Hamilelikte depresyon için doğal ve bitkisel çözümler

Hamilelikte Depresyon İçin Doğal ve Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde ortalama her 6 kadından biri gebelikte depresyon sorunu yaşamaktadır.

Hamilelik, bir kadının fizyolojik ve psikolojik değişikliklere uğramasıdır. Gebelik bir kadının yaşamındaki en muhteşem dönemdir. Bu dönemde kadınların doğal olarak mutlu hissetmesi gerekmesine rağmen, özellikle de hamileliği depresyon ile karakterize olan kadınlar için gebelik süreci işkenceye dönüşebilir.

Asıl sorun, kadınların depresyon belirtilerini bilmiyor olmaları ve sürekli olarak üzüntü hissi batağına düştükleri zaman suçluluk duygusu çekiyor olmalarıdır. Gebelik sırasında çoğu kadının yaşadığı genel huysuzluğun yalnızca ‘duygusal zayıflık’ olduğunu iddia edenler de vardır.

Hamile bir kadın için duygusal refah fiziksel refah kadar önemlidir. Hamilelik dönemindeki depresyon, annenin fiziksel ve duygusal sağlığını etkileyebilir ve çocuğuyla bağ kurma kabiliyetini zayıflatabilir.

Gebelikte Depresyon Belirtileri

 • Sürekli duygu durum bozukluğu ve sebepsiz üzüntü.
 • Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissi.
 • Kendini boşluktaymış gibi hissetme.
 • Negatif duygular (suçluluk, utanç, umutsuzluk, değersizlik, çaresizlik gibi)
 • Aşırı duygusal hissetmek ve kolayca ağlamak.
 • Oldukça rahatsız hissetmek ve kolayca kızmak. (Gereksiz kin besleme gibi)
 • Zevk aldığınız her şeye ilgi kaybı.
 • Günlük işleri yaparken isteksizlik.
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku.
 • Aşırı iştah veya iştahsızlık.
 • Sosyal hayattan uzak durma hissi veya çevreye duyarsızlık.
 • Gereksiz yere korku içinde olmak.
 • Konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, vurdumduymazlık (kaygısızlık) ve unutkanlık.
 • Bebek için tedirgin olmak ve sürekli korkmak, doğumun nasıl olacağı veya doğum sonrasında neler olacağını sürekli düşünüp stres olmak.
 • Etrafınızdaki her şeyden kaçmak ve yalnız yaşamak istemek.
 • Hayatınızı sona erdirme, bebeğe zarar verme veya kürtaj isteme gibi intihar düşüncelerine sahip olmak.

Gebelikte Depresyon Nedenleri

 • Gebelik öncesinde kişide veya ailede depresyon öyküsü.
 • Adet öncesi disforik bozukluk (premenstrüel disforik bozukluk (PDB): Kadınların adet döneminde yaşadığı fiziksel sıkıntılar ile birlikte meydana gelen ruhsal sıkıntılar).
 • Ailenin dışında yaşamak veya ailenin desteğinden yoksun olmak.
 • Genç yaşta gebelik (14-19 yaşlarda gebelik).
 • Aile içi çatışmalar ve gerginlikler.
 • Duygusal, cinsel, fiziksel ya da sözlü tacize uğramış olmak.
 • Planlanmamış veya istenmeyen gebelik.
 • Doğurganlık tedavileri veya problemleri (tüp bebek tedavisi vs.)
 • Tıbbi problemleri olan karmaşık gebelik.
 • Hamilelik ve doğumla ilgili belirsizlik ve korku.
 • Önceden ölü doğum, düşük, doğum sancısı vb. gibi kötü deneyimler yaşamış olmak.
 • Stresli hayat, maddi sıkıntılar, bir yakınını veya eşini kaybetmiş olmak.
 • Tokofobi veya doğum ve gebelik korkusu.

Gebelikte Depresyon İçin Evde Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Depresyondan kurtulmak için birçok çözüm olduğundan, hayatınızın bu özel aşamasını bunalım ve sıkıntılarla geçirmeyin. Yazımızdaki tamamen doğal ve sağlıklı yöntemleri uygulayın.

Depresyona İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Bir fincan bitki çayı hamile kadınlarda depresyona iyi gelebilir. Tamamen doğal ve sağlıklıdır, bir zararı yoktur. Emziren kadınlar da depresyon sorunlarını tedavi etmek için bitki çaylarından içebilir. Ayrıca bitki çayları, içerisinde bulunan besin maddeleri sayesinde anne sütünü arttırmak için de etkilidir.

