göz altı morarması

Göz Altı Morluklarının Hızlı Geçmesi İçin Neler Yapılır

Göz altı morarmasının en yaygın nedeni yüze alınan bir darbedir. Göz altı morlukları ağrıya, bulanık görmeye, şişmeye ve baş ağrısına neden olabilir. Bu göz çevresindeki dokularda meydana gelen bir çeşit morarmadır.

Göz çevresindeki göz altı morluğu ve şişlik, burun yaralanmaları, yüz gerdirme, çene ameliyatı, alerjik reaksiyonlar vb. gibi çeşitli nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki çareler, göz altı morluğundan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak, göz çevrenizdeki deri kesilirse, görme sorunları ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma gibi belirtileriniz varsa hemen doktora başvurmalısınız.

göz altı morarması

göz altı morarması

1. Buz paketi

Yapmanız gereken ilk şey, etkilenen bölgeye mümkün olan en kısa zamanda bir buz paketi uygulamaktır.

Buz, şişmeyi azaltmaya ve kan damarlarını iç kanamayı ve daha fazla morarmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 1. Buz küplerini temiz bir pamuklu veya muslin bezle sarın.
 2. Yaklaşık 10 dakika boyunca gözün üzerinde tutun.
 3. İşlemi ilk 48 saat içinde günde birkaç kez tekrarlayın.

Bu aynı zamanda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Buzları asla doğrudan gözünüz üzerinde kullanmayın ve buz tabakasını gözünüzün etrafındaki hassas cilt üzerine sürmeyin. Buz yerine bir paket dondurulmuş sebze de kullanabilirsiniz.

2. Sıcak Kompres

Göz altı morarması bir ya da iki gün boyunca devam ettikten sonra, sıcak kompres uygulamanız gerekir. Bu, göz çevresindeki dokulara kan akışını artırmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

 1. Temiz bir bezi ılık suya daldırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Kumaşı soğuyana kadar sıcak bezi etkilenen göze koyun.
 3. İşlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Ağrıya sebep olmazsa, bölgeye hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu, kan dolaşımını iyileştirmeye ve cildin altında biriken kurumuş kanı çıkarmaya yardımcı olacaktır.

3. C vitamini

Eğer göz altı morluğu ağrıya neden oluyorsa, diyetinize C vitamini içeren yiyecekleri eklemek çok önemlidir.

Hint bektaşi, guava, biber, limes, limon, brokoli, mango ve portakal gibi C vitamini açısından zengin pek çok besin maddesi vardır .C vitamini , iyileşme sürecine yardımcı olarak kan damarlarının duvarlarının kalınlaşmasına yardımcı olur.

Alternatif olarak, vücudunuza gerekli günlük dozu vermek için C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

4. Aynısafa

Marigold olarak da bilinen Calendula, enflamasyonu azaltmak ve yara iyileşmesini desteklemek için yaygın olarak kullanılır. Göz altı morluğu ile ilgili şişlik ve çürümeyi azaltmak için de kullanılabilir.

 1. Bir fincan sıcak suya bir avuç taze calendula çiçeği yaprağı koyun.
 2. 10 ila 15 dakika kadar bekletin ve yaklaşık yarım saat buzdolabına koyun.
 3. Bu soğuk çözelti içine temiz bir bez sokun ve yaklaşık 5 dakika boyunca göz bölgesine yerleştirin.
 4. Bunu birkaç gün için günde birkaç kez yapın.
 5. Arnika

Arnica, genellikle göz altı morluğu esnasında görülen şişliği azaltabilen bir bitkidir. Ayrıca göz kaslarını ve hasar görmüş olabilecek diğer dokuları iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Çürüklerin daha da kötüye gitmesini önlemek için en kısa sürede arnika kullanmaya başlayın. Arnika, etkilenen bölgeye günde iki ila üç kez uygulanabilen topikal kremler veya merhemlerin yanı sıra yağ formunda mevcuttur.

6. Ananas ve Papaya

Ananas ve papaya, göz altı morluğunu tedavi etmede yardımcı olabilecek iki meyvedir. Her ikisi de, cildin renginin değişmesine neden olan hemen hemen her türlü yaralanmanın iyileşme sürecini hızlandıran antioksidanlar açısından zengindir.

Bu meyveler, cildi yumuşatan ve iyileştiren enzimlere sahiptir. Bu avantajları kazanmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Bu meyvelerin hamurunu gözün kararmış bölgesi etrafında topikal olarak veya
 • Bu meyve sularını için veya sadece meyveleri yiyin.

7. Hamamelis

Hamamelis, göz altı morlukları da dahil olmak üzere birçok problem için iyi bir iyileştirici ajan olarak kabul edilir. Aşağıdakiler bu ev ilaçlarını kullanmanın birkaç yoludur.

 • Hamamelise pamuklu bir pedi batırın ve etkilenen göze birkaç dakika yerleştirin. Bu, hafif bir rahatlatıcı etkinin yanı sıra iyileştirici etkisi de olacaktır.
 • Papatya esansiyel yağı, cadı elağı ve suyu da hazırlayabilirsiniz .Çözeltiye temiz bir bez batırın ve göz kapağı ve çevresi üzerine yerleştirin.İşlemi günde iki ila üç kez tekrarlayın.

8. Doğal yağlar

Etkilenen bölgeye iyi bir doğal yağ ile masaj yapmak şişliği ve iltihabı hafifletebilir. Zeytin yağı, birçok çürük iyileştirici özelliği içerdiğinden en iyi seçenektir.

Hindistan cevizi veya hint yağı gibi başka türdeki yağı da kullanabilirsiniz. Yağ ile masaj yaparken, ekstra basınç fazla ağrıya neden olabileceğinden mümkün olduğunca yumuşak olun.

9. Patates

Patatesler, şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilacı kullanmanın birkaç yolu var.

 • Orta boy bir patatesi kalın dilimler halinde doğrayın .Patates dilimlerini yarım saat buzdolabında bekletin .Daha sonra etkilenen gözün üzerine yarım saat kadar soğuk bir dilim patates koyun.
 • Başka bir seçenek olarak, patatesi rendeleyip suyunu sıkın ve gözünüze uygulayın.

Patateslere ek olarak, aynı sonuç için salatalık dilimleri veya soğutulmuş çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

10. Karakafes Kökleri

Karakafes kökü, ağrıyı azaltmak ve göz altı morarmasını tedasvi etmek için mükemmel bir ev kürüdür.

 • Küçük bir su ile birlikte bir çay kaşığı karakafes kökünü öğüterek bir maske yapın. Bu ezmeyi etkilenen bölgeye günde bir kez uygulayın.
 • Karanfil kökünü suda kaynatıp çay yapın, temiz bir bezi ılık çaya batırın ve morarmış alana uygulayın.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!