Gerginliği azaltmak ve stresten kurtulmak için doğal yollar

Gerginliği Azaltmak ve Stresten Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Bir konferansta veya bir muayene öncesinde üzerinizdeki gerginliği azaltmak için sinirlerinize sahip olmalı ve rahatlamalısınız. Günümüz modern ama stresli hayatlarımızda sinir ve kaygı ciddi ruhsal bozukluklara neden olabilecek duygusal sorunlardır.

Ancak birkaç dakika içinde sakinleşmenize yardımcı olacak etkili yöntemler vardır. Kendinizi ne zaman sinirli, endişeli veya stresli hissederseniz aşağıda yazılı olan yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Diyafram Nefesi Alın

Bu yöntem hızlı bir şekilde üzerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. derin derin nefes alın, nefes alırken içinizden 8’e kadar sayın, sonra yine yavaş yavaş nefesinizi verin.

Bu egzersizi 5 dakika boyunca uygulayın. Sakinliğe kavuşmanın dışında derin nefes egzersizi hafızanız için de iyidir. Stres hormonu seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur ve birkaç dakika içinde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Geriye Doğru Sayı Sayın

Sinirlendiğinizde herhangi bir rakamdan geriye doğru yavaş yavaş saymaya başlayın ve rakamlara konsantre olun. Rakamlara odaklandıkça endişelerinizin aklınızdan gittiğini göreceksiniz.

Yatıştırıcı Sakin Müzikler Dinleyin

Stresli hissettiğinizde, sizi dinlendireceğine inandığınız bir müzik açın, gözlerinizi kapatın ve dinlemeye başlayın. Hızlı bir şekilde ruh halinizin değiştiğini göreceksiniz.

Şakaklarınıza Masaj Yapın

Gerginliği gidermenin basit bir yöntemi başın şakaklarına masaj yapmaktır. Parmak uçlarınızla şakaklarınıza dairesel hareketlerle hafifçe birkaç dakika masaj yapın. Bu işlem baştaki kan akışını artıracak ve stresin doğal olarak azalmasına yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay İçin

Zihninizi yatıştırmak için yeşil çay yudumlamak gibisi yoktur. Yeşil çay, alfa beyin dalgaları salınımını artırır, gevşemenize yardımcı olur, stresi azaltır. İçerisindeki aminoasit olan L-theanin sayesinde rahatlamanızı sağlar.

Zihninizde Canlandırın

Görselleştirme kişiyi mutlu eden düşünce yapısıdır. Zihninizi endişelerden uzaklaştıran harika bir yöntemdir. Örneğin bir topluluğa konferans vereceksiniz. Konuşma yapmadan önce zihninizde tüm detaylarıyla konferansı canlandırın. Bu sayede gerginliğiniz azalacak ve kendinize güven duygusu gelecektir.

Doğru Postür (Duruş) Sergileyin

Sinirlerinizi yatıştırmak için iyi bir duruş pozisyonuna geçin. İyi duruş nefes almayı artırır. Daha fazla oksijen ciğerlere girdikçe dolaşım düzelir ve böylece kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

Aromaterapi Mumu Yakın

Stresi azaltmak için piyasadan temin edebileceğiniz aromaterapi mumu kullanın. Aromatik uçucu yağ molekülleri burun deliklerinden girdiklerinde aktif duyguları kontrol eden beyin merkezini uyarır. Böylece zihnin yatışmasını sağlar. Eğer elinizde aromaterapi mumu yoksa bir kaç damla lavanta koklayarak aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Mekik Çekin

Mekik çekmek, stres hormonlarının salınımını azaltır. Egzersiz sırasında abdominal kasların kasılması stres hormonu epinefrinin üretilmesini engeller. Aynı sonuç, ayakta iken karın kaslarının kasıp gevşeterek de elde edilir.

stres hormonlarının salınımını azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz sırasında abdominal kasların daralması stres hormonu epinefrin üretimini engeller. Aynı sonuç, ayakta iken karın sıkılaştırıp rahatlatarak elde edebilirsiniz.

Sakız Çiğneyin

Yapılan araştırmalara göre, sakız çiğnemek kaygı ve stresin azalmasına yardımcı oluyor. Sakız çiğnemek uyanıklığı ve performansı artırır. Ayrıca stres hormonu olan kortizol salınımını azaltır.

Ayaklara Masaj Yapın

Ayak masajı stresli haldeyken çok hızlı bir şekilde rahatlamanızı sağlar. Ayaklarınıza tenis veya golf topunu kullanarak masaj yapabilirsiniz. Bu özel masaj birkaç dakika içinde rahatlamanızı sağlayacaktır.

C Vitamini İçeren Meyveler Yiyin

C vitamini açısından zengin meyvelerin tüketimi stresle mücadelede birebir. Yapılan çalışmalar C vitamini stres hormonu kortizol değerinin yükselmesini önler. Bu nedenle stresi azaltmak için narenciye veya çilek yiyin.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!