Gülme Çizgileri Nasıl Yok Edilir – Gülme Çizgilerine Doğal Çözüm

Gülme Çizgileri Nasıl Yok Edilir – Gülme Çizgilerine Doğal Çözüm

Gülmek en iyi ilaçtır!

Bu kesinlikle doğrudur, ancak birçok insan için gülmek kabus haline gelebilir. Fazla gülen insanların ağzınızın etrafında gülme çizgileri diye adlandırılan kırışıklıklar çıkmaya başlar.

Gülme çizgileri, öncelikle ağzınızın kenarlarında gelişen kırışıklık tipidir ve gülümsediğiniz zaman bu çizgiler daha da belirginleşir. Bu tür çizgiler, kaş çatma, gülümseme, gülme ve birçok yüz ifadesi gibi tekrar eden yüz hareketlerinden ötürü gelişir.

Ayrıca bu tip yüz kırışıklıkları yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Yaşlandıkça, yüzünüzdeki herhangi bir çizgi daha fazla derinleşebilir veya çizgilerin sayısı artabilir. Gülme çizgilerinin diğer nedenleri arasında elastikiyet kaybı (kollajen), cilt kuruması, genetik, sigara, stres, yanlış uyku pozisyonu ve güneş hasarı gibi olumsuz durumlar vardır.

Gülme çizgileri herhangi bir soruna neden olmasa da, pek çok kişi bu kırışıklıktan kurtulmak ister, çünkü gerçekten olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir.

Yaş nedeniyle gelişen çizgiler için bir şey yapılamaz. Ancak, gülme çizgisinin birçok nedeni bir takım yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı kolay ve etkili ev ilaçlarıyla önlenebilir.

İşte gülme çizgilerini evde tedavi etmek için bazı doğal ev ilaçları.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı, gülümseme kırışıklıklarıyla uğraşmaya yardımcı olmak için inanılmaz faydalıdır. Zeytinyağının anti-aging özellikleri, içindeki polifenoller ve oleik asitten gelir.

Ayrıca, yağdaki tekli doymamış yağlar, yeni oluşan gülümseme çizgilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda mevcut çizgileri yumuşatmaya katkıda bulunur.

Artı, zeytinyağı, cildi nemlendirip yenileyerek cildin korunmasını sağlar.

 • Yüzünüze biraz zeytinyağı sürüp yağın cildin derinliklerine nüfuz etmesine yardımcı olmak için hafifçe masaj yapın. Bunu günde iki kez yapın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda zeytinyağı ve balı karıştırın. Birkaç dakika boyunca hafif, dairesel hareketlerle gülümseme çizgilerinize bu ev yapımı karışımı sürün. Yüzünüzü yıkayın, sonra hafif bir nemlendirici kullanın. Bunu günde 1-2 kez yapın.

2. Argan Yağı

Argan yağı , serbest radikal hasarla mücadelede % 80 oranında yağ asitleri içerir. Bu da yüzdeki kırışıklıkları ve gülümseme çizgilerini önlemeye yardımcı olur.

Bu yağdaki A ve E vitaminleri kırışıklıkların yanı sıra yaşlanma lekeleri ve cilt sarkmasını azaltmaya da yardımcı olur. Cildi nemli tutar ve elastikiyetini geliştirir, sıkı ve genç kalmasını sağlar.

2015 yılında Yaşlanma Klinik Müdahaleleri’nde yayınlanan bir çalışmada, günlük argan yağı alımının veya topikal uygulamasının cilt üzerinde yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğu ve cildin esnekliğini geliştirmesine yardımcı olduğu bildirildi.

 • Makyajınızı çıkardıktan ve yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra, cildinize birkaç damla argan yağı uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bunu her gün yatmadan önce yapın.
 • Ayrıca, yemeklerinize günlük 1 yemek kaşığı kadar argan yağı ekleyebilirsiniz.

3. Kivi Maskesi  

Ev yapımı kivi maskesi ile cildinizi haftada bir kez eksfoliye ederek gülümseme çizgileriyle başa çıkabilirsiniz.

