Hipotiroidi (Tiroid Yetmezliği) Doğal Tedavi Yöntemleri

Tiroid önemli bir hormon üreticisi olup vücut kilosunu doğrudan etkileyen bir organımızdır. Genelde 40 yaş üzeri kadınlar hipotiroidi kaynaklı kilo alma sorunundan şikayetçidirler. 15 yaş üzeri herkeste görülebilir. Hastalığın ilk evrelerinde tiroid bezi yetmezliği iyileştirilmelidir. Aksi halde kilo artışı baş gösterecektir. Kilo vermek ise kolay bir şey değildir. 

Tiroid yetmezliği tedavisi için doğal yollar izlenebilir. Günlük yaşantınız, yeme alışkanlıklarınız ve sağlık durumunuzdaki değişiklikler bu sorunu kontrol altına almada yardımcı olacaktır. Tıptaki bu rahatsızlığın adı ise Hipotiroidi’dir.

Hipotiroidi veya Tiroid Yetmezliği Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri 

Doğru Yeme Alışkanlığı

Tiroid sorununu kontrol altına almak için sağlıklı beslenmek gerekir. Guatrojen madde (Guatra sebep olan madde) bulunduran gıdaları tüketmekten uzak durmalıyız.

Bitkisel yağ ve kanola gibi doymamış yağlarda yiyecekleri pişirmeyin. Bunun yerine hindistancevizi yağı ile pişirdiğiniz yemekler metabolizmayı güçlendirme özelliğine sahiptir. Doğal besinler ile beslenmeye özen gösterin.

İyot İçeren Besinler Tüketin

Hipotiroidi hastalığının bir diğer doğal tedavi yöntemi ise bol miktarda iyotlu besinler tüketmektir. Özellikle tuzlu su balıkları iyot bakımından oldukça zengindirler.

İyot ihtiyacını ayrıca sofra tuzlarından da karşılayabilirsiniz. Ancak sağlığınız için tuzun fazlası önerilmez. İyot içeren diğer besin kaynakları ise; deniz ürünleri, et, patates ve yoğurttur.

Spirulina (Hava Keseli Su Yosunu) Tüketin

Bu yosun türü tiroid yetmezliği olanlar için iyi bir iyot kaynağıdır. İçerisinde sadece iyot değil; aynı zamanda potasyum, demir, çinko ve kalsiyum da barındırır. Vücudunuzun metabolizma hızını artırır ve bu sayede tiroid işlevlerinin hızlanmasını sağlar.

Tiroid yetersizliği için spirulina

Piyasada tablet şeklinde satılmaktadır. Günlük tüketiminin çok faydası olacaktır.

Selenyum İçeren Yiyecekler Tüketin

Yetersiz tiroid salgısı, vücuttaki selenyum düzeyinde meydana gelen eksikliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Selenyum, tiroid salgılanmasını düzenleyen bir elementtir.

Tiroid hastalığınız varsa yiyeceklerinize selenyum eklemeniz gerekecektir. Yetişkin bir insanın vücudu günlük olarak en az 55 mcg (miligramın binde biri) ihtiyaç duyar.

Zencefil Tüketin

Günlük öğünlerde zencefil tüketimi tiroid bezlerinin çalışmasını artırmada yardımcı olacaktır. Zencefilde anti inflamatuer etkileri olan çinko, potasyum ve magnezyum bulunur.

  • Zencefili çorbalara ekleyebilirsiniz
  • Öğün yemeklerine katarak tüketebilirsiniz,
  • Çayını hazırlayıp içebilirsiniz
  • Kurutulmuş haliyle de tüketebilirsiniz.

Güneş Işığından Faydalanın

İnsanlar güneş ışınlarının faydalarını değil de genellikle zararlarını biliyorlar. Oysa ki güneş ışınları vücudumuz için birçok faydası vardır. Ancak yeterince güneş ışınlarına maruz kalmıyoruz.

Sabah erken vakitlerde güneş ışınları vücudumuzda tiroid bezlerinin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur. İnsanların günde en az 20 dk doğru saatlerde güneşlenmesi gerekir. Sadece bu rahatsızlık için değil vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller için de güneş ışınları elzemdir.

Egzersiz Yapın

Sağlıklı ve iyi bir görünüm için düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Düzenli olarak yapılan yürüyüşler en iyi egzersizlerden biri olarak tavsiye edilir.

Kendi sağlık durumunuza göre düzenli olarak yapılan yürüyüşler vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır ve böylece hipotiroidi ve diğer rahatsızlıklardan korunmuş olacaksınız.

Yorumla