Her kadın bu çaylardan faydalanabilir, ancak gebe kadınlara ve emziren annelere daha faydalıdır. Bu çayları evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir aktardan oldukça ucuz fiyata satılan bu doğal bitkileri satın almaktır.

Gebelik sırasında depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilecek bazı bitkileri aşağıda sizler için sıraladık.

Tüm bu bitkilerin çayı aynı şekilde hazırlanır: Bir su bardağı suyu kaynatın, istediğiniz bitkiden bir tatlı kaşığı (1-3 çay kaşığı kadar) kaynamış suyun içine atın 5-10 dk demlenmesini bekleyin ve için.

Sarı Kantaron

Şifalı bir bitkidir ve doğal antidepresan olarak çalışır. Avrupa’da doktorların çoğu depresyon için bu bitkiden yapılan ilaçları reçete eder. Hafif ila orta dereceli depresyonu tedavi edebilir ve bazen ağır depresyonu da iyileştirir. Sarı kantaron çayı içerek hamilelikte bunalım ve depresyonu hafifletebilirsiniz.

Kırmızı Ahududu Yaprağı

Ahududu yaprağı kadına pek çok fayda sunar. C, E vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Kullanımı doğurganlığı arttırır, doğum sırasında ve doğumdan sonra ağrıyı azaltır. Aynı zamanda düşük ve kanamayı önleyebilir.

Isırgan Yaprağı

Bu şifalı bitki, A, C, D ve K vitaminlerini, kalsiyum, potasyum, fosfor, demir ve sülfürü içerir. Böbreklerin fonksiyonunu düzenler; Anneyi, fetus ve plasentayı besler; Ağrıyı azaltır; ve anne sütünü arttırır.

Yulaf Samanı

Yulaf samanı A, B, C vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum içerir. Yulaf samanı, özellikle stresli zamanlarınızda, stresin en temel sebeplerinden biri olan sinirleri güçlendiren besin maddeleri sağlar. Aynı zamanda kaygı bozukluğu (anksiyete), unutkanlık ve depresyona da iyi gelir.

Papatya

Hamile bir kadının stres ve depresyondan rahatlamasına yardımcı olur. Anti-inflamatuar, ağrı kesici ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu nedenle kas kramplarını yatıştırma etkisi de vardır.

Melisa

Çayınıza taze melisa yaprağı ekleyin, çünkü depresyon, melankoli ve histeriyi azaltır. Eğer düşük sorununuz varsa, melisa tüketmeyin.

Lavanta: Stres, gerginlik ve baş ağrısına iyi gelir, ancak bazen sinirlerde seğirmelere neden olabilir.

Gebelikte Depresyonu Azaltmaya Yönelik Yaşam Biçimi Değişiklikleri

Hamilelik döneminde kendinizi daha rahat hissetmek için yaşam tarzınızı değiştirmek önemlidir. Kendinizi huzurlu ve mutlu hissettiğinizde depresyon kaybolacaktır. Aşağıda, hamilelik süresince depresyonu azaltmak için uygulayabileceğiniz birkaç yaşam tarzı değişikliği bulunmaktadır.

Günlük Rutinleri Düzenleme

Depresyon, halihazırda yaşadığınız amaçsızlık ve belirsizlik hisleri ile birleşince yaşamınızdaki standart rutini bozabilir. Bazen gün boyu aç durursunuz ve akşamları yemek yer uyursunuz. Bazen gün boyunca uyursunuz ve bütün gece uyuyamazsınız.

Hiç hoşunuza gitmeyecek olsa bile kendiniz için hayatınıza bir düzen getirmeye gayret gösterin. Telefonunuzdaki hatırlatıcının yardımını alın, sabit bir saatte yemek yiyin ve sabit bir saatte uyumaya çalışın. Geceleri uyuyamamış olsanız bile, kendinizi gündüzleri uyumamaya zorlayın.

Egzersiz

Depresyon için sihirli bir çare olduğu için egzersiz herkes için gereklidir. Egzersiz yapmak zor bir şey değildir. Gerçek zorluk, egzersiz yapmıyor olmanızdır. Yakınlardaki bir parkta iyi bir uzun yürüyüş yapın veya akşam yürüyüşüne çıkın. Yüzmeyi seviyorsanız yüzün.

