Göz Ağrıları İçin Evde 5 Kolay Tedavi Yöntemi

Modern yaşamda akıllı telefonlar ve bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve her ikisini de yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Teknoloji, hayatımıza çeşitli kolaylıklar sağlar. Fakat aynı zamanda bu teknolojiler hayatınızda bir sürü sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunların başında göz ağrıları bulunmaktadır.

Göz ağrısının başlıca nedeni, bilgisayar, telefon ve televizyon ekranlarına uzun süre bakmaya bağlı olan, göz kaslarında meydana gelen çeşitli sorunlardır. Bu durum, göz bozulması gibi bazı ciddi sorunlara yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

İşte Göz Ağrılarını Azaltmanın Basit Birkaç Yolu

1. Çay Poşetleri

Çaydaki tanik asit (tanen), göz ağrısını azaltmak için bire birdir. Tanik asit, anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve ağrıları azaltır. Bu nedenle, iki adet çay poşetini suya batırıp fazla suyu çıkarın ve gözlerinizin üzerinde 15-20 dakika kadar bekletin.

Çay demlemek için kullandığınız çay poşetlerini de kullanabilirsiniz. Göz ağrılarına karşı bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

2. Soğuk Su

Soğuk su, göz kaslarındaki kasılma miktarını azaltarak göz ağrılarını azaltmada çok etkilidir. Gözlerde oluşan yanma, sızlama gibi geçici sorunlar için gözlerinizi soğuk suyla yıkamak sizi rahatlatacaktır. Soğuk su göz kaslarını rahatlatmaya yardımcı olur ve böylece sizi rahatlatır.

3. Salatalık Dilimleri

Salata, doğal serinleticidir ve bu sayede göz kaslarını rahatlatarak göz ağrılarını azaltır. Bu nedenle, yanma, batma gibi göz ağrılarından kurtulmak için gözlerinize soğuk salatalık dilimlerini koyun ve bir süre o şekilde bekletin. Sizi çok rahatlatacaktır.

4. Sıcak Havlu

Göz ağrılarını azaltmak için sıcak havlu da kullanılabilir. Sıcaklık, kan dolaşımını hızlandırarak, göz kaslarındaki ağrı ve kasılmayı azaltır.

Bu nedenle göz ağrılarına karşı, sıcak suyla hafifçe ıslatılmış bir bez veya havluyu 10-15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletmeniz önerilir. Kullanacağınız havlu veya bezin aşırı sıcak olmamasına dikkat edin.

5. Gül Suyu

Günde birkaç kez gözlerinize 1-2 damla gül suyu damlatın. Birkaç dakika boyunca gözlerinizi kapalı tutun. Bunu yapmak gözlerinizi rahatlatıp, göz ağrılarınızı azaltacaktır.

Not: Gözlerinize gül suyu kolonyası damlatmayın!

Yorumla