Göğüsler ve Göğüs Uçları Hakkında Bilinmeyenler

Hem erkek hem de kadınlarda göğüs vardır, ancak kadınların göğüsleri her zaman tartışma, moda, cinsel cazibe ve sağlık odağı olmuştur.

Bir kadının göğsünün temel amacı; göğüs bezlerinden üretilen ve bebeklerin temel ihtiyacı olan sütü salgılamak ve bebeği emzirmektir. Erkeklerde de göğüs bezleri olmasına rağmen hiçbir emzirme fonksiyonu yoktur.

Erkek ya da kadın olsun, aslında göğüs ve göğüs uçları ile ilgili bilmediğimiz veya farkında olmadığımız birçok ilginç şey vardır.

Şimdi gelin göğüs ve göğüs uçları ile ilgili bilinmeyen gerçekleri inceleyelim.

1. Göğüs Uçları Bilinenin Aksine İkiden Fazla Olabilir

Bazı insanlarda ikiden fazla göğüs ucu olduğu bilinen bir gerçektir. Tıbbi açıdan, bu fazla meme ucu ya da ekstra meme ucu olarak da bilinir. Fazla olan uçlar, göğüs  dışındaki yerlerde de büyüyebilir ve hatta meme dokusuna dahi sahip olabilir.

Fazla meme ucu ortak bir doğumsal anomali olarak kabul edilir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Normal eme ucu oluşum süreci eksik veya dokunun tamamen gerilemesi durumunda ortaya çıkan bir vakıadır.

Bu tarz göğüs uçları göğüsteki süt hattı boyunca gelişir. Göğüsteki süt hattı göğüs ucundan başlayan ve koltuk altlarına kadar devam eden bir ağ yapısına sahiptir.

Çoğunlukla klasik benlerle karıştırılan bu ekstra meme uçları yaklaşık her 18 kişiden birinde görülür. Hindistan’da 2012 yılında yayınlanan İnsan Genetiği adlı dergide 32 yaşındaki bir adamın yedi adet göğüs ucuna sahip olduğu ve bu sayı ile dünya tarihinin ikinci en çok meme ucuna sahip kişisi olduğu tespit edilmiştir.

2. Göğüs Uçlarında Çıkan Kıllar Normaldir

Her kadında göğüs ucu kılları yoktur ancak göğüs ucu kılları gayet normal bir durumdur.

Meme etrafındaki alanlarda da tıpkı diğer cilt alanları gibi kıl kökleri vardır. Erkeklerin aksine kadınların göğüs bölgelerinde kıl yoktur, ancak bazı kadınların göğüs etrafında bir kaç uzun kıl gelişebilir. Bu durum gayet normaldir.

Vücuttaki hamilelik veya menopoz gibi hormonal dalgalanmalar göğüs çevresinde kıl büyümesine neden olabilir. aynı zamanda bazı ilaçlar da bu duruma yol açar.

Eğer göğüs bölgesinde az sayıda değil de yoğun kıllanma varsa aşırı polikistik sendromu durumu ile bağlantılı olabilir. Böyle bir durumda muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Eğer meme çevresindeki kıllardan rahatsız olup da onları cımbızla alıp veya makasla keserseniz bu yöntemler meme etrafındaki hassas cilde zarar verebilir. Ayrıca bu yöntemler geçici çözümlerdir. Kesinlikle göğüs uçları bölgesinde traş ve ağda kullanılmamalıdır.

3. Herkesin Göğüs Uçları Anne Rahminde Gelişir

Erkekler emzirmediği halde neden göğüsleri vardır diye bir soru gelebilir akla. Çünkü erkek veya kadın olsun anne karnında embriyo evresinde gelişim aynı başlar cinsiyet sonradan belirgin olur.

İlk birkaç hafta boyunca gelişmekte olan embriyoda meme oluşumu bir kadın planı şeklinde ilerlerken 60 gün sonra testosteron hormonunun salgılanmaya başlamasıyla birlikte cinsel organ oluşumu ve beyinde hücrelerin genetik aktivitesindeki meydana gelen değişiklikler sayesinde meme oluşumu yavaşlar. İşte bu evrede cinsiyet belirgin hale gelir.

Testosteron, kadınsı özelliklerin ve yapıların gelişimini engelleyen önemli bir faktördür. Embriyonun erkek embriyo olmasını sağlar ve diğer vücut özelliklerine etki eder.

Ancak, anne karnında cinsiyetten önce oluşan meme uçları kalıcı olur ve meme bölgesi  erkeklerde düz bir hal alır.

4. Sadece İnsanlarda Kalıcı Göğüsler Vardır

Sadece primatlar (memeliler) arasında Homo sapiens dediğimiz insan ırkında göğüsler kalıcıdır. Diğer hiçbir primatlarda göğüsler kalıcı değildir.

Memelilerde sadece emzirme aşamasında dolgun göğüsler meydana gelir ve emzirme bittikten sonra göğüs yapısı tamamen değişir.

Kadınlarda kalıcı büyük göğüslerin arkasındaki ana sebep ise hamilelik veya emzirme ile ilgili değildir. Aslında bu kadının vücudundaki yağların saklandığı ve onun doğurganlığını gösterir. Göğüsler bir kadında ergenlik çağından sonra dolgun hale gelir.

Unutmayın ki bir kadının göğüsleri sadece bir bebek dünyaya geldiğinde süt ile dolar ve emzirme süresi sonunda süt yerini yağ birikimine bırakır.

