Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Bu yılki grip mevsimi kötü bir hal aldı ve henüz bitmedi. Popüler inanışın aksine, Türkiye’deki grip mevsimi Mayıs ayına kadar sürebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 25 Şubat – 3 Mart 2018 arasında kümülatif olarak 100.000 kişi başına 86.3 kişi grip ile ilişkili hastane yatış olduğu bildirilmiştir.

Grip olmak için çok geç olduğunu düşünmeyin. Bunu önlemek için gerekli önlemleri almalısınız. Önleyici ipuçlarını öğrenmeden önce, gribin kendisini anlamak önemlidir.

gripten korunmanın doğal yolları

gripten korunmanın doğal yollarıgripten korunmanın doğal yolları

Grip, grip virüslerinin neden olduğu bir solunum hastalığıdır. Grip virüsleri üç gruba ayrılır: A, B ve C. En sık görülenler ve yıllık mevsimsel gribin yanı sıra yeni ırklar ve alt tiplere bağlı yaygın griplerden A ve B sorumludur. Bu yılki grip varyantı, özellikle Tip A, alt tip H3N2 kötüdür.

Grip belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akması veya burun tıkanması, kas veya vücut ağrıları, baş ağrıları ve yorgunluktur. Bazı insanlar kusma ve ishal geçirebilirler, ancak bu durum küçük çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır.

Ulusal Allerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, milyonlarca İnsan grip mevsiminde bu tür semptomlardan muzdariptir. Belirtiler soğuk algınlığına benzer olsa da, genellikle grip ile daha şiddetlidir.

Grip virüsleri, esas olarak grip geçiren, hapşıran veya konuşan kişilerden çıkan, havada dolaşan küçük damlacıklar tarafından yayılır.  Grip hızla yayılır ve oldukça bulaşıcıdır.

Gribe neden olan virüslerin türünden bağımsız olarak, sizi ve ailenizi gripten koruyabilecek çeşitli koruyucu önlemler vardır.

İşte kendinizi gripten korumanın bazı yolları.

1. Aşı Yaptırın

Grip aşısı yaptırmak, gripten korunmanın en iyi ve en etkili yoludur ve enfekte olursanız hastalığın şiddetini azaltır.

Grip aşısı, aşılanmış olduktan birkaç hafta sonra vücutta ki antikorların gelişmesine neden olur. Bu antikorlar, aşıdaki virüslere karşı koruma sağlar.

İdeal olarak, grip sezonu başlamadan aşı olmalısınız. Ancak uzmanlar, grip virüsleri dolaşımda olduğu sürece hala aşılanmanız gerektiğini söylüyor.

CDC, 6 aylıktan büyük herkesin grip aşısı yapılmasını tavsiye etmektedir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aşağıdaki kişiler için üç ana tip aşı yapılmasını önermektedir:

 • 6 ayın üzerinde herkes için standart grip aşısı.
 • 18 ila 64 yaş arası yetişkinler için intradermal grip aşısı.
 • Yaşlı yetişkinler için yüksek doz grip aşısı.

Ayrıca, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, bu yıl sadece enjekte edilebilir grip aşısı önerilmektedir; Nazal sprey aşısı – Canlı attenüe influenza aşısı (LAIV) – etkililik düzeyine ilişkin endişeler nedeniyle bu sezon kullanılması tavsiye edilmez.

Doktorunuz size mevcut aşılar hakkında tavsiyede bulunabilir ve sizin için en uygun olanını seçebilir.

2. Öksürürken veya Hapşırırken Ağzınızı ve Burnunuzu Kapatın

Gribin yayılmasını önlemek için, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtmek önemlidir. Bu basit görgü kuralları enfeksiyöz damlacıkların diğer insanları hasta etmesini önlediği için enfeksiyon kontrol önlemleri için önemlidir.

Akışkanlar Mekaniği Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, daha küçük öksürük ve hapşırma damlacıklarının uzak mesafelere (5 ila 200 kat daha uzağa) gittiğini göstermektedir.

Çok önemli bir önleyici tedbir olmasına rağmen, birçok insan bu hijyen alışkanlığını uygulamamaktadır.

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği tarafından yapılan 2010 tarihli bir araştırmaya göre, kamuya açık bir ortamda gözlemlenen her dört kişiden yaklaşık biri öksürdüğü veya hapşırdığı sırada ağzını kapatmayı başaramadı. Ayrıca, halkın yüzde 5’inden azı halk sağlığı yetkililerinin önerdiği yöntemleri uygulayarak ağızlarını kapattı.

Öksürmek veya hapşırmak için bir mendil kullanın, sonra çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Tutacak bir şey yoksa, dirseğinizin içine hapşırın veya öksürün.

3. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın

Grip yapan mikroplar, bir kişi mikroplu olan bir şeye dokunduğunda ve daha sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda sıklıkla yayılır.

CDC, grip virüsünün 24 saate kadar bazı yüzeylerde “yaşayabileceğini” bildirmektedir.

Kirlenmiş bir kapı tokmağına veya ışık anahtarına dokunduğunuzda ve ardından gözlerinizi ovuşturup tırnaklarınızı ısırdığınızda size de bulaşabilir.

Ellerinizi düzenli olarak yıkayabilseniz bile, günün her dakikasında temiz olmayacaklar. En iyisi gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza olabildiğince çok dokunmaktan kaçınmanızdır. Ayrıca, çocuklarınıza gözlerini ovalamamayı ya da ellerini ağzına sokmamalarını hatırlatın.

