Hint Leylağının(neemin) Sağlığa Faydaları

Tesbih ağacı ya da hint leylağı olarak da bilinen neem naturopathy ve homeopatik ilaçlarda da kullanılan bir bitkidir.

Neem antibakteriyel, antiviral, ağrı kesici, ateş düşürücü, antiseptik, mikrop öldürücü, antidiyabetik, antifungal, kan temizleyici ve sperm öldürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca bu bitkinin içeriğinde 140’dan fazla bileşikte bulunmaktadır.

Neem bu özellikleri ve içerdiği bileşikler sayesinde birçok hastalık ve sağlık sorununun belirtilerini hafifletmeye yardımcıdır. Ayrıca neem tıpta kullanılan çeşitli özellikleri sayesinde de ”bir eczane ağacı” olarak bilinir. Neem ağaçları çevre için de oldukça faydalıdır.

Neem ağacının kabuğu, sakızı, yaprakları, meyvesi, ince dalları, tohum çekirdekleri, tohum yağı, iç ve dış parçaları dahil her parçası sağlık için kullanılabilir.

İşte neemin sağlığa 10 faydası;

1.Kepeği Önler

Neem antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde saç derisini temiz tutmada ve kepek tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda saçlarda oluşan kuruluk, kaşıntı ve kepek belirtilerini de hafifletir.

 • 4 bardak suda bir avuç neem yapraklarını yaprakların rengi silinene kadar ve su yeşil olana kadar kaynatın. Ardından bu suyu soğutarak saçınızı şampuanladıktan sonra son durulama suyu olarak kullanın. Ardından da saçlarınızı kurulayın.
 • Başka bir seçenek olarak birkaç kaşık neem tozu ile yeterli miktarda su kullanarak bir hamur hazırlayın. Kafanızın derisine ve saç üzerine bu hamuru uygulayın ve 30 dakika boyunca bekletin. Daha sonra sa.larınızı her zamanki gibi şampuanlayın. Kepek probleminden tamamen kurtulana kadar bu tedavilerden herhangi birini haftada 2 ya da 3 kez uygulayın. Bu saç maskesi saçlarınızın hızla uzamasını sağlayacaktır.

2.Cilt Sorunlarını Önler

Neem cilt sağlığını korur ve kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca neem antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde akne, döküntü, sedef ve egzama gibi birçok cilt sorunlarını önlemeye de yardımcı olur.

Neem yaraları sarmak ve herhangi bir enfeksiyon kapmasını önlemeye de yardımcı olur. Ayrıca yüksek düzeyde antioksidanlar içeren neem cildi çevresel hasarlara karşı korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye de yardımcı olur.

 • Her türlü cilt sorunu için biraz taze neemi hamur haline getirin. Etkilenen cilt üzerine bu hamurdan uygulayın. Ardından kendi üzerinde kurumaya bırakın ve soğuk su ile durulayın. İstediğiniz sonucu alana kadar günde bir kez bu tedavi kullanın.
 • Neem cilt hücrelerini yeniler ve cildin elastikiyetini geri kazandırır. 1 çorba kaşığı neem yağı ile 1/3 fincan zeytinyağı ya da hindistancevizi yağını karıştırarak masaj da yapabilirsiniz. Bu yöntem de cildinize parlaklık kazandırmaya ve cilt tonunu korumaya yardımcı olur.

3.Bitleri Yok Eder

2012 yılında Parazitoloji Araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmada neem tohumu özünün saçtaki bitleri ortadan kaldırdığı bulunmuştur. Neem doğal insektisit özelliği sayesinde bitler için tek doğal çözümdür. Ayrıca kafa derisinde oluşan kaşıntı ve tahriş için de oldukça faydalıdır.

 • Bir hafta boyunca herhangi bir bitkisel neem bazlı şampuan ile saçlarınızı 2 ya da 3 kez yıkayın. Ardından saçlarınızdaki bitten kurtarmak için bir bit tarağı kullanın.
 • Alternatif bir çözüm olarak saç ya da kafa derisi üzerinde neem yapraklarından hazırladığınız bir macun uygulayın. Ardından ılık su ile saçlarınızı iyice durulayın ve sonrasında kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra bir bit tarağı kullanılarak saçlarınızı tarayın. Bu tedaviyi 2 ay boyunca haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Sulandırılmamış neem yağı ile saç derisine masaj uygulamakta oldukça etkilidir. Masaj sonrasında bitlerden kurtulmak için bir bit tarağı kullanılarak saçlarınızı tarayın. Ayrıca saçlarınızı yıkamadan önce yaklaşık bir saat ya da gece boyunca neem yağını saçlarınızda bırakın.

4.Ağız Sağlığını Korur

Neem ağız sağlığını korumaya yardımcı olur ve dişeti hastalıkları için fayda sağlar. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde plak, diş eti iltihabı ve diğer diş hastalıklarına neden olan bakterileri yok eder. Aynı zamanda uzun süre nefesi taze tutar.

