Gebelikte Protein Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yetişkinler farklı vücut fonksiyonlarına ihtiyaç duyduğu için vücudu devam ettirmek için protein esastır.

Bir veya daha fazla uzun amino asit zincirinden oluşan protein, vücudunuzdaki her hücrenin önemli bir bileşenidir. Doku oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur; enzimleri ve hormonları yapmak; kemikler, kaslar, kıkırdak, deri ve hatta kan yapımında kullanılır.

Hamileyken, sağlıklı bir bebeğinizin olması için yeterli protein alımı çok önemlidir. Proteindeki amino asitler bebeğinizin kaslarından beynine kadar tüm organlarının oluşumuna yardımcı olur.

gebelikte protein alımı

gebelikte protein alımı

Protein, doğru miktarda kan hücresi üretmek için de gereklidir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumanıza yardımcı olacak önemli bir besin olan demir üretimine de yardımcı olur. Kadınlar hamile olduklarında genellikle normalden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca protein hamilelik sırasında memenin ve rahim dokusunun büyümesine yardımcı olur.

Öte yandan, hamilelik sırasında düşük protein alımı hem anne hem de gelişmekte olan bebekte bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir.

Her şeyden önce, annede zayıflık ve artan yorgunluğa neden olabilir.

Gelişmekte olan bebek için, düşük proteinli bir diyet kas zayıflığı, eklem gelişimi sorunları, kemik gelişimi sorunları, kas veya kemik deformiteleri, düşük, beyin hasarı ve yüksek doğum kusurları riskine yol açabilir.

Eğer anne adaylarının vücutlarında protein eksikliği varsa bebek rahimde büyümek için yapı taşı elde etmeye çalışacak bunu yapmak içinde kendi dokularını parçalamaya başlayacak ve her ikinizin de sağlığı bozulacaktır. 

Gebelikte Protein Alımının Önemi Üzerine Araştırma

Yapılan birkaç çalışma, hamilelik sırasında proteinin önemine ışık tutmuştur.

Örneğin, Sağlık, Nüfus ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, büyüme oranının anne sütü ve protein alımı tarafından yüksek oranda etkilendiğini bildirmektedir. Bu bulgular süt ve proteinde bulunan ortak besin maddelerinin veya diğer besinsel faktörlerin katkısının fetusun büyümesini desteklediğini düşündürmektedir.

Yeni tespit edilen protein gereksinimlerini doğrulamak ve insanlarda hamilelik sırasında vazgeçilmez amino asit gereksinimlerini belirlemek için hamilelik sırasında ilave çalışmalar yapılmalıdır.

Hamilelik sırasında ne kadar protein gereklidir?

Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, gebe kadınlar için günde 75 ila 100 gram protein gerektirirler.

Bu normalde ihtiyacınız olandan yaklaşık 25 gram daha fazladır.

Bununla birlikte, protein gereksiniminiz de faaliyet düzeyinize bağlı olarak biraz daha az veya daha fazla olabilir. Çok aktif ve düzenli egzersiz yapıyorsanız, protein alımınızı her gün 80 ila 100 gram’a arttırmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı Protein Kaynakları Nelerdir?

Yağsız etler, kümes hayvanlarının etleri, somon balığı, pisi balığı, alabalık, morina ve levrek gibi balıklar mükemmel bir protein kaynağı iken, denemeniz gereken birkaç sağlıklı kaynak daha vardır.

gebelikte alınması gereken proteinler

Birçok hamile kadının güvendiği diğer protein kaynakları arasında fasulye, soya peyniri, yer fıstığı, buğday tohumu ve kepekli tahıllar vardır.

Protein karışımları ve protein çubukları, bazı kadınların minimum protein gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilecek besin takviyeleridir.

Hamilelik sırasında, yumuşak ve pastörize edilmemiş peynirlerden, pastörize edilmemiş süt ve şarküteri usulü etler gibi işlenmiş etlerden uzak durmalısınız.

Bu gıdalar protein bakımından yüksek olmakla birlikte, aynı zamanda gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilecek bakterileri de barındırır. Bu nedenle, bu protein kaynaklarını gebelik boyunca ve iyileşme döneminde kullanmamalıyız.

Sonuç

Protein alımınıza dikkat etmenin dışında, doğum öncesi vitaminlerinizi almalı ve dengeli bir diyet yapmalısınız.

Aynı zamanda, düzenli egzersiz, yeterli uyku, derin nefes alma ve düşük stres seviyesi dehamilelik sırasında hayati önem taşır.

Yorumla