4. Ellerinizi Sık Yıkayın

Grip mevsimi veya yılın herhangi bir zamanında, ellerinizi temiz tutmak önemlidir.

Kirli ellerle vücuda sık sık zararlı mikroplar girer. Kötü el hijyeni, grip virüslerinin yayılmasının arkasındaki temel nedenlerden biridir.

Her gün hapşırdığınız veya öksürdüğünüzde ve özellikle yemeklerden önce ellerinizi yıkamalısınız.

Ellerinizi sade su ile yıkamak yerine sabun ve su kullanın. Sabunu uyguladıktan sonra ellerinizi yaklaşık 20 ila 30 saniye boyunca ovalayın ve köpükleri tamamen temiz suyla durulayın.

Ayrıca, alkol bazlı el temizleyicilerini evinizde, cepte veya cüzdanda saklayın. Ticari el temizleyicileri de zehirli bileşenler içerebileceğinden, evde doğal malzemelerle kendi el dezenfektanınızı hazırlayın.

Bununla birlikte, kuru ve çatlamış cilde yol açabileceğinden aşırı el yıkamasından kaçının, bu da mikropların vücuda girme ve enfeksiyona neden olma şansını artırır.

5. Yakın Temastan Kaçının

Grip mevsiminde, hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmak önemlidir. Grip virüsü, öksürme veya hapşırma ile öngörüldüğünde havadaki küçük damlacıklar içinde dolaşabilir.

Birisinin gripten muzdarip olup olmadığını değerlendirmek her zaman mümkün olmadığından, en iyisi olası belirtileri olan herkesten uzak durmaktır.

Gereksiz kalabalıklar ve aşırı seyahatlerden kaçınmanız da tavsiye edilir.

Mesafenizi korumakla birlikte, hasta bir kişiyle bez, havlu, tabak, oyuncak, mutfak eşyaları ve diğer kişisel eşyaları da paylaşmamanız gerekir.

Benzer şekilde, hasta olduğunuzda, onları hastalanmaya karşı korumak için başkalarından uzak durun. Hasta olduğunuz zaman işe ve okula gitmeyin.

6. Evinizi Temizleyin

Grip mikropları ve virüsleri her gün dokunduğunuz ürünlerde olabilir. Bu nedenle, evinizi ve çevrenizi temiz tutmak çok önemlidir.

Temizlik söz konusu olduğunda, ev yüzeylerine daha fazla odaklanın. Özellikle grip olan biriyle yaşıyorsanız, yüzeyler grip virüsü ile kirlenmiş olabilir.

En az günde bir defa herhangi bir standart ev temizleyicisi kullanarak telefon şarj cihazları, buzdolabı kolları ve kapı tokmakları gibi sık sık dokunan yüzeyleri silmeniz önerilir.

Mikropların barınabileceği diğer yerler arasında mutfak süngerleri, bulaşık bezleri, kesme tahtaları, ev masaları, zeminler, lavabolar ve tuvaletler de bulunur. Bu sıcak noktaları düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

Yatak çarşaflarını ve yastık kılıflarını sık sık değiştirin ve bunları ılık suda yıkayın ve sıcak bir ortamda kurutun.

Kirli çamaşırları ve eşyaları yıkadıktan sonra ellerinizi daima yıkayın.

7. Sağlıklı Bir Yaşam Kurun

Kendinizi gripten korumak söz konusu olduğunda, sağlıklı bir yaşam tarzının faydalarını görmezden gelemezsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzının ardından bağışıklığınızı artırmaya ve hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olabilirsiniz.

 • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Çeşitli çiğ meyve ve sebzeleri içeren sağlıklı bir diyet uygulayın ve mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Bağışıklık sistemine ve kalbe zarar verdiği için stresden kaçının.
 • Vücudunuz için harikalar yaratabileceğinden, uygun dinlenin ve uykunun tadını çıkarın. Her gece en az sekiz saat huzurlu bir uyku uyuyun.
 • İnsan vücudu çoğunlukla sudan oluştuğu için, yeterince su içerek vücudu iyice nemlendirin.
 • Çok fazla alkol içmeyin ve sigara içmeye “hayır” deyin.

Ek İpuçları

 • Kuru hava grip virüsünün daha uzun süre canlı kalmasına yardımcı olduğundan, iç nem oranını yüzde 30 ila 50 arasında tutmak için nemlendirici kullanmayı düşünün.
 • Günde 10 dakika güneşlenerek vücudunuzun bağışıklık sistemini için gerekli vitamin olan D vitamini almasını sağlayın.
 • Zencefil, sarımsak, zerdeçal, zeytin, bal ve greyfurt gibi diyetinize daha fazla bağışıklık destekleyici gıdalar ekleyin.
 • Hasta olan birine dokunurken cerrahi eldiven giyin.
 • Dudakları enfekte olmuş kişilerden uzak durun.
 • Hasta olan biriyle aynı yatakta uyumayın.
 • Grip mevsiminde pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Çocuğunuzu dışarıda başka çocuklarla oynamak için göndermeyin.
 • Diş fırçanızı bir dolapta veya havadaki mikropları alma ihtimalinin bulunmadığı bir yerde saklayın.
 • Yediklerinizi enfekte kişilerle paylaşmayın.
 • Hasta olduğunuzda kendi yemeklerinizi kendiniz yapın.
 • Hasta olunca, uyuyun ve mümkün olduğunca dinlenin.

Yorumla