlayabileceğiniz en iyi 10 ilaç;

1.Karambol Tohumları

Karambol Tohumları

Karambol tohumları gastrit için faydalı olan doğal antasit içermektedir. Karambol tohumları mide muzokasında oluşan asitlik ve asit fazlalığını gidermek için oldukça etkilidir. Aynı zamanda hazımsızlık, bulantı ve şişkinlik için de oldukça fayda sağlamaktadır.

 • Biraz siyah tuz ile birlikte 1 çay kaşığı kurutulmuş karambol tohumu ve zencefili her karıştırın. Bir bardak sıcak suya bu karışımdan 1 çay kaşığı ekleyerek günde 3 kez için.
 • Başka bir çözüm olarak bir bardak ayrana 1 çay kaşığı karambol tohumu tozu, yarım çay kaşığı siyah tuz ekleyin. Bu karışımdan günde 2 kez için.
 • 4 çay kaşığı karambol tohumu ile 2 bardak suyu su yarıya inene kadar kaynatın. Bu karışımı süzgeçten geçirerek günde 2 kez yarım fincan için.

Gastrit belirtileri geçene kadar bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

2.Zencefil

zencefil

Zencefil içerdiği anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle gastrit tedavisi için oldukça etkilidir. Aynı zamanda inflamasyonu azaltmak, enfeksiyon ve mide ağrısı belirtilerini hafifletmek, gaz, hazımsızlık, mide bulantısı ve şişkinlik tedavisi için de fayda sağlamaktadır.

 • 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökü ekleyin. Üzerine bir kapak kapatın ve 10 dakika boyunca dinlendirin. Ardından karışıma biraz bal ekleyin ve yavaş yavaş bu çayı yudumlayın. Yaklaşık bir hafta boyunca günde 2 ya da 3 kez bu çaydan içebilirsiniz.
 • Alternatif bir çözüm olarak yarım yemek kaşığı zencefilli suya biraz bal karıştırın ve bir hafta boyunca günde 2 kez yemek yemeden önce bu karışımdan için.
 • Hatta küçük bir parça taze zencefil kökü çiğnemek ya da zencefil kapsülleri kullanmak da gastrit tedavisinde etkili olabilir.

 

Not: Zencefil kan sulandırıcı ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime neden olabilir.

3.Yoğurt

yoğurt

Yoğurt gastrit sorunu yaşayanlar için en önemli besinlerden biridir. İçerdiği aktif bileşenler sayesinde gastrit için oldukça faydalıdır.

Yoğurtta bulunan mevcut probiyotikler gastrite neden olan H. pylori bakterisi ve midenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yoğurt enfeksiyonlarla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Eğer gastrit için yardım almak istiyorsanız günlük 2 ya da 3 bardak sade probiyotik yoğurt tüketin.
 • Ayrıca yoğurda muz ve bal ekleyerek tüketmeyi de deneyebilirsiniz. Bir günde 2 ya da 3 kez yoğurt tüketmeniz hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır.

4.Papatya

Papatya Çayı

Papatya çayı da gastrit tedavisinde oldukça faydalıdır. Papatya çayı sindirime yardımcı olan bazı esansiyel yağlar açısından zengindir. Hatta bağırsak duvarlarını yatıştırarak ani ağrıları ve gaz sıkışmasını da ortadan kaldırır. Ayrıca papatya çayı mide iltihabını azaltarak ülser riskini de önler.

 • 1 fincan sıcak suya 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ekleyin.
 • Ardından üzerine bir kapak kapatın ve 5-10 dakika boyunca dinlenmeye bırakın.
 • Ardından karışıma biraz bal ekleyin.
 • Bir hafta boyunca her gün bu çaydan birkaç kez için.

Not: Aktif bileşikleri yok etmek için bu bitkiyi kaynatın.

5.Nane

Nane

Nane anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik özellikleri sayesinde gastrit tedavisinde kullanılan bir başka etkili çözümdür. Nane yatıştırıcı özelliği sayesinde mide iltihabını azaltmada etkilidir. Ayrıca bulantı, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunları azaltmaya da yardımcı olur.

 • Standartlaştırılmış nane tabletleri alabilirsiniz. Genellikle günde 1 ya da 2 tablet tavsiye edilir. Ancak onu kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekir. Enterik kaplı tabletler mide ekşimesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca taze nane yaprakları çiğneyebilir ya da çorba, salata ve yemeklere ekleyebilirsiniz.

6.Çilek

çilek

Çilek antioksidan ve fenolik bileşikler sayesinde gastrit tedavisi için yardımcı olacaktır. Ayrıca çilek mide astarında inflamasyon başlangıcını önlemeye de yardımcı olacaktır.

2011 yılında yapılan bir çalışmada alkolün mide muzoka zarını azaltmaya neden olduğu bulunmuştur.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş çilek yaprağı ekleyin. 5 dakika dinlendirdikten sonra süzün. Gastrit semptomları azalana kadar günde 2 yada 3 kez bu çaydan için.
 • Gastriti önlemek için günde bir kaç çilek yiyebilirsiniz.

