Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Saçlarınız gençliğin ve güzelliğin bir göstergesidir, ayrıca saç şekillendirme tarzınız kişiliğinizi yansıtır.

Saçlar farklı uzunluklarda, tarzlarda, renklerde ve dokularda olabilir. Uzun, dalgalı, kısa, düz, kıvırcık, pürüzsüz veya parlak saçlarınız varsa, saç bakımına çok dikkat etmelisiniz.

hindistan cevizi yağının saça faydaları

Saç bakımı söz konusu olduğunda, akla gelen ilk şey saç dökülmeleridir. Saçınızda kullanabileceğiniz farklı tipte yağlar vardır, ancak en popüler olanı hindistan cevizi yağıdır.

Özellikle, organik hindistan cevizi yağı saçlarınız için çok faydalıdır. Antimikrobiyal özelliklere, laurik aside ve orta zincirli yağ asitlerine karşı zengin olan hindistancevizi yağı saçları güçlendirmeye, saç derisini şekillendirmeye ve saç çıkmasını teşvik etmeye yardımcı olur.

Ayrıca, bu tamamen doğal, çok amaçlı yağ, saçlar için yararlı olan vitaminler, mineraller ve diğer besinler açısından da zengindir.

İşte hindistan cevizi yağının saçınıza faydalarından bazıları.

1. Saç Dökülmesine Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Saç şekillendirme ürünleri sert kimyasallar içerir ve bu ürünlerin yaygın kullanımı nedeniyle, saç dökülmesi oldukça yaygındır.

Ancak hindistan cevizi yağının düzenli kullanımıyla saçınızı iyi durumda tutabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Aslında, hindistan cevizi yağı ile kafa derisine masaj saç köklerine kan akışını artıracak, saç derisini yumuşatacak ve saçınızın köklerinin gücünü artıracaktır.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – saç dökülmesini önler

Bu da saç dökülmesini önler ve saç tellerini güçlendirir.

 1. Saçınızı iyice yıkayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
 2. Saçınıza biraz ılık hindistan cevizi yağı sürün.
 3. Yağla 10-20 dakika kadar hafifçe kafa derisine masaj yapın.
 4. Bu şekilde en az 3 saat bekletin.
 5. Saçlarınızı en az haftada bir kez yağlayın. Saçlarınız kuru ise haftada iki kez tavsiye edilir.

2. Hasarlı Saçlar Onarır

Hindistan cevizi yağı, hasarlı saçı tedavi etmenize yardımcı olan besleyici maddelerle doludur. Saç tellerinin derinliklerine kolayca nüfuz eder, böylece saçlarınızı sağlıklı hale getirir ve her bir saç telinin yüzeyindeki koruyucu katmanın hasar görmesini önler.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – hasarlı saçları onarır

 • Saç derisine masaj yapmak için ılık hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bir gece bu şekilde bırakın. Saçı ertesi sabah ılık bir şampuanla yıkayın. Bu yöntemi haftada 3 veya 4 kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, 3 yemek kaşığı ılık hindistan cevizi yağını ¼ fincan balın içine karıştırın. Bunları iyice karıştırın, ardından nemli saçlarınıza uygulayın. 20 ila 30 dakika bekletin, sonra ılık suyla durulayın. Bunu haftada 1 veya 2 kez tekrar edin.

3. Hindistan cevizi yağı kepeği önler

Kepek, hindistancevizi yağını kullanarak kolayca kurtulabileceğiniz utanç verici bir problemdir.

Kepek, kafa derisi üzerinde mantar veya mayanın aşırı çoğalmasıyla meydana gelebilir ve hindistancevizi yağının antifungal özellikleri kepeğin giderilmesine yardımcı olur. Yağ ayrıca kuru kafa derisini nemlendirir ve kepeklerin ortak belirtilerinden biri olan kaşıntıyı hafifletir.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – kepeği önler

 1. Limon suyunun yarısına kadar 3 ila 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı karıştırın.
 2. Saç derisine sürün ve birkaç dakika masaj yapın.
 3. Duş başlığı kullanın ve en az 20 dakika bekletin.
 4. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.
 5. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

4. Saçtaki bitleri öldürür

Hindistan cevizi yağı da saçlarınızı ve saç derisini bitlerden korumanıza yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının yağlayıcı yapısı, bitlerin çoğalmasını önleyerek, bitlerin serbestçe hareket etmesini engelleyecektir. Yağ aynı zamanda bitleri boğar ve sonunda onları öldürür.

