Hamilelikte Bacağa Kramp Girmesi

Hamilelikte Bacağa Kramp Girmesi

Bebek bekleyen annelerin çoğusu hamilelikte bacağa kramp girmesi sorunu ile uğraşmak zorunda kalıyor. Gebelik Birliği’ne göre, tüm gebe kadınların yaklaşık yüzde 50’si hamilelik sırasında kas krampları geçirmektedir.

Hamilelikte bacağa kramp girmesi, baldırın arkasındaki kasların istemsiz bir şeklide kasılmalarıdır. Genellikle geceleri, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde görülürler. Bacaklardaki kramplar sık ​​görülürken, bazı kadınlar da sırt, karın, ayak veya ellerde oluşan kas spazmları ile uğraşmak zorundadırlar.

Hamilelikte bacağa kramp girmesi kalsiyum veya magnezyum eksikliği veya dehidratasyon ile ilişkili olabilir. Bacak krampları olasılığı, kiloda önemli bir artış, alt bacaklarda ve ayaklarda şişme ve yorgunluk gibi faktörler nedeniyle artmaktadır.

hamilelikte bacağa kramp girmesi

Bu sorundan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bir takım ev ilaçları vardır, ayrıca bir takım yaşam tarzı değişikliği ile bu rahatsızlığı hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte bacağa kramp girmesi nasıl geçer – Ne iyi gelir  – Evde tedavi yöntemleri 

1. Yürüyüş veya açma germe

Journal of Physiotherapy dergisinde yayınlanan bir 2012 araştırması, gece uyumadan önce açma germe yapmanın yaşlı erişkinlerde gece bacak kramplarının sıklığını ve şiddetini azalttığını bildirmektedir.

Çalışma hamile kadınlar üzerinde yapılmamasına rağmen, sizde uyumadan önce germe egzersizlerini deneyebilirsiniz. Bacak krampınız olduğu anda bacaklarınızı uzatın ve ayaklarınızı hafif ve tekrarlayan bir şekilde hafifçe çırpın. Bu yöntem sürekli tekrarlayan hamilelik kramplarını önlemek için size yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda krampı durdurmak için sert bir zeminde ayakta durmayı deneyin, baldır kaslarını gerdirmek için ayak parmaklarınız üzerine kalkmayı deneyin. Daha sonra, gergin kasları gevşetmek için bölgeye hafifçe masaj yapın.

Ayrıca, hamilelikte bacağa kramp girmesi sorunundan kurtulmak için fiziksel aktiviteler yapmayı deneyin. Mesela etrafta dolaşmaya çalışın. Yürümek bazen kramp olan yerlerde ağrılara neden olur, ancak eğer acı katlanılabilirse, bir süre yavaşça yürüyün, ağrı yavaş yavaş geçecektir.

Yürüyüş yapmak, beyninize, kaslarınızın hareket etmesi ve daha sonra rahatlaması için bir sinyal gönderir. Bu da gergin kasları rahatlatır ve rahatsızlıktan hızlı bir rahatlama sağlar.

2. Buz paketi

Bacaklardaki ani krampların zonklama ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmak için, ağrılı kaslara soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Soğuk hava, ağrıyı uyuşturur, iltihabı azaltır ve etkilenen kasların gevşemesine izin verir. Ayrıca, kramp gittiğinde, soğuk bir kompres kan damarlarını daraltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir avuç buz küpünü ince bir havluya sarın ve etkilenen bacak bölgesine bir defada 15 dakika koyun. Her 2 saatte bir tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek de baldır kaslarını rahatlatmak için soğuk bir duş almaktır.

3. Sıcak Kompres

Bacak bölgesine sıcak bir kompres uygulayarak krampları girmeye yardımcı olabilirsiniz.

 • Kramp giren bölgeye bir ısıtma yastığı yerleştirin. Kendinizi daha rahat hissedinceye kadar uygulayın.
 • Alternatif olarak, bir havluyu ılık suda ıslatın, fazla suyunu sıkın ve havlu soğuyana kadar kramp giren yere yerleştirin. Bu yöntemi ağrı gidene kadar birkaç kez tekrarlayın.

4. Epsom Tuzlu Su Isıtıcısı

Epsom tuz hem hamilelerde hemde normal insanlardaki kas kramplarına etkili bir şifadır.

Epsom tuzundaki magnezyum, kasları gevşeterek iyileşmeyi hızlandırır, böylece krampların semptomlarını azaltır.

 1. Küvetinizi ılık su ile doldurun.
 2. 2 bardak Epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Bu banyoda 20 dakika dinlenin.
 4. Haftada bir defa bu şifalı banyonun tadını çıkarın.

Dikkat: Kalp problemleriniz veya yüksek tansiyonunuz varsa, epsom tuz banyosu yapmayın.

