Göbek Enfeksiyonunun Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Göbek Enfeksiyonunun Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Göbek enfeksiyonları, bebekler dahil her yaştan insanı etkileyen yaygın görülen bir sorundur. Göbek, derin nemli ve karanlık olduğundan, maya ve bakteriler için uygun üreme alanıdır. Sabun, ter ve göbek boşluğunda biriken diğer maddeler, bakteri üremesine yardımcı olur ve enfeksiyona neden olabilir.

Göbek enfeksiyonlarının en yaygın görülen belirtileri kızarıklık, hafif ağrı, yeşil veya gri akıntılardır. Göbek enfeksiyonunda mantar, kızarıklık gibi belirtiler, şişme ve akıntıya neden olan mayaların büyümesi sonucu oluşur. Kötü hijyen alışkınlıkları, göbek etrafında ameliyat, göbeğe takılan pirsing, diyabet, yağ kistleri, obezite ve zararlı ultraviyole ışınları gibi faktörler göbek enfeksiyonlarına neden olan diğer etmenlerdir. Nedeni ne olursa olsun sorunun çözümünde ev ilaçları etkili olabilir. Ayrıca, enfeksiyonu önlemek için bazı önleyici tedbirleri takip etmenizde fayda vardır. Göbek enfeksiyonunu en iyi bir şekilde tedavi etmek için 10 yol bulunmaktadır.

1. Sıcak Tuzlu Su

Göbek enfeksiyonu tuzlu sıcak su ile tedavi edilebilmektedir. Bu su göbek içindeki nemi emer ve iyileşmesine yardımcı olurken, aynı zamanda da enfeksiyonlu bölgeye kan akışını artırmada yardımcı olur.

 • 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve tuz eriyene kadar karıştırın.
 • Karışıma bir pamuk topu batırın ve bunu enfeksiyonlu bölgeyi temizlemek için kullanın. Sonrasında dikkatlice kurulayın.
 • Ayrıca enfeksiyonla mücadele için, reçetesiz, su bazlı antibakteriyel krem uygulayın.
 • Bu işlemleri enfeksiyon geçene kadar günde 1 veya 2 kez tekrarlayın.
 • Bunların haricinde eczanelerden hazır tuzlu su çözeltisi de satın alabilirsiniz.

2. Etkilenen Alanı Temiz Tutun

Göbekteki bakterilerin daha fazla büyümesini önlemek için etkilenen bölgeyi temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Duş veya banyo yaparken etkilenen alanı temizlemek için, antibakteriyel bir sabun kullanabilirsiniz. Duştan sonra, etkilenen bölgeyi iyice kurulayın ve enfeksiyon temizlenene kadar günde 2 ya da 3 kez su bazlı antibakteriyel krem veya losyon kullanın. Bazı merhemler nemli cilt gözeneklerini tıkar ve cildin nefes almasını engelleyebilir. Bundan dolayı su bazlı merhemler kullanılması tavsiye edilmektedir.

3. Sıcak Kompres

Enfeksiyon bölgesi acıyorsa, rahatsızlığı gidermek için bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres, ağrıyı hafifletmede etkili ve aynı zamanda şifalıdır.

 • Bezi sıcak suya batırın ve sudan geri çekerek fazla suyu sıkın.
 • Bezi göbeğinizin üzerine koyun ve birkaç dakika bekletin.
 • Ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca göbek enfeksiyonu rahatsızlıklarını hafifletmek için sıcak duş almanız da tavsiye edilir.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı maya ve bakterilerin neden olduğu göbek enfeksiyonu için bir başka etkili doğal tedavi yöntemidir. Bu uçucu yağ antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.

 • 1 çay kaşığı çay ağacı yağı ya da Hindistan cevizi yağını 4 veya 5 damla zeytin yağı ile karıştırın.
 • Bir pamuk topunu karışıma batırın ve etkilenen alan üzerine sürün.
 • 10 dakika kadar bekledikten sonra silinin.
 • Günde 2 veya 3 kez bu tedaviyi uygulayın, göbek bölgesinin ne kadar sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

3 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. jelle
  9 Şubat 2017
 2. erkan
  18 Mayıs 2015
  • asuman bedel
   18 Mayıs 2015

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!