International Journal of Dermatology’de yayınlanan bir 2010 çalışması, hindistancevizi yağının bitler için bazı daha sert kimyasal tedavilerden daha etkili olduğunu göstermiştir.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – saçtaki bitleri öldürür

2010 yılında Avrupa Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışmada, hindistan cevizi yağı ve anason yağı içeren bir spreyin bitler için etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur.

 1. 2 ila 3 çorba kaşığı hindistancevizi yağını ısıtın ve biraz kafur ekleyin.
 2. Bu yağı başınızın her tarafına uygulayın ve kafa derisine masaj yapın.
 3. Başınızı ve saçınızı bir duş başlığıyla örtün ve gece boyunca bu şekilde bırakın.
 4. Ertesi gün, saçlarınızı şampuanla yıkayın ve havalandırın.
 5. Bir bit tarağı ile taranın.
 6. Bitleri ortadan kaldırmak için bu tedaviye 5 gün boyunca devam edin.

5. Saçı güçlendirir

Saçlar yeterli miktarda besin aldığı zaman büyümeye başlar. Saçlar proteinden yapılmış olmasına rağmen, güçlü olması için yeterli miktarda vitamin ve diğer temel minerallere ihtiyaç duyar.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – saçı güçlendirir

Hindistan cevizi yağı ile düzenli bir baş masajı saçınızın sağlığı için önemlidir. Saç köklerine besin kazandırmanın yanı sıra, kafa derisine kan dolaşımını arttırır. Bu, daha saç köklerine daha fazla besin gelmesi anlamına gelir.

 • Yatağa gitmeden önce saçınızı, saç köklerine ve kafa derinize sıcak hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Sabaha kadar bekletip sabahleyin yıkanın. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayın.
 • Eğer saçlarınız yağlı ise, hindistancevizi yağını hint yağı ile eşit oranlarda karıştırın ve yukarıda açıklandığı gibi uygulayın.

6. Saçlarınıza parlaklık katar

Saçların parlak görünmesi için saçın doğru beslenmesi önemlidir. Saçınıza düzenli olarak Hindistan cevizi yağı uygulayarak saç köklerini besleyebilirsiniz. Yağ ayrıca kuru ve hasarlı saçlara nemini geri kazandırmaya yardımcı olur, saçınızı parlak ve sağlıklı tutar.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – saçlara parlaklık katar

 1. Saçınıza kökten uca kadar sıcak hindistan cevizi yağı sürün.
 2. Birkaç dakika masaj yapın, sonra saçlarınızı duş başlığıyla sarın.
 3. En az 30 dakika bekletin. Mümkünse, bir gece bu şekilde bırakın.
 4. Saçlarınızı su ile durulayın, sonra şampuanlayın ve normal şekilde yıkayın.
 5. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayın.

7. Kıvırcık Saçı Düzleştirir

Kıvırcık saçları yönetmek ve şekillendirmek oldukça zordur. Fakat hindistancevizi yağının yardımıyla, kıvırcık saçlarınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

hindistan cevizi yağının saça faydaları – kıvırcık saçları düzleştirir

Kıvırcık saçların ekstra nem ihtiyacı vardır ve hindistan cevizi yağı saçınıza nem katmak için iyi bir seçenektir. Yağ, saç tellerini nemlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda saçınızı da şekillendirir.

 • Saçlarınızın kontrolden çıktığı ve kabarık olduğu günlerde, avuçlarınıza biraz hindistan cevizi yağı sürün ve hafifçe saçlarınıza akıtın. Bu, saçın hemen şekillenmesini yardım eder.
 • Devamlı olarak, saçlarınıza haftada 2 ya da 2 kez ılık sızma hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

Yorumla