5. Masaj

Masaj, gergin kasın hafifletilmesi ve bacak krampları ile ilişkili ağrının azaltılması için en popüler yöntemlerden biridir.

 1. Gergin kas grubuna biraz sıcak zeytin veya hindistancevizi yağı sürün.
 2. Rahatlayana kadar hafif vuruşlarla masaj yapın.
 3. Masaj sonrası bölgeyi sıcak bir havluyla sarın ve birkaç saat bu şekilde bırakın.
 4. Yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.

6. Elma sirkesi

Elma sirkesi hamilelikte bacağa kramp girmesi sorununu rahatlatmak için başka bir harika çözümdür

 • Topikal kullanım için: Ilık banyo suyuna 2 bardak organik elma sirkesi katın. Bacak kramplarını önlemek için günde bir kez 15 ila 20 dakika bu suda dinlenin.
 • Tüketimi için: Bir başka seçenek ise bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesidir. Ayrıca biraz balda katabilirsiniz. Bu şifalı karışımdan günde bir defa için.

7. Magnezyum

Magnezyum eksikliği sıklıkla bacak krampları ile ilişkilidir. Aslında, doktorlar genellikle hamile kadınlarda kas kramplarını tedavi etmek için magnezyum önermektedir.

Bu mineral kas sağlığı için önemlidir, çünkü güçlü kasları korumaya ve krampları önlemeye yardımcı olan yeniden kalsiyum alımını uyarır.

Tahran Üniversitesi Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2009 tarihli bir çalışmada, bacak kramplarının gebelikte magnezyum düzeyi düşük hastalarda ortak bir belirti olduğunu ve bir magnezyum desteğinin yararlı olabileceğini bildirmektedir.

Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, sağlıklı bir diyetle günlük magnezyum dozunuzu almaya çalışın.

Magnezyumun bakımından zengin kaynaklarından bazıları badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, patates, deri, yoğurt, karaçam pekmezi, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

8. Potasyum

Tıpkı magnezyum gibi, vücuttaki potasyum eksikliği de hamilelikte bacak krampları sorununa neden olabilir. Aslında, potasyum minerali kasların ve sinirlerin işlevinde önemli bir faktördür.

Potasyum vücuttaki elektrik değişimlerine yardımcı olan ve kasların etkili çalışmasını kolaylaştırarak krampları önleyen bir elektrolittir. Ayrıca, potasyum kalsiyum ve magnezyum emilimine yardımcı olur.

Diğer yandan vücuttaki düşük potasyum seviyesi sadece bacak kramplarına değil aynı zamanda kusma, halsizlik, yorgunluk, kabızlık ve anormal kalp ritmine de neden olabilir.

Diyetinizde yeterli potasyum aldığınızdan emin olun. Potasyumun bakımından zengin kaynaklar arasında muz, hurma, kayısı, üzüm, lahana, brokoli, portakal, greyfurt, balık ve kuzu etki vardır.

9. Su

Bacak kramplarının kısmen hamile bir kadının vücudundaki artmış sıvı akışından kaynaklanabileceği doğru olsa da, yeterli su içmek hala zorunludur.

Uygun hidrasyon, kan akışının daha iyi olmasına yardımcı olur ve su da kas sağlığı için önemlidir. Vücut susuz kaldığında, beyin mümkün olduğunca fazla suya ihtiyacınız olduğunu düşünür ve bu nedenle şişlik daha şiddetlenir.

Bu yüzden normal kan akışını sağlamak için, yeterince su içmeye devam edin. Ayrıca yeterli su içmek sindirim ve idrar sistemlerinin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Dehidrasyon ve krampları önlemek için günde en az 8 ila 10 bardak su için. Yeterince su içip içmediğinizi bilmek için idrarınızı kontrol edin. Eğer idrar rengi berrak ise vücut suludur, fakat renk sarı ile vücut susuz demektir.

Suyun yanı sıra, dehidrasyon olasılığını azaltmak ve bacak kramplarını önlemek için daha fazla su bazlı meyve ve sebze yiyin.

10. Şeker pekmezi

Seker pekmezi, her tür kas krampları için önemli besinleri içerir ve harika bir doğal tedaviyle doludur.

Kalsiyum ve potasyum açısından zengin olduğu için hamilelik sırasında bacak kramplarına neden olabilecek bu eksikliklerle savaşmaya yardımcı olur. Kas sağlığı için hem kalsiyum hem de potasyum önemlidir.

Ayrıca, demir açısından zengindir ve demir eksikliği ile savaşmaya yardımcı olur.

 1. Bir bardak sıcak süte 1 çay kaşığı pekmez katıp karıştırın.
 2. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca yatmadan önce her gün yapın, bu karışımdan için.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!