Eksfoliyasyon, ölü cilt hücrelerinin dökülmesine yardımcı olur ve böylece yüzeyin altındaki daha sağlıklı, daha genç cilt ortaya çıkar ve böylece gülerken ve gülümserken ortaya çıkan ince çizgiler azalır.

Kivi etkili bir doğal exfoliant olarak çalışır ve antioksidanlar, özellikle C vitamini ve cildi besleyen polifenoller içerir.

 1. Birer çorba kaşığı püre haline getirilmiş kivi, şeker ve zeytinyağını bir kaseye koyup iyice karıştırın.
 2. Yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle cildinizi hafif bir şekilde pul pul dökün.
 3. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
 4. Cildiniz kuruduktan sonra nemlendirici bir losyon uygulayın.
 5. Bu ev yapımı kivi maskesini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

4. Yüz Egzersizleri

Yüz egzersizleri aynı zamanda ağız etrafındaki gülme çizgilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Yüz kaslarını sıkılaştırmak için uygulanacak birkaç egzersiz vardır. Bu hareketler, sırasıyla, kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ayrıca cildinizi gençleştirmek için yüz veya göz masajı da yapabilirsiniz.

Ayrıca egzersiz vücudunuzu cildinizin sağlığına katkıda bulunabilecek endorfin hormonunu üretmeye yönlendirir.

 1. Egzersiz

 

 1. Resimdeki gibi dişlerinizi kapalı tutun.
 2. Şimdi mümkün olduğunca gülün.
 3. Bu konumu yaklaşık 10 saniye koruyun.
 4. Rahatlayın ve tekrarlayın.
 5. Bunu, günde bir defa, 10-20 tekrar halinde yapın.
 1. Egzersiz

 

 1. Dudaklarınızı resimdeki gibi kısmen ayırın.
 2. Şimdi parmaklarınızı kullanarak ağzınızın köşelerini olabildiğince yüze doğru geri çekin.
 3. Bu konumu yaklaşık 10 saniye koruyun.
 4. Rahatlayın ve tekrarlayın.
 5. Bunu, günde bir defa, 10 ila 25 tekrar halinde yapın.

5. Güneş kremi

Güneş hasarıyla ilişkili gülümseme çizgilerini önlemek için kaliteli güneş kremi iyi bir seçimdir.

Güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildinize, özellikle de elastiyetine zarar verebilir ve kollajen kaybına neden olabilir. Bu, gülümseme çizgilerinin yanı sıra güneş lekeleri, cilt tonunda pürüzler, cilt kuruluğu, cilt kabarması ve güneş yanığına neden olabilir.

Yüzünüze günlük güneş kremi uygulayın. Günlük kullanım için güneş koruma faktörü (SPF) 15 veya daha yüksek olan güneşten koruyucu bir krem seçebilişiniz. Eğer plaj veya pikniklerde bir gün gibi yoğun veya uzun süreli açık hava etkinlikleri yapacaksanız en az 30’luk SPF’yi seçmelisiniz.

Ayrıca, cildinizi korumak, gülme çizgilerini azaltmak için bir şapka takabilir yada gölgede daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

6. Su

Kuru cilt gülümseme çizgilerine daha yatkındır, bu nedenle cildinizi içerden sulandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya ihtiyacınız var. Bunu yapmak için, gün boyunca yeterli miktarda su için.

Düzenli su alımı, cildi nemli; böylece cildiniz daha genç ve daha sağlıklı görünür.

Öte yandan, yeterli miktarda su içmediğinizde, cildiniz kuru, sıkıcı ve dehidrate hale gelir ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi sorunlara neden olabilir.

Cildin sulu kalması için, günde 8 ila 10 bardak su için. Su dışında, ayrıca yeşil çay, meyve ve sebze suları içebilir veya su içeriği bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz.