Egzersiz, vücudumuzdaki endorfini artırır. Endorfin hormonu aklınızı iyi ayarlamanıza yardımcı olan, iyi hissetmenizi sağlayan vücudun ürettiği bir kimyasaldır. Düzenli egzersiz yaparak gebelik sırasında depresyonla savaşmak için ruh halinizde dikkate değer bir fark görebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Bazen iştahınız açıldığında, pizza, haburger, cips, kola, dondurma, kek veya çikolata gibi yüksek kalorili gıdaları yersiniz. Ancak bu gıdalar sadece yediğiniz anda sizi tatmin eder. Aslında bu sağlıksız beslenme şekli, kilo alımına ve diğer rahatsızlıklara yol açar.

Orkinos balığı, somon balığı gibi Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar ya da, yapraklı yeşiller, narenciye, fasulye vb. zengin folik asit içeren gıdalar tüketin. Gebelik sırasında depresyonla mücadele ederek ruh halinizi düzeltmek için beslenme alışkanlıklarınızı olumlu yönde değiştirin.

Vitamin eksikliği gebelik sırasında depresyonun başlıca sebebidir. Sağlıklı olabilmeniz için gereken vitamin miktarını almalısınız. B-kompleks vitaminleri zihinsel ve duygusal sağlığınız için gereklidir. Hamilelik sırasında depresyondan uzak durmak için B vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin.

Kendinizi Meşgul Edin

Bir hobiyle veya sizi ilgilendiren ve aynı anda meşgul eden bir işle uğraşın. Kendinizi meşgul etmek, değersiz veya umutsuz hissetme sorunlarınızı atmanıza yardımcı olacaktır.

Yazı yazmak, boyamak, şarkı söylemek veya herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenmek, fotoğraf çekmek veya ilgi duyduğunuz herhangi bir konuda kısa bir ders almak. Hamilelik depresyonunu tedavi etmek için farklı, keyifli ve uğraştırıcı şeyler yapın.

Kendinizi Gevşetmeye Çalışın

Endişeli ve gergin olduğunuzda kendinizi sakinleştirmeye, aklınızı ve düşüncelerinizi kontrol etmeye çalışın. Müzik dinleyin, en sevdiğiniz filmi izleyin, serin bir duş alın, güzel bir ayak masajı yapın veya zihninizi meşgul eden anksiyete ve depresyondan zihninizi dağıtmak için ne gerekiyorsa yapın.

Güneşlenin

Evet, güneş ışığına maruz kalmanın hamilelikte depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacağı doğrudur. Güneş ışığından D vitamini alabilirsiniz. Mevsimsel düzensizlikten dolayı sıkıntı çekiyorsanız, bu güneş ışığı size yardımcı olabilir.

Doğal ortam daima zihninize huzur getirir ve en masrafsız terapi yöntemidir, o yüzden deneyin!

Yoga ve Meditasyon

Michigan, Colorado ve Gürcistan’da 100 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 10 haftalık dikkatli bir yoga ve meditasyon sınıfının hamile kadınlarda depresyon semptomlarını azaltabileceğini ortaya koydu.

Aynı zamanda, doğmamış bebekleriyle daha iyi bağ kurmalarına ve gebelik, çocuk doğumu ve çocuk bakımı konularında daha olumlu gelişme göstermelerine yardımcı oluyor.

Terapist Desteği Alın

Hamilelikte depresyonu önlemenin en iyi yoludur. Depresyon ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak bir terapistle konuşarak tüm duygu ve düşüncelerinizi ifade etmektir. Depresyondan kurtulmak için sevdiğiniz kişilerle daha sık görüşebilirsiniz.

Hamilelikte depresyonunuzu göz ardı ederseniz, kötüleşebilir. Bazen doktor sizi kendinize zihinsel olarak zaman ayırmanıza ve endişeleriniz için yanıt almanıza yardımcı olabilecek bir danışmana yönlendirebilir.

Hamilelik sırasında tedavi edilmeyen depresyonun anne ve çocuğa zarar verebileceğini unutmayın. Post-partum veya gebelik sonrası depresyonun önemli bir nedeni olabilir.

Bu nedenle, hamile iseniz kendinizi mutlu edip daha pozitif bir gebelik süreci geçirmeye gayret gösterin.

1

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. Fatih
  25 Eylül 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!