Hayatınız Boyunca Tuvalette Yanlış Oturmayın

Hayatınız Boyunca Tuvalette Yanlış Oturmayın

Modern tuvaletler batı medeniyetinin bir parçası olduğu için bizim toplumumuzda da son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Hatta öyle ki son zamanlarda inşa edilen evlerin büyük bir kısmında alaturka tuvalet yerine klozet kullanılıyor. Bazı insanalar da bu tarz tuvaletleri yorulmamak için kullanıyor.

İnsan vücudu ihtiyaç giderirken çömelme yerine oturduğu zaman daha rahat ve daha doğalmış gibi görülüyor.

Yapılan araştırmalar gerçeklerin yukarıda belirtmiş olduğumuz varsayımlardan çok daha farklı olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Eğer bu yazımızı iyi okuyup doğru yöntemi uygulamazsanız ömrünüz boyunca bir takım sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bu tür tuvaletler ince bağırsakta atıkları depolayan kolon üzerine ekstra yük bindirir ve anüsün tamamen açılmasın engeller. Vücuttaki dışkı ritmik kas kasılmalarını kullanarak iki nokta üste taşınarak vücuttan zorla atılır. Oturur pozisyon bağırsak ucunun kolon duvarına gelmesine neden olarak dışkının akışını keser.

comelme-ve-oturma-pozisyonunda-tuvalet

Oturur pozisyon da ihtiyaç gidermek fıtık riskini artırdığı gibi, kabızlık, hemoroid, inflamatuvar barsak hastalığı, kolon kanseri ve divertikülit gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Öte yandan, çömelme pozisyonu defekasyon (dışkının dışarı atılması) için mükemmel bir duruş şeklidir. Bu pozisyonda bağırsaklar rahat ve konforlu bir şekilde işini tamamlar.

İran Tıp Arşivlerinde yayınlanan 2002 tarihli bir çalışmada 30 sağlıklı birey (21 erkek ve 11 ile 75 yaşları arasında değişen dokuz kadın) ile bir deney yapılmış ve defekasyon pozisyonları incelenip karşılaştırılmıştır. Araştırmacılar çömelerek ihtiyaç gideren deneklerin dışkıyı vücuttan tamamen boşalttıklarını bildiriyor.

 

Çalışma çömelme yöntemi kullananların rektum ve anal kanalının bir hizaya geldiğini, kolayca gevşeme yaşanıp dışkının rahatça vücuttan atıldığını göstermektedir. Bu pozisyonda anal kanal tamamen açıktır, hiçbir şekilde katlanma ve bu tarz sorunlar yaşanmaz.

Öte yandan, oturur pozisyonda ihtiyaç giderenlerin rektum kanalı tam denk gelmez ve kaslar tamamen gevşemediği için rahatça boşaltım yapamazsınız.

20013 yılında Sindirim Hastalıkları ve Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada çömelerek ihtiyaç gidermenin “en tatmin edici” yöntem olduğunu bildiriliyor.

Ayrıca yirmi sekiz gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada gönüllüler ilk önce 41 42 cm yüksekliğinde) standart bir klozete oturtuldu, sonra 31 32 cm yüksekliğinde bir klozete sonrada çömelme pozisyonunda normal alaturka bir tuvalete oturularak defekasyon esnasındaki zorlanmaları karşılaştırıldı. Ayrıca bu pozisyonlardaki defekasyon süreleri de hesaplandı.

Çalışma sonunda katılımcılar çömelme pozisyonunda ihtiyaç gidermenin hem çok rahat olduğunu hemde kısa zamanda ve bağırsaklarını boşalttıklarını dile getirmişlerdir.

Çömelerek ihtiyaç gidermenin ayrıca birçok avantajı vardır:

 • Bu pozisyonda defeksyon süreci hızlı, daha kolay ve daha tam tatmin edici bir hal sunar.
 • Bu pozisyonda ihtiyaç gidermek inflamatuar barsak hastalığı arkasındaki temel nedenlerden olan kabızlık, kolon kanseri ve apandisit riskini engeller.
 • Bu pozisyon prostatın gergin olmasını ve zarar görmesini önler, mesane ve rahim kontrol eden sinirlerin korunmasında önemli bir rol oynar.
 • Bu yöntem puborektalis kasları rahatlatarak rektum üzerindeki yükü rahatlatır.
 • Bu pozisyon kolonu destekleyerek ıkınmayı engeller.
 • Ayrıca hemoroid yani basur riskini azaltır.
 • Hamile kadınlar için ekstra faydası vardır. Bu pozisyon rahim üzerindeki baskıyı ortadan kaldırır. Hatta hamile kadınları doğal doğum için hazırlar.

Çömelme pozisyonunu uygulamak için ya alaturka bir tuvalet kullanacaksınız yada klozette otururken ayaklarınızın altına bir tabura koyup ayaklarınızı yükselteceksiniz.

2 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Rıdvan
  10 Mart 2017
 2. İbrahim
  8 Aralık 2016

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!