Her Gece Yapmanız Gereken 10 Güzellik Alışkanlığı

Cildiniz gün boyunca genellikle sert ultraviyole güneş ışınları, toz, hava kirliliği, sert kimyasallar ve olumsuz çevre koşullarına maruz kalır.

Bu zamanla cildinizde önemli sorunlara neden olabilir. Kırışıklıklar, ince çizgiler ve kötü bir görünüme sahip cilt yapısına yol açabilir. Gece boyunca saç ve cilt bakımı yaparak bu durumu önleyebilirsiniz.

Uyku sırasında cilt kendisini yenilemektedir ve sizden gelecek küçük bir yardım ile cildiniz daha sağlıklı bir yapıya olacaktır. Geceleri rutin olarak uygulayacağınız bir cilt bakımı cilt tonunu geliştirmeye yardımcı olacağı gibi cildinizdeki lekeleri azaltır ve cildinizin genç bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Cildinize her gece düzenli olarak sadece birkaç dakikanızı ayırdığınızda birkaç gün içerisinde daha sağlıklı ve daha güzel bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

İşte sizlere güzel bir cilde sahip olmanız için her gece uygulamanız gereken 10 güzellik alışkanlığı;

1. Makyajınızı Çıkarın

Son derece yorgun olsanız dahi yoğun programlarınızın arasında mutlaka her gece yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer cildinizi genç ve yaşlı bir görünümden uzak tutmak istiyorsanız bu en önemli kuraldır.

Gece boyu uyku sırasında cilt kendini yenilemekte ve gözenekler açılmaktadır. Eğer cildinizde ruj, maskara, fondöten, allık ya da göz farı gibi makyaj tabakaları olursa gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu durum ise cildinizde pürüzlere ve akne oluşumuna yol açacaktır.

Cildinizi temizlemek için makyaj çıkarıcı, yüz temizleyici ya da soğuk krem kullanabilirsiniz.

2. Tonik Kullanın

Her gece yatmadan önce yüzünüzü tonik ile temizleyin. Tonik cildinizin doğal pH düzeylerini koruyarak bakteri ve mikroorganizmalara karşı cildinizi dirençli hale getirir. Ayrıca cildinizde bulunan toz, kir ve gözeneklerin temizlenmesine de yardımcı olur. Özellikle yağlı ve akneye eğilimli ciltler için tonik kullanımı son derece önemlidir.

Çeşitli cilt tipleri için piyasada birçok tonik türleri vardır. Eğer doğal bir tonik kullanmak istiyorsanız nemlendirici ve enerji verici özellikleri bulunan gülsuyunu tercih edebilirsiniz.

Bir pamuğun üzerine bir miktar gülsuyu dökerek tüm yüzünüzü ve boyun bölgesini silin, ardından da cildinizi kurumaya bırakın. Ancak burada size önerimiz alkolsüz formülünü kullanmanızdır.

3. El Kremi Uygulayın

Elleri gün boyu yumuşak ve pürüzsüz tutmak için onlara doğru bakımı uygulamak gerekir. Sıcak su ve sabun ile ellerinizi yıkayarak yumuşak bir havlu ile iyice kurulayın ve el kreminizi uygulayın.

Ellerinizi gece boyu nemli tutmak için etkili ve yağlı bir el kremi kullanın. Bu sabahları en iyi şeyin elleriniz ve tırnaklarınız olmasını sağlayacaktır.

El kremi sayesinde tırnak etlerinin çekilmesini, cilt kırışıklıklarını ve sarkma gibi erken gelişen yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz.

4. Göz Kremi Uygulayın

Gözler yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerdir. Bu nedenle en dikkat çekici kısım olan gözlere doğru bakım uygulanmalıdır. Öncelikle tüm göz makyajınızı temizleyin. Ardından da yatmadan önce kaliteli bir göz kremi uygulayın.

İyi bir göz kremi mor halkaların azalmasını, kırışıklıkların görünümü azaltmayı ve göz altındaki geçici şişlikleri ortadan kaldırmaya faydalıdır.

Kafein, peptidler, antioksidanlar ve parlatıcı gibi malzemeler içeren göz kremleri kullanabilirsiniz. Göz kremini gözlerinizin iç kısmından başlayarak dışa doğru hafifçe masaj yaparak uygulayın.

