Hamilelikte Sırt Ağrısı Tedavisi – 10 Etkili Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemi

Hamilelikte Sırt Ağrısı Tedavisi – 10 Etkili Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemi

Hamilelik ve sırt ağrıları genellikle el ele gider! Hippokratia’da yayınlanan bir 2011 çalışması da bel ağrısının hamile kadınların en sık görülen kas iskelet şikayetlerinden biri olduğunu doğrulamaktadır. Bazı kadınlar için bu ağrı kronik bel ağrısına dönüşebilir, bazılarında ise belirli aralarla ağrıyıp geçebilir.

Hamilelikteki sırt ağrısının ana nedeni vücudunuzdaki hormonal değişikliklerdir. 

Hamilelik sırasında açığa çıkan hormonlar, pelvik bölgedeki bağların yumuşamasına ve eklemlerin gevşemesine neden olur, bu da sırtınızın normal desteğini etkileyebilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi – İşte hamilelik sırasında sırt ağrısı ile başa çıkmak için en iyi yöntemlerden bazıları.

1. Egzersiz

Egzersiz yapmak hamilelik sırasındaki sırt ağrısını hafifletmek için en iyi seçenektir. Düzenli egzersiz yapmak kaslarınızı güçlendirir, bu da vücudunuzun ağrılar ile daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur.

Fizyoterapide yayınlanan bir 2016 çalışmasında, hamilelikle ilişkili bel ağrısının egzersizle tedavi edilebileceği bildirilmektedir.

Uluslararası Hemşirelik Çalışmaları Dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir başka çalışma da, düzenli egzersizin iyi bir vücut duruşu için gebe kadınlarda ağrıyı hafifletebileceğini bildirmektedir.

Hamilelik sırasında yürüyüş yapmak harika bir egzersizdir. Diğer iyi seçenekler arasında yüzme, düşük etkili aerobik yapma ve sabit bir bisikletle binme vardır.

2. Masaj

Masaj hamilelikte sırt ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Sertifikalı bir masöre doğum öncesi bir masaj yaptırmak, hamilelik sırasındaki sırt ağrısından hızlı bir şekilde rahatlama sağlayabilir.

Psikosomatik Doğum ve Jinekoloji Dergisinde yayınlanan bir 1999 çalışmasına göre, hamileyken sırt masajı yaptıranların daha iyi bir ruh haline sahip olduğu, daha rahat uyuduğu ve psikolojik sorunlardan uzak kaldığı gözlemlenmiştir.

2008 yılında yapılan başka bir çalışmada, masajın bacak ağrısı, sırt ağrısı, depresyon ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

Değerli anne adayları, yinede her ihtimale karşı masaj yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

3. Doğum Öncesi Yoga

Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi arayanlar yogayı deneyebilir. Antik Hint felsefesinde zihinsel ve fiziksel bir pratik olan yoga, hamilelik sırasında sırt ağrısından kurtulmanın başka bir yoludur.

Doğum öncesi yoga, vücut duruşunu düzeltmenize, bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca daha iyi uyumanıza, zihninizi ve kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, yoga yapmak rahat bir şekilde doğum yapmanıza da yardımcı olur.

Yogayı hamilelik sırasında, kendi başınıza yapmak yerine doğum öncesi yoga derslerine katılmanız tavsiye edilir.

4. Duruş

Hamilelik sırasında sırt ağrısı ile baş etmek için, iyi bir duruşu sürdürmeye çalışmanız gerekir. Her şeyden önce, omurganızda daha fazla gerginlik yarattığından ve sırtınızda daha fazla ağrıya neden olduğundan, tüm gün bir sandalyede oturmamaya çalışın.

Otururken, tercihen sırtı düz olan, kolları sert bir yastık ile desteklenebilen kaliteli bir sandalye kullanın.

Ayrıca, ayaklarınızı hafifçe yükseltmek için bir ayaklık kullanın ve bacaklarınızı germekten kaçının. Destek için bir havluyu rulo yapıp sırtınızın arkasına yerleştirebilirsiniz.

Uyurken, sırtınızın gerilmesine yardımcı olmak için dizlerinizin arasına bir yastık koyup uyuyun. 

5. Akupunktur

Akupunktur, ince iğnelerin cildinizin belirli yerlerine yerleştirildiği bir Çin tıbbı formudur.

Akupunktur, hamilelik sırasında bel ağrısının giderilmesinde etkili olabilir.

2004 yılında Akupunktur Dergisinde yayınlanan bir çalışma, akupunkturun hamilelik sırasında bel ve bel çevresi ağrılarını azalttığını, ayrıca bazı fiziksel aktivitelerin kapasitesini artırdığını ve ilaç ihtiyacını azalttığını belirtmektedir.

Pain Medicine’de yayınlanan bir 2001 araştırması, akupunkturun alt sırt ağrısı, pelvik ağrı ya da hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerindeki ağrıyı azaltmak için güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.

Dikkat: Sevgili anne adayları akupunktur tekniği her zaman uzman bir terapist tarafından yapılmalıdır.

6. Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi : Buz Paketleri

Buz ile yapılan soğuk kompresler, hamilelik sırasında sırttaki ağrıyı azaltmada etkilidir. Soğuk hava iltihabı azaltarak ağrının hafifletilmesine yardımcı olur.

  1. Bir plastik torbanın içine birkaç tane buz koyup bir havluya sarın.
  2. Bu kompresi 5 ila 10 dakika arasında sırtınızda bekletin.
  3. Her uygulama sonrasında 30 dakika bekleyerek yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Hazırda buz yoksa, bir torba dondurulmuş sebze de kullanabilirsiniz.

7. Sıcak kompres 

Buz paketleri gibi, sırtınıza nemli ısı yani sıcak kompres uygulamak da sırt ağrısı konusunda size yardımcı olabilir. Isı, bölgeye kan dolaşımını artırır, kasları ısıtarak ağrıyı ve iltihabı hafifletir.

  • Bir havluyu ılık suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Sıcak, nemli havlunuzu bir defada 10 dakika boyunca sırtınıza koyun. Bu yöntemi 2 ila 3 gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Dikkat: Hamilelik sırasında karnınıza ısı uygulamamaya dikkat edin.

Ek ipuçları

  • Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Bunun yerine düz ayakkabılar giyin.
  • Ağır nesneleri kaldırmayın. Bir şey almanız gerekiyorsa dizlerinizi bükün ve sırtınızı dik tutun.
  • Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının.
  • Arkadaşlar yatak çok önemli, bu ağrılardan kurtulmak için rahat bir yatak kullanmanız şart.
  • Ağrı tolerans seviyenizi arttırmak için meditasyon yapın, bu yöntem hem sırt ağrısını hem de doğum sırasındaki ağrıyı hafifletebilir.
  • Karın ve sırtınızdaki baskıyı azaltmak için bir doğum kemeri takabilirsiniz.

Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi konulu yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

2

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!