Hamileleri İlgilendiren Yazı

Bildiğimiz gibi, çift fetusun normal gelişiminde büyük rol oynuyor.

Çift aracılığıyla cenine gereken besleyici maddeler ve oksijen iletiliyor, kullanılan maddeler ve karbon gazı çift aracılığıyla ceninin organizmasından atılıyor. Çift çok önemli bir engel rolünü oynuyor – ana organizmasından  ceninin organizmasına zararlı maddelerin, ilaçların, virüslerin, mikropların girmesine engel olur.  Böylelikle, çift hem kalp, hem böbrek, hem akciğer hem endokrin bezi fonksiyonlarını yerine getirmektedir.

Çift faaliyetinde bulunan herhangi bir bozulma ceninin gelişimini çok olumsuz etkiliyor – hipoksiya (bebekte oksijen eksikliği) ve hipotrofiyaya (fetusun ağırlığının normalden az olması) sebep olur, ceninin anne karnındaki bebek gelişimini sağlar. Çiftte meydana gelen herhangi bir sıkıntı ile beraber erken doğum hatta düşük tehlikesi bile meydana gelebiliyor.

Anne karnındaki bebek de oluşabilecek oksijen eksikliği çok zararlıdır. Bu ceninin bir çok organ ve sistemlerin (özellikle baş ve beyinin) gelişimini olumsuz etkiliyor.

Çiftin faaliyetinde meydana gelen bozulmalar “çift eksikliği” olarak adlandırılır. Bu bozulmanın oranları vardır. 1A en hafifi, 3. derece ise en ağırıdır. 

Çift aksiliğin keskin biçimi bu bozulmanın en tehlikeli biçimidir. Genellikle buna sebep şey çiftin erken kopması ve sonuçta hematomanın (kan sızmasının) oluşması oluyor. Bu patoloji ceninin keskin hipoksiyası ve hatta ceninin ölümü ile sonuçlanabilir. Bu durumda hemen tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

Kronik çift eksikliği hamile kadınlarda daha sık rastlanır.

Bazı faktörler çift eksikliğinin riskini artırır:

  • Hamile kadının yaşı. Kadının çok genç (18 yaş altı) veya yaşlı olması (32 yaşın üzerinde).
  • Hamile kadının kötü alışkanlıkları (alkol, sigara içilmesi).
  • Kadının boyunun kısa veya kilosunun çok fazla olması.
  • Stres (kronik yorgunluk, güçlü duygusal gerginlikler).
  • Kadında genital sistemi patolojileri veya hastalıkları.
  • Kalp-damar, böbrek, endokrin sistemi hastalıkları.
  • Gebeliğin bileşiklerin olan bozulmalar (kanamalar, amniyon suyu normalden fazla veya az olması vb.).
  • Çoklu hamilelik.

Çift eksikliğinin kesin belirtileri yoktur. Dolayısıyla kadın hamilelik sırasında daima doktor kontrolünde olmalı ve gereken zamanlarda USM den geçmelidir.

Fakat ceninin hareketliliğinde olan değişiklikler (ceninin daha çok veya az tekmelemesi veya hiç kıpırdamaması) bebekte hipoksiyanın gelişmesine işaret edebilir. Bu ise çift de olan bozulmaların sonucu olabilir. Bu tür değişiklikler olduğunda, kadın hemen doktora başvurmalıdır.

Çift noksanlıklarını belirlemek için kadın USM ve dopplerden geçmelidir. Doppler sırasında çiftin damarları ve burada bulunan kan dolaşımı ve bozulmaları çok net görünür.

Çiftin yetmezliği teşhisi konulduğunda, kadına belli tedavi belirleniyor. Genellikle aktoveqin, kurantil, qinipral gibi hazırlıklar belirleniyor. Ayrıca kadın daha çok açık havada olmalı, stesden uzak olmalı, dengeli beslenmeli ve normal miktarda sıvı almalıdır.

Yorumla