Gebelikte(hamilelikte) Kusma İle Başa Çıkmanın Doğal Yolları

Bazı kadınlar kolay gebelik yaşarken bazıları ise mide bulantısı ve kusma nedeniyle gebeliği zor geçirebilmektedir. Özellikle ilk üç ay sabah bulantıları olarak bilinen kusma gebeliğin normal bir parçasıdır. Aslında kadınların %65’inden daha fazlasında gebelik sırasında bu sorun oluşmaktadır.

Gebelik sırasında mide bulantısı ve kusmanın kesin nedeni hala bilinmemektedir. Ancak hormonal dengelerde meydana gelen hızlı değişimlerin midede kasılma ve gevşemeye neden olmasının bulantı ve kusmaya yol açtığı düşünülmektedir.

Bu duruma yol açan diğer etkenler ise bazı kokular, gıdalar, yorgunluk, stres, anksiyete, midede hassasiyet, vitamin ve mineral eksikliğidir.

Bulantı ve kusma sabahları erken saatlerde ortaya çıkmakta ve gün ilerledikçe azalmaktadır. Bazı kadınlarda gün boyu diğer belirtiler de görülebilir. Çoğu için sorun kısa zamanda düzelir, ancak bazı kadınlarda belirtiler çok tatsız olabilir ve günlük rutin yaşamı etkileyebilir. Fakat yaşam tarzında ufak birkaç değişiklik ve kolayca hazırlanan ev ilaçları ile bu sorunla başa çıkmak mümkündür.

İşte gebelik sırasında kusma ile başa çıkmanın en iyi 10 doğal yolu;

1.Su İçmek

Özellikle hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusma geldiğinde su içmek en iyi ilaçtır. Her saat su içmek sabah bulantıları olan kadınlar için bir şanstır. Su ayrıca hamile kadınlar için ve doğmamış bebekler için de oldukça faydalıdır.

 • Yatağınızın yanında bir bardak su bulundurun. Uyandığınızda bu sudan birkaç yudum için. Midenizde yerleşmesine izin verin ve sonra yatağa uzanın.
 • Ayrıca gün boyunca yeterli miktarda su için. Su sindirim geliştirmede ve sizin ruh halinizi ağlıklı tutmada yardımcı olacaktır.

2.Zencefil

zencefil

Zencefil gebelik sırasında kusma ile başa çıkmak için iyi doğal yöntemlerden biridir. Sindirim sistemi için faydalı olan su mide bulantısı ve kusmayı önleyen asit salgılanmasını sağlar. Ayrıca zencefil kokusu ve lezzeti sayesinde kusma hissini üzerinizden atmayı sağlayacaktır.

 • Bulantıyı hızlı bir şekilde önlemek için küçük bir parça zencefil veya zencefilli şeker çiğneyin.
 • Ayrıca 5 damla zencefil suyuna ve 1 çay kaşığı bal ilave ederek sabah uyandığınızda yavaş yavaş tüketebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra 1 fincan kaynar suda 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefili 10 dakika boyunca bekleterek zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. İçerisine biraz bal ekleyerek yavaşça yudumlayın. Sabah saatlerinde 1-2 su bardağı zencefil çayı içiniz.

3.Limon

limon

Limon da gebelik sırasında kusma için faydalıdır. Limonun yatıştırıcı kokusu bulantı ve kusmayı önleyerek doğal sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca limonda bulunan C vitamini hem hamile kadın için hem de bebeği için iyidir.

 • Bir bardak suya taze limon sıkın ve içerisine biraz bal ekleyin. Güne başlarken sabah bulantılarını önlemek için her sabah bir bardak bu karışımdan için.
 • Gebelik sırasında mide bulantısı ve kusma belirtilerini hafifletmek için taze limon kabuklarını da koklayabilirsiniz.
 • Ayrıca bir mendilin içine biraz limon esansiyel yağı koyarak bulantı hissettiğiniz sırada bunu koklayabilirsiniz. Bir limon şekerinden de yardım alabilirsiniz.

4.Nane

Nane gebelik sırasında oluşan mide bulantısı, sabah bulantısı ve kusma gibi sorunları azaltan bir bitkidir. Bu bitki mideyi sakinleştirir ve bulantıyı azaltır.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kuru nane ekleyin. Ardından 5-10 dakika boyunca dinlendirin. Sonrasında süzün ve içerisinebiraz şeker ya da bal ekleyin. Sabah uyandıktan sonra bu çaydan için.
 • Başka bir seçenek olarak bulantı sırasında bir mendilin üzerine birkaç damla nane esansiyel yağı koyarak koklamaktır.

Not: Bazı kadınlarda nane kokusu bulantıyı tetikleyebilir. Bu tür durumlarda nane kullanımından kaçının.

5.Rezene

Rezene gebelik sırasında kusma ve mide bulantısı için bir başka çözümdür. Rezene sindirime yardımcı olur ve böylece kusma hissini azaltarak sindirim sistemini rahatlatır. Ayrıca rezene aromatik lezzeti sayesinde de mideyi sakinleştirir.

