Hızlı Kilo Vermek İçin Bu 5 Bitkiyi Sık Tüketin

Bugün sizlere daha kolay yağ yakmanız için günlük beslenmenizde bulundurmanız gereken besinleri anlatmak istiyoruz.

1. MAYDANOZ

maydanoz

A,  C,  E ve K vitaminlerinden zengin olan maydanoz,  kabızlığa ve gaza karşı etkilidir.  Kan şekerini düşürür.  Diüretik etkisiyle vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.  Anlam veremediğiniz biçimde şişiyorsanız,  günde 1-2 bardak maydanoz suyu içmeyi deneyin.

Not:  Zayıflamaya çalışanlara özellikle sabahları üzerine limon sıkarak bolca tüketmelerini öneriyoruz.

2. ZAHTER / DAĞ KEKİĞİ 

dağ kekiği

Güney  illerimizde çok sevilen ve sık tüketilen bir bitki olan zahter.  Salatasını size şiddetle tavsiye ediyorum!  İçine ceviz atmayı da unutmayın!  Ne kadar geç acıktığınıza siz de inanamayacaksınız!

3. ROKA

roka

Hem vitamin,  hem mineral açısından çok zengin olan roka,  içeriğindeki asitlerle hazmı kolaylaştırıp idrar söktürücü etki yaratır.  Cinsel isteği de arttıran roka iyi bir karaciğer dostudur,  bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Not: Bol limonlu,  domatesli ve lor peynirli koca bir kase roka salatası sizi bir öğün tok tutmaya yeter de artar bile!  Bir öğün önce aşırıya kaçanlar için harika bir telafi yemeği!

4. DEREOTU

dere otu

E ve C vitaminleri  bakımından zengindir,  mide ve bağırsak dostudur.  Uykusuzluğa ve sinire karşı etkili bir yatıştırıcıdır, ishali keser.

Not:  Zayıflama sürecinde yoğurda bol miktarda doğranıp yenirse iştah kontrolünde çok faydası olacaktır.

5. NANE

Nane

Nane de iyi bir mide-bağırsak dostudur.  Hoş kokusu ile ferahlık verir,  ağız kokusunu giderir.  Mide ve bağırsaklardaki kasılmalara iyi gelen nanenin de sakinleştirici etkisi biliniyor.  Ama nane kokusunun baş ağrısını azalttığını da hatırlatalım.

Not:  İnce ince kıydığınız nane yapraklarıyla yapacağınız bir bardak ayran size harika bir ara öğün olacak ve uzun süre tok tutacaktır.

Azı karar çoğu zarar!

Dünya üzerindeki en yüksek kalorili yiyecekler yağlardır.  1 gram yağ 9 kalori ihtiva ederken,  1 gram protein ve karbonhidrat 4 kalori ihtiva eder.  Yağların kalorisi yüksektir ama aynı zamanda vücudumuz için hayati öneme sahiptir.  Örneğin yediğimiz yiyeceklerin içindeki bazı vitaminler,  yağlar sayesinde kullanılabilir.

Deri vücudumuzda sağlığımız,  saç sağlığımız,  beynimiz,  bağışıklık sistemi hücrelerimiz için gereklidir.  Ancak fazla alınırsa şişmanlık, damar tıkanıklığı,  karaciğer yağlanması ve çeşitli kalp hastalıklarına zemin hazırlar.  Günlük yediğimiz besinlerin yüzde 55-60’ini karbonhidratlar,  yüzde 15-20’sini proteinler,  yüzde 25-30’unu da yağlar oluşturmalı.

Gizli yağlara dikkat !

Eğer kilo probleminiz varsa günlük yağ tüketiminize özen göstermeniz gerekir.  Çünkü yağlar yiyeceklerin miktarını değiştirmeden kalorisini çok yükseltirler.  Örneğin bir salata yiyorsunuz diyelim.  Eğer bu etli soslu bir salata ise ve siz bu salata daha lezzetli olsun diye biraz daha yağ koyarsanız,  ceviz badem gibi yağlı tohumlar eklerseniz normale göre 2-3 kat daha fazla kalori alırsınız.

Salata yediğinizi düşünürsünüz ama aldığınız kalori hamburger ve patates kızartmasının kalorisine eşdeğer olur. ‘Su içsem yarıyor,  metabolizmam hiç çalışmıyor diye düşünüp karamsarlığa kapılabilirsiniz.  O nedenle yağlar konusunda dikkatli olmak gerekir.  Hiç kızartma yemiyor olabilirsiniz,  ekmeğinizin üzerine hiç yağ sürmüyor olabilirsiniz ama hiç farkında olmadan gizli yağ oranı yüksek bir yiyecek yiyor olabilirsiniz.  Örneğin poğaçalar,  açmalar,  kremalı pastalar,  soslu yiyecekler gibi.

Yorumla