5. Göğüs Uçlarında Meydana Gelen Akıntılar

Kadınlarda, hamilelik veya emzirme evresinde olmadıklarında da göğüs uçlarından sıvı gelebilir ve bu durum kadınları endişelendirir.

Akıntı şeffaf bulutlu, ya da beyazımsı olabildiği gibi sulu veya yapışkan yapıda da olabilir. Bunun sebebi Memenin sıkışması ve deşarj olmasıdır.

Gebelik ve emzirme dönemleri dışında çoğunlukla kadınlarda giyilen sütyenler, ağır fiziksel egzersizler gibi etkiler nedeniyle sıvı akıntısı meydana gelir.

Eğer meme ucundan kanlı akıntı varsa hemen bir doktora başvurun. Erkeklerde ise her durumda meydana gelen meme ucu akıntıları bir doktora gösterilmelidir.

6. Göğüslerin Ayna Görüntüleri Hiçbir Zaman Aynı Değildir

İki meme aynı görünse bile kesinlikle birbirine tam olarak benzemez. Yani göğüslerin ayna görüntüleri bir olamaz ve bu durum gayet normaldir.

Genellikle sol meme sağ memeye göre biraz daha büyüktür. Tıbbi anlamda şekil olarak asimetrisi olarak kabul edilir.

Göğüsler gelişmekte olduğu zaman asimetrisi belirginleşmeye başlar. Ancak tam belirgin hale olgunlaştığı zaman gelir.

Normal koşullarda asimetrik varyasyon  fark edilmez. Ancak, geçirilmiş bir travma, yaralanma veya enfeksiyon durumu meme boyutları arasındaki farkın belirginleşmesine yol açabilir.

Büyütme veya küçültme cerrahi operasyonu ancak ergenlikten sonra, göğüslerin daha simetrik hale getirilmesi için yapılabilir.

7. Plastik Cerrahi Meme Hissini Azaltır

plastik-cerrahi-meme-hissini-azaltir

Göğüslerde uygulanan her türlü cerrahi operasyon meme duyularının tümüne veya bazılarını azaltır.

Meme büyütme veya küçültme işlemini yaptırmak isteyen kadınlar meme duyu kaybını muhakkak dikkate almalıdırlar.

Meme büyütme vakaların küçük bir çoğunluğunda meme hissi azalması görülmüştür. Meme küçültme işlemlerinde ise meme hassasiyeti değişkenlik gösterebilir.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışmada, büyük meme implantı, daha büyük olasılıkla hastada duyu kaybına neden olduğunu rapor etmişlerdir. Kadınlar hala normal bir uyarılma ve duygusallık yaşadıklarını düşünseler de bir zaman sonra var olan duyular kaybolmaya başlamaktadır.

Göğüs bölgesinde yapılacak tüm operasyonlarda muhakkak duyu kaybı olacağı göz önüne alınmalı ve bu alanda uzman doktorlar seçilmelidir.

8. Göğüsler Bir Ay İçerisinde Değişkenlik Gösterir

Göğüslerin adet döngüsü sırasında büyüklüğü her zaman değiştirmektedir. Bazıları için, adet döngüsünde belirgin şekilde hacim değişikliği meydana gelir.

Meme boyutunda meydana gelen değişiklikler adet döngüsü sırasında hormon düzeylerindeki dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır.

Hamile olan bir kadında mide rahatsızlıklarından önce göğüslerde değişiklikler meydana gelebilir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde göğüsler son derece hassas olur ve belirgin bir şekilde büyümeye başlar. Bunun sebebi vücut kendini emzirmeye hazırlıyor demektir.

o hastalıktan bebekleri koruyan ve bir anne ve çocuğu arasındaki bağ teşvik olarak Emzirme, her anne pratik gereken bir şeydir.

9. Bazı Göğüs Uçları Yönü Farklı Olabilir

bazi-gogus-uclari-yonu-farkli-olabilir

Bazı kadın ve erkeklerde, göğüs uçları içe dönük olması gerekirken dışa dönük olabilir. Bu durum “ters meme” olarak bilinir. Ters meme vakası normaldir, herkeste görülebilir ve endişe edilecek bir durum değildir.

Kadınların yüzde 10 ila 20’si bu durumla doğarlar. Bu durumun diğer yaygın nedenleri ise; yaş, meme enfeksiyonları veya inflamasyonu ve gebelik nedeniyle meydana gelen sarkma, emzirme, travmadır.

Eğer ters meme durumu sizde varsa bu bölgeyi sürekli temiz tutmalı ve meme etrafındaki deri kıvrımlarını bir enfeksiyon bulaşmaması için temiz tutmanız gerekir.

10. Dik Meme Uçları Her zaman Cinsel Uyarılmanın Habercisi Değildir

Meme ucunun kalkık olması bir kadının cinsel olarak uyarılması anlamına gelse de işin aslı öyle olmayabilir.

Bu cinsel uyarılma ile meme ucu kalkık hale gelebilir, bu doğrudur. Çünkü göğüs uyarılması ve genital uyarılma beyinde aynı şekilde işlenir.

Bu bir kadının göğüs uçlarının dik olması her zaman uyarıldığı anlamına gelmez.

Otonom sinir sisteminin devreye girmesi ve düz kasların kasılması ile de göğüs uçları kalkık hale gelebilir. ayrıca emzirme ereksiyonu da aynı etkiyi meydana getirir.

Memeye karşı sürtünme, ani sıcaklık değişimleri, şok, emzirme ve çeşitli giysiler de yine aynı etkiye meydana getirebilir.

Yorumla