 • Neem yapraklarının suyu ya da özünü diş etleri üzerinde ovalayın. Ardından bir kaç dakika boyunca diş eti üzerinde bırakın ve ılık su ile durulayın. Günde bir kez bu tedaviyi uygulayın. Ayrıca dişlerinizi fırçalamak için yumuşak neem çubukları da kullanabilirsiniz.
 • Diş macununızda ya da gargaranızda anahtar bileşenlerinde neem içeren ağız sağlığı için hazırlanmış tonikler kullanın.

5.Kanı Temizler

Neem güçlü bir kan temizleyicidir. Kan temizleme vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına ve vücudun tüm bölgelerine besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu da böbrekler ve karaciğer gibi vücudun önemli organlarının düzenli işleyişini sağlar. Ayrıca sağlıklı dolaşım, sindirim, solunum ve idrar sistemini korumaya da yardımcı olur.

 • Vücudunuzdaki ve cildinizdeki değişiklikleri fark etmek için birkaç hafta boyunca her gün aç karnına biraz bala 2 ya da 3 neem yaprağını karıştırarak yiyin. Ayrıca neem çayı da içebilirsiniz.
 • Alternatif bir çözüm olarak bir kaç hafta boyunca yemeklerle birlikte günde iki kez 1 ya da 2 neem kapsülü alabilirsiniz. Doğru doz için mutlaka bir doktora danışın.

6.Diyabeti Kontrol Eder

2000 yılında Fizyoloji ve Farmakoloji Hint Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hint leylağı diyabet başlangıcını geciktirmede ve kan şekeri kontrolünde faydalı bulunmuştur.

Neem yaprağı ekstresi kan şekeri üzerinde belirgin etkisi olmayan ve diyabet hastalarında insülin ihtiyacını azaltmaya yarayan bileşikler içerir.

 • Neem tabletleri düşük kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olur. Bir doktora danıştıktan sonra diyabeti kontrol etmek için neem tableti ya da tozu kullanabilirsiniz.
 • Her gün aç karnına 4 ya da 5 neem yaprağı çiğnemek de gelişmekte olan diyabet riskini önlemek için faydalıdır.

7.Bağırsak Parazitlerini Önler

Neem antiparaziter özellikleri sayesinde bağırsak solucanları üzerinde iyileştirici ve önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca neem içerdiği birkaç bileşik sayesinde de yeni kuluçka parazitlerinin yaşam döngüsünü önleyerek, parazitlerin beslenme yeteneğini engeller. Neem parazitleri geride bırakarak toksinleri de temizler.

 • Aç karnına neem yaprağı çiğneyebilir ya da bağırsak solucanlarından kurtulmak için 1 ya da 2 hafta boyunca günde 2 kez neem çayı içebilirsiniz.
 • Ayrıca doktora danıştıktan sonra neem kapsülü ya da takviyeleri de kullanabilirsiniz.

8.Artrit ve Enflamasyonu Hafifletir

Neem artrit, özellikle de osteoartrit ve romatizmal artrit için uygun bir bitkisel tedavi yöntemidir. Onun iltihabı azaltıcı, ağrı azaltıcı, enflamasyonu  ve eklemlerdeki şişliği azaltıcı özellikleri vardır.

 • 1 fincan suya bir avuç neem yaprakları ya da çiçeği koyarak kaynatın. Ardından soğumasını bekleyin. Artrit ağrıları ve inflamasyonu azaltmak için 1 ay boyunca günde iki kez bu sudan için.
 • Neem yağı ile düzenli olarak masaj yapmak da kas ağrıları ve eklem ağrılarını giderici etkiye sahiptir. Neem yağı masajı aynı zamanda alt sırt ağrısını azaltmada da faydalıdır.

9.Tırnak Sorunlarını Giderir

Neem her türlü ayak sorununun üstesinden gelmek için etkilidir. Antiseptik ve antifungal özellikleri tırnak mantarı enfeksiyonlarını önlemek için oldukça etkilidir.

 • Tırnak mantarı tedavisi için 1 ay boyunca günde iki kez mantarlı bölgeye neem yağı uygulayın. Böylece tırnak soyulması ya da tırnakların kırılgan hale gelmesini engelleyerek çivi gibi güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca tırnak ısırma sorunundan kurtulmak için de neem yağı uygulayın . Acı tadı sayesinde parmaklarınızı ağzınıza götürmekten vazgeçirecektir.

10.Kanseri Önler

2014 yılı Roswell Park Kanser Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre neem tohumu, çiçekleri ve meyve özleri prostat kanseri de dahil olmak üzere birçok kanseri türü için antitümör etkileri göstermiştir.

Neem yaprağı içerdiği çeşitli bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kanser tedavisinde faydalıdır. Ayrıca neem bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihabı azaltmada, serbest radikalleri uzaklaştırmada, hormonal aktiviteleri ve hücre bölünmesini de düzenleyerek kanseri önlemede oldukça etkilidir.

Kanser riskini azaltmak ve tedavi etmek için neem ya da başka bir ot kullanmadan önce bir doktora danışın.

Uyarı: Neem kullanımı normal dozlarda bırakıldığında pek fazla yan etki görülmez. Ancak bebeklere ya da çocuklara bu bitkiyi vermeyin. Ayrıca neem hamile ya da emziren kadınlar için de güvenli değildir. Buna ek olarak neem yağı da asla önerilmez.

Yorumla