Gebelik Sırasındaki Mide Yanması İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Hamile olup da mide ekşimesi veya diğer ismiyle mide yanması yaşamayan kadın yoktur. Göğüs kemiğinin altından genize kadar olan bölgede yakıcı tarzda bir rahatsızlık hissedilir. Hamilelikte mide yanmasının yaşanmasına birinci sebep olarak hormonal ve fizyolojik değişiklikleri sayabiliriz.

Hamileliğin getirmiş olduğu hassasiyetten dolayı ilaç kullanmanın da sakıncalı olduğu bu dönemde, evde bulunan gıdalarla yaşadığınız mide yanmasını tedavi edebilirsiniz.

Aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini bebeğiniz üzerinde de kullanabilirsiniz.

Badem :  Mide yanmasının giderilmesi için bir avuç tuzsuz badem yemeniz yeterli olacaktır. Badem mide asidini yok ederek ekşimeyi durduracaktır.

Organik Elma Sirkesi :  Elma sirkesini içerken belki biraz zorlanabilirsiniz ama çok kısa bir sürede midenizin yanmasını durduracaktır. Sirkenin içeriğinde asit midenin yoğun asit üretimini durdurarak PH’ı dengeler ve mide yanmasını geçirir.

Zencefil Çayı ve Rezene Çayı :  Mide sorunlarına muhteşem bir ilaç olan rezene ve zençefil çayı eski dönemlerden beri bilinen bir dermandır. Taze zencefili küçük parçalara ayırarak kaynar suya katıp biraz bekletip içebilirsiniz. Rezeneyi de kaynar suda demleyip içebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Suyu : Asit yok edici etkiye sahip olan hindistan cevizi suyu mide ekşimesinin tedavisinde oldukça etkilidir. İçildikten kısa bir süre sonra yanmayı durdurur.

Papaya : Papaya hem sindirimi düzenler hemde mide ekşimesine iyi gelir. Mide sorunlarının çözümü için papayayı iki şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz yemeklerden önce çiğ olarak yiyebilirsiniz yada yemeklerden sonra tatlısını yiyebilirsiniz.

Karbonat : Elma sirkesi gibi, karbonat da midedeki asitle karıştığı zaman midenin pH  seviyesini düzenleyecektir. Bir bardak su içine 1 tatlı kaşığı karbonat atıp içebilirsiniz.

Hardal : Mide yanması için muhteşem bir ev ilacıdır. Bir kaşık hardalı yedikten kısa bir süre sonra mide deki yanma kaybolacaktır.

Papatya Çayı :  Mide ekşimesini gidermekle beraber  zihinsel olarak  bir rahatlama da sağlayacak ve sizi sakinleştirecektir. Yatmadan önce içerseniz  gece görülen mide yanmalarından kurtulabilir hem de rahat ve güzel bir uyku uyuyabilirsiniz. Papatya çayının tadı hoşunuza gitmez ise biraz soğuduktan sonra içine bal ekleyebilirsiniz.

Süt Ürünleri : Doğal ve hızlı ev tedavilerinin başını yoğurt çeker. Yoğurdun tadını sevmeyenler süt yada dondurmayı deneyebilir. Yoğurt içerdiği probiyotikler ile mide asidini nötralize eder. İyi bakterileri artırır ve kötüleri öldürür. Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi geliştirir. Özellikle yağlı yemeklerde, sofranızda kesinlikle yoğurt bulundurun. Yoğurt hamile iken görülen mide ekşimelerinin önüne geçen lezzetli bir besindir.

Yarın Olmayacakmış Gibi Su İçmek : Bazı durumlarda mide ekşimesinin nedeni dehidrasyon ile doğru orantılı olabilir. Böyle durumlarda yemek yemeden en az yarım saat önce ve yemek yedikten bir saat sonra bol miktarda su için. Yemekten sonra içilen su sindirime iyi gelir. Böylece mide yanmasından ve ekşimesinden kurtulabilirsiniz.

Yemekten Sonra Kesinlikle Yatmayın : Yemekten sonra 100 adım kuralını biliyor musunuz ? Yemeklerden sonra yürüyerek sindirim sisteminizi çalıştırabilir ve mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.

Tek Seferde Çok Fazla Yemeyin: Bu madde sadece hamile kadınlar için değil tüm insanlar için geçerli bir kuraldır. Eğer sıhhat bulmak istiyorsanız sofradan tam doymadan kalkın. Midenizin üçte birini dolduracak kadar yiyin. Tek seferde çok fazla yemek mide ekşimesine ve reflüye neden olur. Hamile olmak çok yemek için bir bahane değildir.

 

Yorumla