7.Kutsal Fesleğen

Kutsal Fesleğen

Kutsal fesleğen akut gastrit tedavisinde oldukça etkili bulunmuştur. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri bulunan kutsal fesleğen inflamasyonu ve H. pylori bakterisinin neden olduğu enfeksiyonu azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca kutsal fesleğen mide ağrısı, hazımsızlık, kusma ve bulantı gibi belirtileri azaltmaya da yardımcı olur.

 • Mide ağrısı tedavisi için yavaş yavaş 4 ya da 5 kutsal fesleğen yapraklarını çiğneyin. En azından bir kaç hafta boyunca bu yöntemi tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek olarak bir hafta boyunca günde3 kez 1 ya da 2 çay kaşığı fesleğen suyu ile zencefil suyunu karıştırarak için.
 • Ayrıca birkaç hafta boyunca günde 3 kez fesleğen çayı ile balı karıştırıp içebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika boyunca sıcak suda fesleğen yapraklarını bekleterek de fesleğen çayı hazırlayabilirsiniz.

8.Rezene Tohumları

rezene

Rezene tohumları sindirim sistemini yatıştırmaya ve gastrointestinal sistemde kasları gevşetmeye yardımcı olarak gastrit tedavisinde fayda sağlamaktadır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri bulunan rezene tohumları mide spazmı, hazımsızlık, şişkinlik, mide ekşimesi ve kusma gibi belirtileri önlemek için oldukça etkilidir.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyin. Ardından üzerine bir kapak kapatın ve 10 dakika boyunca demlemeye bırakılır. Sonrasında süzün ve içerisine biraz bal ekleyin. Bir hafta boyunca bu çaydan günde 3 kez için.
 • Ayrıca yemekten sonra rezene tohumu çiğneyerek semptomları hafifletmeye de yardımcı olabilirsiniz.

9.Meyan Kökü

Meyan

Gastrit tedavisi için bir başka çözüm yolu da meyan köküdür. Anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri bulunan meyan kökü inflamasyonu, mide ekşimesi, hazımsızlık ve mide yanması gibi belirtileri azaltmada oldukça etkilidir.

Ayrıca meyan kökü midenin iç astarında enfeksiyon oluşumunu ve ülseri de önlemektedir.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı meyan tozu ekleyin. 10 dakika boyunca dinlendirin ve süzün. Bir hafta boyunca bu çaydan günde 2 ya da 3 kez için.
 • Ayrıca 250 ya da 500 mg meyan kökü özünü günde 3 kez kullanabilirsiniz. Başka bir ilaç alıyorsanız bunu kullanmadan önce doktorunuza danışın.

10.Patates Suyu

Patates Suyu

Gastrit için bir başka etkili çözüm yolu da antiasit ve iyileştirici özellikleri bulunan çiğ patates suyudur. Şişkinlik, mide krampları, aşırı gaz ve diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

 • 2 çiğ patates soyarak rendeleyin.
 • Ardından bir kaşık ya da süzgeç ile suyunu çıkarın.
 • Biraz ılık su ile yarım bardak patates suyunu karıştırın.
 • En az 1 ya da 2 hafta boyunca her yemekten 30 dakika önce günde 3 kez bu sudan içiniz.

Ek Öneriler

 • Her gün 2 bardak Hindistan cevizi suyu için.
 • Kırmızı et, kırmızı biber, ekşi yiyecekler,tatlılar, turşu, çay, kahve ve gazlı içecekler mideyi tahriş edebilir. Sindirim sistemi iyileşene kadar bu ürünlerden ve süt ürünlerinden kaçının.
 • Düzenli olarak yeşil çay içmek kronik gastriti önleyebilir.
 • Akşam yemeğini yatmadan en az 2 saat önce yiyin.
 • Sindirimi kolaylaştırmak için yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek yiyin. Ayrıca midede asit birikimini azaltmak için düzenli aralıklarla ve küçük öğünler yiyin.
 • Gastrit belirtilerini önlemek için gün boyunca bol miktarda su tüketin.
 • Anemi nedeni ile gastrit için doktorunuza danıştıktan sonra ek takviyeler alabilirsiniz.
 • Vücudunuzu hızla iyileştirmeye yardımcı olacak B12, E ve C vitamini takviyeleri alabilirsiniz.
 • Gastrite neden olan gıdaları belirlemek ve bu gıdaların tüketiminden uzak kalmak için kendinize günlük olarak yediğiniz yemeklerin listesini tutun.
 • Sigarayı bırakın ve bunun yanı sıra alkol tüketimini de sonlandırın.
 • Stresi en aza indirmek için meditasyon ve yoga gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bu ilaçlar gastrit problemini artırabilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçlar için doktorunuza başvurun.

2 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. ankara ambarı
  23 Nisan 2017
 2. beyaz
  9 Ağustos 2016

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!