7. Sigara içiyorsanız bırakın

Sigara içmek sağlığınız için tehlikelidir ve cilt sağlığı için son derece kötüdür. Aslında, sigara, gülümseme çizgileri de dahil olmak üzere kırışıklıkların önlenebilir nedenlerinden biridir. Sigara dumanı içindeki zararlı kimyasallar cildinizdeki kollajen ve elastin’i yok edebilir ve mevcut gülme kırışıklıklarını kötüleştirebilir.

2013’te Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’da yayınlanan bir başka araştırmada, sigara içilmesinin kollajen oluşumunu azalttığı, kolajen yıkımına neden olduğu, ciltteki kan dolaşımını düşürdüğü ve nikotinin cilt kalınlığını azalttığı bildirildi. Bunların hepsi cildin esnekliğini azaltır ve erken yaşlanmaya neden olur, ayrıca kırışıklıklara da neden olur.

Sigara içiyorsanız, gülme kırışıklarından kurtulmak için mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakmayı deneyin.

8. Stresi Azaltın

Vücut stres altındayken kortizol hormonu üretir. Kortizaol hücre bağlarını parçalamanın yanı sıra serbest radikal üretimini de hızlandırır.

Serbest radikal hasarı, cildinizde vücudunuzun kollajen ve elastin üretmesini önleyerek tahrip yaratır. Buda, cilt yaşlanma sürecini hızlandırır ve yüzde kırışıklık oluşumuna neden olur.

Gülümseme çizgilerini yok etmek için stres seviyenizi azaltmak için adımlar atın. Sıcak bir banyo yapabilir, yürüyüşe çıkabilir, müzik dinleyebilir, en sevdiğiniz hobinizle vakit geçirebilir ya da stres düzeyinizi arttıran her şeyden zihninizi dağıtabilecek herhangi bir etkinliği seçebilirsiniz.

9. Daha iyi uyuyun

Her gece aldığınız uyku miktarı ağzınızın etrafındaki gülümseme çizgilerini doğrudan etkiler. Daha az uyku demek, vücut daha fazla kortizol üretti anlamına gelir, bu da ciltte sarkma ve ince çizgilerle sonuçlanabilir.

Öte yandan, sağlıklı uyku almak vücudun cildinizdeki hücreler arasındaki bağları güçlendiren büyüme hormonu üretmesine yardımcı olur. Bu daha sıkı, pürüzsüz ve daha genç görünümlü bir cilt sağlar.

Ne olursa olsun, her gece 7 ila 8 saat uyku uyumaya çalışın. Ayrıca, uyku pozisyonunuza da dikkat etmeniz gerekiyor. En sağlıklı pozisyon sağ tarafa, sağ el içi baş altına gelecek şekilde, dizler hafif kırık, sol el iki bacak gelecek şekilde uyumaktır.

10. Akupresür

Akupresür, enerji akışını harekete geçirmek ve dolaşımı artırmak için basınç noktaları kullanan, aynı zamanda kaslarınızı rahatlatıp tonlandıran bir Çin şifa tekniğine dayanmaktadır.

Akupresür noktalarını uyarmak cildi nemlendirir ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur.

Akupresür tedavisinde yüzünüzde belirli akupresür noktalarıan masaj yapılması gerektiği için, bir uzman tarafından yapılması önemlidir. Ayrıca öğrenmek ve düzenli olarak pratik yapmak için ders alabilirsiniz.

Ek İpuçları:

 • Yüzünüzü günde bir veya iki kez yıkayın ve cildinizin türüne göre bir nemlendirici uygulayın.
 • Derinize kan akışını teşvik etmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, doğal yağlar ve nem üretmeye yardımcı olur ve yeni hücre büyümesini arttırır.
 • Cildinizdeki kollajen ve elastin üretimini artırmak ve ince çizgileri ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Ayrıca, iltihaplanmayı azaltarak ve cildinizin sağlığını doğal olarak artıracak şekilde gülme çizgisini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı ve kilo dalgalanmalarını önlemeyi hedefleyin.
 • Kaliteli bir kırışıklıkla mücadele serumu, gülümseme gibi tekrar eden hareketlerin neden olduğu ince çizgileri ve yüz kırışıklıklarını azaltmada ve önlemede çok yardımcı olabilir.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!