Genital Bölge Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Genital bölgedeki kaşıntıyı tartışmak utanç verici bir konu, ama bu sorun düşündüğünüzden daha yaygın.

Hem erkekler hem de kadınlar hayatlarının bir noktasında genital kaşıntı yaşayabilir, fakat bu kaşıntı sorunu kadınlar arasında daha yaygındır.

Genital bölgeler vücudumuzun en hassas bölgeleridir. Vajina ve vulva gibi hassas bölgelerde kaşıntı çok rahatsız edici olabilir.

Bu sorunun arkasındaki bazı genel nedenler arasında; maya enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz, menopoz, deri hastalıkları (egzama ve sedef hastalığı gibi), vulvar kanser ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar vardır.

Bazen de kaşıntı kötü hijyen koşulları veya sadece polyester ile yapılan çamaşırlara alerjiden kaynaklanabilir. Aşırı stres ve zayıf bir bağışıklık sistemi de bu soruna bir katalizör görevi görebilir.

Kaşıntı dışında vajinal ağrı, kızarıklık, bölgede hafif kanama, vajinadan kötü kokulu akıntı ve bazı durumlarda ağrılı idrara çıkma gibi başka belirtiler de olabilir.

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir diye arayanlar size iyi bir haberimiz var, bu sorunu birkaç etkili ve basit ev tedavisi ile halledebilirsiniz.

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir – En etkili 10 doğal ve bitkisel yöntem

1. Temizlik

Genital bölge kaşıntısını önelemek için uygun hijyeni sağlamak bir ön koşuldur. Uygun hijyen, zararlı mikropların hassas bölgelerde büyümesini ve maya veya bakteriyel enfeksiyona neden olmasını önleyecektir.

Ayrıca, iyi hijyen uygulamaları vajinal bölgenin sağlıklı pH seviyesinin korumasına yardımcı olur.

 • Her gün bir duş alın, ancak özel bölgelerinizi aşırı yıkamayın ya da ovalamayın, çünkü cilt kurumasına neden olur ve bu da daha fazla kaşıntıya neden olur.
 • Büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra, her zaman önden arkaya doğru silinmeyi unutmayın.
 • Kaşıntıyı önlemek için adet pedlerini ve tamponları sık sık periyodlarda değiştirin.
 • Tuvalet kağıdı, banyo köpüğü ve çamaşır deterjanı gibi kokuların eklendiği ürünlerden kaçının.
 • Vajinayı temizlemek için sabun ve kadın hijyen spreyleri kullanmayın. Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır ve suyu temizlemek için yeterlidir.

2. Soğuk kompres

Genital bölgenizdeki kaşıntıdan hızlı bir şekilde kurtulmak için soğuk kompresi deneyin.

Soğuk kompres kaşıntı hissine neden olan sinirleri uyuşturarak kaşıntıyı hafifletebilir. Ayrıca şişlik ve iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olur.

 • Temiz bir bezin içine biraz buz sarın ve kaşınan yerde tek seferde 5 ila 10 dakika boyunca bekletin. Yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Buz küpleri çok soğuksa, pamuklu bir bezi soğuk suda ıslatıp etkilenen bölgeye birkaç dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Bunu kısa bir ara verdikten sonra tekrar yapın.

3. Sarımsak

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir diye arayanlar, kaşıntı için ev ilaçları söz konusu olduğunda, sarımsak çok etkilidir. Sarımsak özellikle mükemmel bir antibiyotik ve antimikrobiyaldır.

Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

 • Topikal kullanım için: 1 tatlı kaşığı E vitamini yağına birkaç damla sarımsak yağı katıp seyreltin. Etkilenen bölgeye uygulayın. 10 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın. Bu ilacı iki hafta boyunca günde iki kez kullanın.
 • Tüketim için: Her gün 3 çiğ karanfil sarımsak çiğneyin. Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri alabilirsiniz.

4. Süzme yoğurt

Süzme yoğurt genital bölgedeki hafif kaşıntı için mükemmeldir.

Süzme yoğurt, lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteriler içerdiği için bir probiyotiktir. Bu bakteriler vajinanızda sağlıklı bir ortam yaratmak için gereklidir. Aşırı miktarda mikropların tedavisine ve pH dengesini korumaya yardımcı olabilirler.

 • Topikal kullanım için: Vajinanıza doğrudan süzme yoğurt uygulayabilirsiniz.Uygulamak için, sade yoğurtdu bir tampon da ıslatın ve vajina içine sokun. 2 saat bekletin ve kaşıntı duruncaya kadar işlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • Tüketimi için: Günde 1 ila 2 bardak süzme yoğurt tüketin. Bununla birlikte, yoğurtun kandida mantarının büyümesine yol açabilecek ilave şeker içermediğinden emin olun.

5. Elma sirkesi

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir diye arayanlar, kaşıntıyı rahatlatmak için elma sirkesini de kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır, bu nedenle hassas bölgede enfeksiyona neden olabilecek ve yoğun kaşıntıya neden olabilen mikropları öldürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca vajinanızın doğal pH dengesini korur, denge bozulmuşsa geri kazanmanıza yardımcı olur.

Topikal kullanım için:

 • Bir adet tamponu eşit miktarda karıştırılmış su ve elma sirkesi karışımında ıslatın. 15 ila 20 dakika boyunca vajinanın içinde bekletin. Tamponu çıkarın, genital bölgeyi ılık su ile durulayın ve tamamen kurulayın. Bunu günde iki kez yapın.
 • Alternatif olarak, banyo suyunuza 2 bardak organik elma sirkesi ekleyin ve yaklaşık 20 dakika boyunca bu suda bekleyin.