 • Başucunuza yakın bir yerde rezene tohumu tutun ve kusacak gibi hissettiğinizde en kısa sürede onları çiğneyin.
 • Ayrıca bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyin Ardından yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirin ve süzerek içine biraz limon suyu ve bal ekleyin. Sabahları uyandıktan sonra yavaşça bu çaydan yudumlayın.

6.B6 Vitamini Alımını Artırın

b6 vitamini

Kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte B6 vitaminin kadınlarda sabah bulantılarını kolaylıkla önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca bu vitamin gebelik sırasında fetüse zarar veren nedenler için güvenli kabul edilir.

 • Sabah bulantıları için B6 vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Tipik doz günde 3 kez 25 mg’dır. Ancak bu ilacı kullanmadan önce mutlaka jinekoloğa danışın.
 • B6 vitamini açısından sağlıklı ve dengeli beslenmek gebelik sırasında kusmayı önlemeye büyük oranda yardımcı olur. Kahverengi pirinç, avokado, muz, balık, mısır ve fındık gibi B6 vitamini açısından yüksek gıdalar yiyin.

7.Kraker

Kraker

Gebelik sırasında bulantı ve kusmayı önlemek için harika bir yolda sabah uyandıktan sonra kraker yemektir. Karbonhidrat açısından zengin kraker mide asitlerini yerleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Başucunuzda birkaç kraker bulundurun ve sabah uyandığınızda birkaç tane yiyin. Sindirim için biraz zaman tanıyın ve sonra yavaş yavaş yataktan kalkın. Açken bulantı meydana gelmeden önce mutlaka kraker yiyin.

8.Kırmızı Ahududu Yaprağı

Kırmızı Ahududu Yaprağı

Kırmızı ahududu yaprakları birçok bitkiye göre düz kasları rahatlatarak gebelik sırasında mide bulantısı ve kusmayı önlemektedir. Ayrıca bu yapraklar hamilelik için gerekli olan B vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindir.

 • 1 fincan sıcak suya 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş kırmızı ahududu yaprağı ekleyin.
 • Üzerine bir kapak kapatın ve 5-10 dakika kadar bekledikten sonra süzün.
 • Sabah ilk şey olarak bu çaydan içiniz.

Not: Kırmızı ahududu yaprağı rahim kasılmalarına neden olabilir. Bu nedenle bu yöntemi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

9.Akupunktur Bilekliği

Akupunktur Bilekliği

Piyasada kolayca bulunan akupunktur bilekliği de bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu bantlar antik şifa sanatı ilkelerine göre yapılır ve bileğe takılır. Bilekte bulunan ve bulantı üzerindeki belirli noktalara baskı uygulayan bu bileklikler kusmayı kontrol edebilir.

 • Kolun alt el bileği ve dirsek arasında bileklerinizin her birine akupunktur bilekliği takın.
 • Eğer bulantıyla karşılaşırsanız bu bilekliğin 1 saniyelik aralıklarla 20 kez düğmesine basın.
 • Diğer bilekliğe de aynı şeyi tekrarlayın.
 • Bir kaç dakika boyunca bunu yaptığınızda bulantı hissi azalacaktır.

10.Düzenli Yürüyüş Yapın

Düzenli Yürüyüş Yapın

Yürüyüş ve hafif egzersizler hamilelik sırasında oldukça yararlıdır. Yürüyüş sabah bulantılarının arkasında yatan nedenlerden biri  olan progesteron  hormonunu sulandırmaya yardımcı olur.

Ayrıca yürüyüş kusma olasılığını azaltarak sindirime de yardımcı olur. Eğer açık alanda yürürseniz temiz hava kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Akşam yemeğini yedikten sonra günlük olarak 15-20 dakika açık alanda yürüyüşe çıkın. Eğer dışarı çıkamam diyorsanız evin etrafında yürüyün.

Ek Öneriler

 • Büyük öğünler tüketmekten kaçının. Bunun yerine gün boyunca birkaç kez küçük öğünler tüketin.
 • Midenizi boş bırakmaktan kaçının. Düzenli olarak öğünler arasında aperatif şeyler tüketin.
 • Kızarmış ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sindirimi zor olabilir ve kusmaya yol açabilir.
 • Karbonhidrat ya da protein oranı yüksek, yağ oranı düşük ve sindirimi kolay olan yiyeceklerle beslenin.
 • Bulantıyı tetikleyen şeylere çok dikkat edin ve bunları önlemeye çalışın.
 • Eğer sıcak yemek kokusu sizi kusacak gibi yaparsa soğuk yemek yiyin.
 • Yatmadan önce ya da daha sonra biraz dinlenin. Ayrıca yataktan kalkmak için kendinize daha fazla zaman verin.
 • Zihninizi dinlendirmek için yoga, nefes egzersizleri ve meditasyon gibi yöntemleri de deneyebilirsiniz. Bu yöntemler bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sabah bulantılarını önlemek için sabahları biraz serin ve meyve aromalı içecekler tüketin.
 • Akşam yemeğini yedikten sonra en az 30 dakika kadar yatmaktan kaçının.

Eğer kusma şiddetli ise bir hekimden tıbbi yardım alın.

Yorumla

7 yorum