Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Gebeliğin iniş çıkışları vardır ve bu dönemde farklı kadınlar farklı sorunlarla karşılaşılabilir.

Gebelikte görülen yaygın bir problem, mesane enfeksiyonları olarak da bilinen üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Bu tür enfeksiyon, bakterilerin idrar yollarının iltihaplanmasına neden olduğu zaman ortaya çıkar.

Sorun genellikle gebeliğin altıncı haftasından sonra başlar; bu dönemde büyüyen bebek mesaneye daha fazla baskı uygular. Artan basınç, mesanenin tamamen boşalmasını engeller, bu da idrar yollarında bakterilerin sıkışmasına ve en sonunda bir enfeksiyona neden olur.

Vücudunuzdaki fiziksel değişiklikler dışında, gebelik sırasında çeşitli faktörler bir üriner enfeksiyona neden olabilir. Bu faktörler bağırsaktan gelen bakteriler, cinsel ilişki, tekrarlayan üriner enfeksiyon öyküsü, maternal diyabet, orak hücre hastalığı, böbrek hastalığı ve önceki üriner sistem ameliyatıdır.

Hamilelik sırasında üriner enfeksiyona yakalandığınızda, idrar yaparken yanma hissi, idrara çıkmak için tuvalete sık sık yolculuklar, idrar çıkışı yoğun idrarı, küçük, bulanık ve kötü kokulu idrar, idrarda azalma, ateş, karın altında ağrı veya rahatsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Üriner enfeksiyonu hemen tedavi etmek önemlidir. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir, bu da erken doğum eylemini tetikler ve bebeğinizin doğum kilosunun düşük olmasına neden olur.

Gebelik sırasında çoğu üriner enfeksiyon, hamilelik açısından bir risk oluşturmaz fakat yine de bakteri öldürmede etkili olan bir dizi antibiyotik ile tedavi edilir.

Antibiyotiklerin yanı sıra, enfeksiyonu tedavi etmeye ve güvenli bir hamileliğe yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

İşte gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için en iyi 10 etkili yöntem.

1. Su

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda, her gün yeterli miktarda su içilmesi önemlidir. Su alımı, daha fazla idrara çıkmanızı sağlar. Banyo ziyaretlerindeki artış, üriner sistemden bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur ve bu da daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Çok terliyorsanız veya sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, günde en az 8 ila 10 bardak veya daha fazla su içebilirsiniz.

Sudan başka, taze meyve ve sebze suları içmekle birlikte yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeleri yiyip vücudunuzun nemli kalmasını ve idrara çıkışı artırabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, idrar yolu enfeksiyonu da dahil olmak üzere gebelikle ilgili birçok sorundan kurtulmak için yararlıdır. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin çoğalmasını önleyebilen zengin bir enzim kaynağıdır.

Artı, elma sirkesi vücudunuzun pH dengesini ayarlayabilir.

 1. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katın.
 2. İsteğe bağlı olarak, limon suyu ekleyin ve biraz balla tatlandırın.
 3. Karıştırın.
 4. Bunu birkaç gün boyunca günde iki kez için.

Elma sirkesinin tüm bu faydaları organik olmasına bağlıdır. Organik elma sirkesi hazırlamak için “elma sirkesi nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Kızılcık suyu

Gebelik sırasında, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için organik kızılcık suyu içebilirsiniz.

Kızılcıkta bakterilerin üriner sisteme yapışmasını önleyen ve böylece enfeksiyonu önleyen çeşitli bileşikler vardır.

 • Eşit miktarda şekersiz kızılcık suyu ve elma suyunu karıştırın. Bunu günde bir veya iki kez için.
 • Kızılcık haplarını veya kapsüllerini almak isterseniz, önce doktorunuza danışın.

4. Yoğurt

Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırsanız, günlük 1-2 bardak yoğurt yemeyi denemelisiniz.

Yoğurt probiyotik bir besin olarak idrar yolunda iyi bakterilerin gelişimini artırabilir ve bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesi oluşturabilir.

Ayrıca, yoğurt yemenin sindirim sağlığınızı geliştirmesine ve bağışıklık sisteminizin işlevselliğini geliştirmesine yardımcı olur.

5. Hint Bektaşi üzümü 

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Ayrıca, hamilelik süresince başka avantajlar da sağlamaktadır. Birkaçını sıralayacak olursak, kabızlığı hafifletir, kan basıncınızı normalleştirir, sabah hastalığını azaltır ve kanınızı arındırmaya yardımcı olur.

 1. Hint bektaşi üzümü ve zerdeçal tozunu (birer çay kaşığı)  karıştırın ve bir bardak suyun içine katın.
 2. Çözeltinin yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatın.
 3. Bir süre soğumasını bekleyin.
 4. Çözümü 3 ila 5 gün boyunca günde 3 kez için.

