Geniz Akıntısına Karşı Doğal Çözüm Yöntemleri

Geniz akıntısı erkek, kadın ve çocuklarda görülebilen tıbbi bir sorundur. Geniz akıntısı olan kişiler sinüzitte olduğu gibi acı çekerler. Sinüs tarafından üretilen aşırı miktarda mukus geniz akıntısına neden olur. Bu durumda sıvı boğazın arkasına doğru akmaya başlar. Sadece sinüs tarafından değil, ayrıca hava değişikliği, soğuk algınlığı, farklı alerji türleri ve bazı durumlarda bu rahatsızlıkların hepsinin görülmesi geniz akıntısına sebep olabilir.

Basit ve doğal yollarla bu sorunu etkili bir şekilde giderebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aşağıda geniz akıntısı tedavisi için doğal ve bitkisel çözümler yer almaktadır.

İşte Geniz Akıntısı İçin Doğal ve Bitkisel Çözüm Yöntemleri 

Çokça Sıvı Tüketin

Herkes suyun mucizevi faydalarını bilir. Geniz akıntısı probleminiz varsa sizin de bolca su içmeniz gerekiyor. Bununla birlikte soğuk içeceklerden ve kafein ürünlerinden uzak durmalısınız. Taze ve kafeinsiz içecekleri bolca tüketirseniz geniz akıntısı nedeniyle oluşan mukus tabakasını dışarı atımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bolca sıvı tüketimi sigaranın vücudunuzda oluşturduğu etkileri de azaltacaktır.

Evinizi Temiz Tutun

Bazı alerjiler geniz akıntısı problemini tetikleyebilir. Bu nedenle evinizi temiz tutmanız alerjilere karşı sizi koruyacaktır. Polenler ve toz zerreleri geniz akıntısına sebep olur ve şiddetli ağrı çekebilirsiniz.

Özellikle yatağınızı sıkça değiştirmek ve yıkamak bu sorunun oluşumunu engelleyecektir. Çıplak gözle kolayca göremediğiniz tüm toz zerreleri, saç kılları ve maytlar temizlik sayesinde ortadan kalkmış olacak. Ayrıca evinizi sık sık havalandırmanız gerekiyor. Evinizi temiz ve havadar tutmanız halinde geniz akıntısı hastalığına tutulmadan önlemini almış olursunuz.

Kekik Yağı Kullanın

Alerjiye bağlı geniz akıntısından muzdaripseniz çokça kekik yağı almanız önerilir. Aktarlarda ve daha birçok markette kolayca bulacağınız kekik yağını düzenli olarak tüketirseniz geniz akıntısı problemini önlemiş olursunuz.

Neti Pot (Sinüs temizliği için kullanılan su kabı) ile Sinüslerinizi Temizleyin

Burun kanallarını temiz su yardımı ile temizlemek oldukça önemlidir. Neti Pot kullanımı oldukça kolaydır. Bir burun deliğinden su verirken diğer burun deliğinden suyun çıkmasını sağlıyorsunuz. Bu sayede burun kanalları ve sinüsler temizlenir. geniz akıntısı tedavisinde oldukça etkilidir.

Geniz-Akıntısı-için-Neti-Pot-Kullanın

Bu teknik ile kalıplaşan mukus tabakası kolaylıkla temizlenebilir. Bu tekniğin etkili olması için suyun ılık olması ve içerisine bir çay kaşığı tuz eklemeniz gerekiyor. Bu uygulama size anında rahatlama sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken tek husus var burun deliğinize su verirken muhakkak ağızdan nefes alıyor almanız gerekir.

Geniz akıntısına iyi gelen ve kolaylıkla hazırlanabilen tuzlu su ile yapacağınız gargara burun kanallarını temizleyecektir. Sabah kalktığınızda sıcak su ve tuz ile gargara yapın. Göreceksiniz boğazınızda hiç olmadığı kadar rahatlama olacak.

Tıbbi Yardım Alın

Kimyasal ilaçlar tamamen etkili değildir, ancak doktorunuzun vereceği öksürük ilaçları mukusun incelmesine ve rahat bir şekilde dışa atılmasına yardımcı olabilir. Yine dekonjestan ilaçlar (kan toplanmasını giderici ilaç) da sinüslerin boşalmasına yardımcı olacak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak kesinlikle hap şeklinde olanı kullanın, burun spreyi kullanmayın.

Yorumla