5. Dişlerinizi Fırçalayın

Akşam yemeğini bitirdikten sonra ve yatmadan önce diş ipi kullanın ve dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede mikroplar, bakteriler ve enfeksiyonlara karşı ağzınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca sabahları oluşan ciddi kötü nefes kokularını da önlemiş olursunuz.

En az 2 dakika boyunca yumuşak diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizin iç ve dış yüzeylerini de fırçaladığınızdan emin olun. Ilık su ile ağzınızı çalkalayın ve ardından diş ipi kullanın. Yatağa girmeden önce her gece düzenli olarak bunu yaptığınızda gün boyu güzel bir gülümsemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Özellikle diş etlerine yemek sırasında asit girebilir. Bu nedenle yemeklerden yaklaşık 30 dakika sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

6. Ayaklarınıza Krem Uygulayın

Kişiliğinizin önemli bir yansıması olarak güzel ve sağlıklı bir ayaklara sahip olmak istiyorsanız gece bakımınızda ayaklarınızı da ihmal etmeyin.

Ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve kurutun. Sonra ayaklarınızın üzerine vazelin ya da ayak kremi uygulayın. Bu sayede topuklardaki çatlakları yumuşatabilirsiniz. Ardından çoraplarınızı giyin ve yatağa girin.

Eğer vaktiniz varsa yatmadan önce 5 dakika kadar ayaklarınıza dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Bu ayaklarınızın dinlenmesini ve sizin daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

7. Saçlarınızı Toplayın

Bazı insanlar saçları açık uyumayı sever. Ancak saçlar toplu iken uyumak hem saçlar için hem de cilt için daha sağlıklıdır.

Saçlarınızı fırçalayın ve örgü yaparak ya da yukarıdan toplayarak sabahları karışmasını önleyin. Bu sayede uyku sırasında saçlarınızın yüzünüze dökülmesini önleyebilir, rahatça uyuyabilirsiniz. Ayrıca kir ve yağ içeren saçlar cildinizde sivilce ve akne oluşumuna neden olabilir.

8. Bir Nemlendiriciyi Açın

Yatmadan önce bir nemlendiricinin kapağını açarak uyumak özellikle kış ayları için oldukça önemlidir. Bir nemlendirici ile yatak odanızdaki havanın da kalitesini artırabilirsiniz. Bu sayede cildinizde oluşabilecek kuruluk, kaşıntı ve çatlamaları önleyebilirsiniz.

Düşük nem seviyesinin egzama, sedef hastalığı ve diğer rahatsızlıkları şiddetlendirdiği tespit edilmiştir. Bu sorunları nemlendirici ile kolayca önleyebilirsiniz.

Yani cildinizi güzel bir nemlendirici ile desteklemek için tüm cildinize nemlendirici uygulayın ve gece boyu rahatça uyuyun.

9. İpek Yastık Kullanın

İpek yastık ve çarşafta uyumanız cildinizin yanı sıra saçlarınız için de sağlıklı olacaktır. Doğal proteinler ve amino asitler içerek ipek cildinizi güzel ve genç görünümlü tutmayı sağlar. İpek 18 temel amino asit içermektedir. Aynı zamanda pamuk yastıklar üzerinde uyumak uyku sırasında oluşabilecek kırışıklıkları da önlemektedir.

Pürüzsüz bir yapıya sahip olan ipek saçlarınız için de sağlıklıdır. Saçlarınızda daha az kırılma ve yıpranma görülecektir. Diğer yandan ise pamuk yastıklı kılık kullanmanız saçlarınızın düğümlenmesini de önleyecektir.

10. Uykunuzu İyice Alın

Zor bir günün ardından geceleri güzellik için uykunuzu iyice almanız gerekir. Gece uykusu nitelik açısından gündüze oranla daha büyük bir etkiye sahiptir. Uyku hücreleri onarmada ve sağlıklı büyüme sürecinde son derece önemlidir.

Uyku eksikliği sonucu kırışıklıklar, göz altlarında koyu halkalar, ciltte donuk bir görünüm ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri oluşabilir. Cildinizi genç tutmak için sessiz bir ortamda günlük olarak 7-8 saat uykunuzu almanız gerekir.

Uyku keyfini çıkarmak için cep telefonunuzu başka bir odada tutun, TV’yi kapatın, yatmadan önce kahve içmekten kaçının ve uykudan önce sıcak bir banyo yaparak keyiflice uyuyun.

Geceleri yatmadan önce bu önerileri uygulayarak sabahları ışıltılı ve güzel bir cilt ile günü selamlayabilirsiniz.

Yorumla

5 yorum