6. Yaban mersini

Yaban mersini, gebelik sırasında görülen idrar yolu enfeksiyonunu tedaviye yardımcı olabilecek bakteri engelleyici özelliklere sahiptir.

Yaban mersini ayrıca, hepsi bebeğinizin sağlıklı cilt hücrelerini ve bağışıklık sistemini kurmaya yardımcı olan C vitamini, beta-karoten, potasyum, folik asit ve antioksidanlar ile doludur.

 • En sevdiğiniz tahıllara taze yaban mersini ekleyin ve kahvaltılarda tüketin.
 • Ayrıca, hızlı sonuçlar için sabah ve geceleri günde iki kez bir bardak taze yaban mersini suyu için.

7. Sıcak Kompres

Karın üzerine sıcak bir kompres uygulanması, mesane basıncını veya rahatsızlığını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Sıcak bir kompres inflamasyonun azalmasına yardımcı olur ve enfeksiyona neden olan bakterilerin gelişmesini engeller.

Sıcak küvet veya saunadan farklı olarak, sıcak bir kompres uygulandığında, ana vücut sıcaklığınızı yükseltmez, bu da doğmamış bebeğe zarar vermez.

 1. Esnek bir su şişesine biraz sıcak su koyun.
 2. Şişeyi ince bir havluyla sarın.
 3. Sıcak kompresinizi karnınızın alt tarafına (kıyafetlerinizin üzerinden) 5 dakika boyunca uygulayın.
 4. 5 dakika ara verin ve tekrarlayın. 20 dakikadan fazla devam etmeyin.
 5. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Sıcak kompresi evinizde kolayca uygulamak için “sıcak kompres nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Banyo Alışkanlıklarına Dikkat Edin

İyi banyo alışkanlıkları, gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesinde ve tedavisinde anahtar rol oynayabilir. Ayrıca seks öncesi ve sonrası idrar yapmak önemlidir.

Hamile kalırsanız ve mesane enfeksiyonunuz varsa, banyoyu her 5 dakikada bir ziyaret etmeniz gerekebilir. Kulağa ne kadar sinir bozucu gelirse gelsin, asla idrarınızı tutmayın. En kısa sürede banyoya gidin ve idrarınızı yapın. İdrarınızı tamamen boşalttığınızdan emin olun.

Tuvalet kullandıktan sonra, temizce silinin.

Cinsel bölgede kadınsı hijyen ürünlerinin yanı sıra sert sabunlar veya lifler kullanmayın; zayıf haldeki bir bölgenin tahriş olmasına neden olabilirler.

Bakteriler nem içinde geliştiği için genital alanı kuru tutmaya yardımcı olmak için pamuk gibi hava alabilir bir kumaştan yapılmış iç çamaşırı giyin.

9. C vitamini

Hamilelik sırasında C vitamini bakımından daha fazla gıdalar yemek hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklıdır. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonuna karşı korunmaya veya bunları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

C vitamini, idrar asiditesini artırarak enfeksiyona neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bu vitamin, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olur.

C vitamininin iyi kaynakları, kırmızı biber, portakal, greyfurt, guava, çilek, maydanoz, lahana, brokoli ve kividir.

Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

10. Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli bir diyet gebelik sırasında oluşan idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde çok yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme, içeride büyüyen bebeğin, sağlıklı gelişmesi için gerekli tüm besin maddelerini almasını sağlar.

Aşırı rafine edilmiş veya işlenmiş gıdalar yerine daha doğal ürünleri tercih edin. Yaban mersini, portakal, ıspanak, kiraz, domates ve kabak gibi daha antioksidan bakımından zengin gıdaları tüketin.

Sisteminizdeki faydalı bakterilerin dengesini korumak için aktif kültürler veya diğer probiyotik gıdalar içeren yoğurtlar yiyin.

Bir süre şeker içeren gıdalardan kaçının. Şeker, beyaz kan hücrelerinin, idrar yolu enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmasını önleyebilir. Ayrıca, kafein ve çikolata içeren şeylerden kaçının; çünkü bu maddeler mesaneyi tahriş edebilir ve iltihaba neden olabilir.

Ek İpuçları

 • Hamama gitmeyin, duş alabilirsiniz.
 • Çok sıkı iç çamaşırı veya pantolon giymeyin.
 • İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi ederken ilişkiye girmeyin.
 • Her gün iç çamaşır ve külotunuzu değiştirin.
 • Mesaneyi tahriş edebilecek kahve, alkol veya kafein içeren alkolsüz içeceklerden uzak durun.
 • Oturduğunuzda bacaklar yerine ayak bileklerinizi çaprazlayın.
 • Önce doktorunuza danışmadan hamilelik süresince herhangi bir ilaç kullanmayın.

 

Yorumla