Hazımsızlık için Doğal ve Bitkisel Çözümler

Tıp dilinde dispepsi olarak bilinen hazımsızlık, mide sindirim sularının salgılanmasındaki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Hazımsızlık genellikle  baharatlı ya da yağlı gıdalar ya da aşırı yemek yemek nedeniyle oluşur. 

Aynı zamanda gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), irritabl bağırsak sendromu, stres veya kaygı, obezite, ülser, mide enfeksiyonu, tiroid hastalığı, sigara ve bazı ilaçlar bu rahatsızlığı tetikleyebilir veya daha kötü hale getirilebilir.

Hazımsızlığın bazı belirtileri arasında üst karın ağrısı, ağızda asidik bir tat ve midede kusma yanma hissi, mide, karın ağrısı, hırıltı, gaz ve şişkinlik vardır.

Mutfağınızda bulunan basit malzemeleri kullanarak kolayca hazımsızlık semptomlarından kurtulabilirsiniz. Örneğin, hazımsızlığın ilk belirtisinde biraz su yudumlayarak mide pH değerinin yükseltilmesine yardımcı olabilir ve kısa sürede rahatlayabilirsiniz.

İşte hazımsızlık için kullanabileceğiniz en etkili 10 ev çözümü. Ayrıca, daha ciddi bir durum olasılığını ekarte etmek için doktorunuza danışın.

1. Elma sirkesi

hazımsızlık için elma sirkesi

Elma sirkesi, genellikle yavaş çalışan midenin hızlandırılmasında kullanılır. Doğasında ki asidik yapı alkalileştirici bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda hazımsızlığın tedavisine yardımcı olur.

 1. Bir bardak suya bir çorba kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin.
 2. Bir çay kaşığı ham bal karıştırın.
 3. Hızlı bir şekilde rahatlamak için bu karışımdan günde iki yada üç defa için.

2. Rezene Tohumları

Rezene tohumu çok baharatlı ya da yağlı yiyeceklerin neden olduğu hazımsızlığın tedavisi için gerçekten yararlı olabilir. Rezene tohumu mide bulantısını azaltan ve gaz kontrolüne yardımcı olan uçucu yağlar içerir.

 • Rezene tohumlarını biraz kızartıp kurutun. Sonra bunları döverek ezin. Ezdiğiniz tohumu elek yardımı ile eleyin. Kalan tozdan bir tatlı kaşığı ağzınıza koyun su ile yutun. Bu yöntemi günde iki defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, sıcak su dolu bir fincana iki çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu katıp çay şeklinde içebilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, sadece belirtilerin giderilmesi için bir kaşık rezene tohumu çiğneyebilirsiniz.

3. Zencefil

Zencefil, sindirim salgılarını artırır ve yiyecekleri sindirmek için enzim akışını uyarır. Özellikle aşırı yemekten kaynaklanan hazımsızlık için zencefil etkili bir tedavi yöntemi olabilir.

Aslında, önleyici bir tedbir olarak, birkaç taze zencefil diliminin üzerine tuz serperek iyice ağır bir yemek yedikten sonra çiğneyebilirsiniz.

 • İki çay kaşığı zencefil suyuna bir çay kaşığı limon suyu ve bir tutam sofra tuzu veya siyah tuz atın. Malzemeyi iyice karıştırın ve kıvamını ayarladıktan sonra tüketin.
 • Başka bir seçenek olarak, ılık bir bardak su içine iki çay kaşığı zencefil suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin ve için.
 • Ayrıca şişkinlik, kramplar, gaz ve mide ağrıları dan kurtulmak için ev yapımı zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için bir bardak suya bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil katıp 5 ila 10 dakika süreyle kaynatın. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.
 • Eğer hazımsızlık şikayetiniz varsa tarifleri baharat zencefil ile hazırlamak da size yardımcı olabilir.

4. Kabartma tozu

Hazımsızlık çoğu zaman mide asitlerinin yüksek düzeyde olmasından kaynaklanır. Kabartma tozu bir antiasit gibi davranır, çünkü kabartma tozu bu sorunun en basit ve etkili tedavilerinden biridir.

Yarım bardak suya bir yarım çay kaşığı kabartma tozu katıp karıştırın. Midenizde ki asidi nötralize etmek ve şişkinlikten kurtulmak için bu karışımı için.

5. Karambol Tohumları

Piskopos otu veya Ajwain olarak bilinen karambol tohumları hazımsızlık, şişkinlik ve ishal tedavisinde oldukça etkilidir. Sindirim sistemini düzenler ve gaz giderici özellikleri vardır.

 • Bir miktar karambol tohumunu ince bir toz haline gelene kadar kuru zencefil ile birlikte ezin. Bir bardak ılık suya, bu tozdan bir çay kaşığı ve biraz karabiber ekleyin ve için. Bu yöntemi günde iki defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca hazımsızlıktan kurtulmak için bir çay kaşığı karambol tohumu yiyebilirsiniz.

6. Bitkisel Çay

Ağır bir yemek yedikten sonra bitkisel bir çay içmek hazımsızlığı büyük ölçüde azaltabilir. Bir fincan sıcak suya bir tane sevdiğiniz bitkisel çay poşetini batırın ve beş dakika demlenmesini bekleyin. Hala sıcakken için.

Nane çayı ve papatya çayı, özellikle de midenizi sakinleştirmeye ve sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Yorumla