Tüketimi için:

 • Bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu şifalı karışımı günde iki kez için.

6. Çay ağacı yağı

Genital bölgede kaşıntıdan kurtulmak için çay ağacı yağını kullanın.

Güçlü antibakteriyel özellikler içerir. Çay ağacı yağı sadece kaşıntıyı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda maya enfeksiyonlarını tedavi eder.

Sadece topikal kullanım için:

 • Banyo suyuna 4 ila 6 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu suda 10 ila 15 dakika dinlenin. Kaşıntıdan kurtulana kadar bunu günde bir defa tekrar edin.
 • Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı aloe vera jeline 4 ila 6 damla çay ağacı yağı ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı genital bölgenize uygulayın. 15 dakika bekleyin, ardından su ile durulayın. Bunu günde iki kez yapın.

7. Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı da yoğun kaşıntıya neden olabilen özel parçalardaki enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Mikropların büyümesini engelleyen antiviral, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bakımından zengindir. Ayrıca, ağızdan alınan hindistancevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağının yağ asidi içeriği, cilt kaşıntısını yatıştırmaya yardımcı olur ve hatta vajinal kuruluğa karşı savaşmaya da yardımcı olur.

Topikal kullanım için:

 • Etkilenen alanın etrafına hindistan cevizi yağı sürün ve 30 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın ve alanı kurutun. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez yapın.
 • 3 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin. Genital bölgelerinizi günde 2 veya 3 kez bu karışımla yıkayın.

Tüketimi için:

 • 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağını günlük olarak salata, çorba ya da yemeklere katıp tüketebilirsiniz.

8. Borik asit

Borik asit antifungal ajanlar içerdiği için yoğun kaşıntıya neden olan özel bölgedeki maya enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir.

Sadece topikal kullanım için:

 • 1 bardak suya 1 çay kaşığı borik asit ekleyin. İyice karıştırın. Genital bölgenizi bu çözüm ile durulayın. Kaşıntı azalıncaya kadar bunu günde iki kez yapın.
 • Alternatif olarak, piyasada bulunan borik asit vajinal fitiller kullanabilirsiniz.

Dikkat: Borik asidi ağızdan almayın. Hamileyseniz, herhangi bir biçimde borik asit kullanmamalısınız.

9. Kekik yağı

Kekik yağı, mikropların büyümesini, özellikle de mantar enfeksiyonlarına ve yoğun kaşıntıya neden olan kandida büyümesini kontrol altına almak için iyi bir ev ilacıdır.

Antifungal, antibakteriyel ve antiviral özellikler içerir ve vajinanın pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

 • Topikal kullanım için: 2 veya 3 damla kekik yağını 1 yemek kaşığı organik hindistancevizi yağına karıştırın. Kaşıntılı bölgeye uygulayın. Sıcak su ile durulamadan önce 2 saat bekletin. Herhangi bir kaşıntı ve enfeksiyon belirtisi kalmayana kadar bu yöntemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.
 • Tüketimi için: Bir bardak ılık suya 5 damla kekik yağı damlatın. Bunu günde 2 kez yapın.

Dikkat: Başka bir sağlık durumu için kan inceltici alırsanız kekik yağı almayın. Ayrıca, hamileyseniz kekik yağından kaçının.

10. Hint leylağı

Neem olarak da bilinen Hint leylağı mükemmel bir ev ilacıdır.

Enfeksiyonla mücadele etmeye, kaşıntı ve diğer rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olan güçlü antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir.

Topikal kullanım için:

 • Bir avuç nane yaprağı 4 bardak suya koyun ve 10 dakika kaynatın. Suyun soğumasını bekleyin ve özel bölgelerinizi bununla günde iki kez yıkayın.
 • Alternatif olarak, hindistancevizi yağına birkaç damla neem yağı katıp karıştırın ve genital bölgelerinize sürün.  20 dakika sonra yavaşça silin. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.

Tüketimi için:

 • Günde birkaç defa neem çayı içebilir yada doktorunuza danıştıktan sonra neem kapsülü alabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Bakterilerin vajinada daha fazla büyümesine yardımcı olduklarından, jakuzili küvetlerden kaçının.
 • Özel bölgelerinizdeki kaşıntıdan dolayı, iç çamaşırı giymeden uyumayı deneyin.
 • Pamuklu iç çamaşırları giyinin.
 • Tanga iç çamaşırı, naylon veya ipek iç çamaşırı giyinmeyin.
 • Mümkün olduğunca, enfekte alanın etrafında daha fazla hava akışı sağlamak ve nemin birikmesini önlemek için rahat giysiler giyin.
 • Vücudunuzun toksinleri sisteminizden dışarı atmasına ve vücuttaki pH seviyelerini dengelemesine yardımcı olmak için gün boyunca bol miktarda su için.
 • Kaşınan bölgeyi kaşıyıp çizmek daha fazla kaşıntı ve kızarıklığa neden olacağı için etkilenen bölgeyi çizmeye kalkışmayın.
 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın ve abur cuburlardan kaçının.
 • Rafine karbonhidrat ve şeker tüketmekten kaçının.
 • Kefir, probiyotik yoğurt ve miso gibi birçok fermente gıda tüketin.
 • Sigara ve alkol kullanmayı vakit kaybetmeden bırakın.
 • Eğer kaşıntı cinsel ilişki sırasında oluyorsa, kaşıntı yatışana kadar birkaç gün bekleyin.
 • Kişisel hijyeninize dikkat edin, daima vajinayı yıkayın ve vajinanızın kuru kalmasını sağlayın.
 • Egzersiz yaptıktan veya yüzdükten sonra hemen duş alın.

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla