Hormonal Sivilce Tedavisi – Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sivilceleriniz her ay aynı zamanda mı çıkıyor? Her seferinde aynı noktada mı çıkıyor? Sivilceler derin, kistik ve ağrılı mı?

Eğer bu sorulara verdiğiniz cevap “evet” ise, vücudunuzdaki sivilcelerin vücudunuzdaki hormonal değişimler tarafından tetiklenme olasılığı yüksektir.

Hormonal akne, adından da anlaşılacağı gibi, vücuttaki hormon seviyelerinde dalgalanmalar olduğunda ortaya çıkar. Genellikle vücudu ergenliğe bağlı olarak bir sürü hormonal değişiklik geçirdiğinde meydana gelir.

Ancak bu tür bir sivilce, özellikle adet, hamilelik ve menopoz sırasındaki hormonal dalgalanmalar yaşayan kadınları etkileyebilir.

Hormonal akne de polikistik over sendromu (PCOS) ve androjen seviyelerinin artması nedeniyle hormonal akıntılara neden olabilir.

hormonal sivilce tedavisi

Hormonal sivilceler erişkinlerdeyüzlerin alt kısmında, yanakların alt kısmında ve çene çevresinde oldukça yaygındır.

Hormonal Sivilce Tedavisi – Bitkisel Tedavi Yöntemleri – İşte hormonal akne tedavisi için en iyi yollardan bazıları.

1. Cildinize İyi Bakın

Hormonal akne ile baş etmenin en etkili yolu cildinize iyi bakmanızdır. İyi bir cilt bakımı, cildinizi sağlıklı tutmaya ve sivilce çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

 • Yüzünüzü daima yumuşak bir temizleyici ile hafifçe temizleyin. Yüzünüzü düzgün bir şekilde temizlemek gözeneklerinizin tıkanmasına ve akneye neden olabilecek yağ ve kir birikmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Ölü cilt hücrelerini temizlemek için cildinize haftada bir defa peeling yapın.
 • Yüzünüze kirli ellerle dokunmamaya çalışın.
 • Cilt bakım ürünlerinizi dikkatlice seçin ve yüzünüze çok fazla makyaj yapmayın.
 • Sivilce veya diğer cilt sorunlarından muzdarip olduğunuzda, sivilceleri sıkmayın ve çıkarmaya çalışmayın, bunu yapmak enfeksiyon riskini artırabilir ve kalıcı yara izleri ile sonuçlanabilir.

2. Doğum Kontrol Hapı (Oral Kontraseptifler)

Hormonal değişiklik nedeniyle oluşan sivilceler için doğum kontrol hapı kullanmak yararlı olabilir.

Akne tedavisi için özellikle yararlı olan birkaç doğum kontrol hapı vardır. Bunların içerisinde, etinilestradiol’un yanı sıra drospirenon, norgestimate ve norethindrone gibi bileşenler vardır. Bu bileşenler, vücuttaki hormonları dengeleyerek akne oluşumunu önler.

Klinik ve Estetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2009 çalışmasında, sigara içmeyen sağlıklı kadınlarda ilk hormonal akne tedavisi için doğum kontrol haplarının kullanılabileceği bulunmuştur. Tam anlamıyla iyileşmeyi görmek üç ay alabilir. Gerekirse, ek tedavi seçenekleri eklenebilir.

Hormonal akne tedavisi için doğum kontrol hapı almadan önce kesinlikle doktorunuzla konuşun. Eğer kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon veya meme kanseri öykünüz varsa bu yöntemi uygulamayın.

3. Sıcak Kompres

Etkilenen bölgeye sıcak bir kompres uygulamak hormonal sivilce tedavisi için başka etkili bir yöntemdir.

Sıcak kompresin ısısı bölgeye kan dolaşımını teşvik eder ve cilt gözeneklerinden bakteri ve irin çıkarmaya yardımcı olur. Bu da iyileşme sürecini hızlandıracak ve akne ile ilişkili ağrının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

 1. 2 bardak ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu karıştırın.
 2. Bu solüsyonda bir bezi ıslatın ve fazla sıvısını sıkın.
 3. Etkilenen bölgeye 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulayın.
 4. Soğumaya başladığında, taze bir tane uygulayın.
 5. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

Sıcak bir siyah çay poşetini sıcak kompres olarak da kullanabilirsiniz. Siyah çayda bulunan tanenler de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı hormonal sivilce tedavisi için oldukça etkilidir. Akneye neden olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Bu uçucu yağ aynı zamanda derin bir temizleyici gibi çalışır, cilde nüfuz eder ve tıkanmış gözenekleri açar, bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

 • 2 veya 3 damla çay ağacı yağını 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağına karıştırın. Yağ karışımına bir pamuk topu batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Hafif bir nemlendirici uygulayın. Bu yöntemi günde 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 4 ya da 5 damla çay ağacı yağına 1 tatlı kaşığı organik bal katıp karıştırın. Bunu doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın, yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra suyla durulayın. Bu yöntemi günde iki defa tekrar edin.

Not: Çay ağacı yağını yüzünüze uygulamadan önce herhangi bir olumsuz reaksiyonu kontrol etmek için iç kolunuzda bir yama testi yapmak önemlidir.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle hormonal sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Ayrıca yeşil çaydaki doğal antioksidanlar sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Topikal kullanım için:

 • Taze demlenmiş yeşil çay ve suyu eşit miktarlarda birbirine karıştırın. Bir pamuk topu kullanarak bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. 15 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi istediğiniz sonucu elde edene kadar günde iki kez tekrar edin.
 • En az %2 yeşil çay ekstresi içeren losyon ve jeller de kullanabilirsiniz.

Ağızdan kullanım için:

 • Hormona sivilceyi içeriden iyileştirmek ve önlenmesini sağlamak için günde birkaç bardak yeşil çay için.

6. Zerdeçal

Bu can sıkıcı cilt problemden kurtulmak için zerdeçalı da deneyebilirsiniz. İçindeki curcumin maddesi, iltihaplanmayı ve ağrıyı doğal olarak azaltan antiinflamatuar bir maddedir.

Ayrıca, enfeksiyonla savaşmak için doğal bir antiseptik gibi davranır.

 • Topikal kullanım için: Bir maske hazırlamak için 1 ila 2 çay kaşığı zerdeçal tozuna biraz su ekleyin. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın. Durulamadan önce 1 saat bekletin. Bu doğal tedavi yöntemini günde bir veya iki kez tekrar edin.
 • Oral kullanım için: İltihapla içeriden savaşmak için bir bardak ılık süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu katıp günde iki defa için.

7. Stres Yönetimi

Cildinizi genç ve güzel tutmak ve vücudunuzda uygun bir hormonal dengeyi korumak için, stres düzeyinizi kontrol altında tutmalısınız.

Stresli yapan kişilerde adrenalin artar ve kan dolaşımına daha fazla testosteron salgılanır.

Bu da vücudunuzda hasara neden olabilir ve hormonal sivilcelere yol açabilir. Ayrıca, stres hormonu kortizolünün yüksek seviyede olması diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Stresi kontrol altında tutmak için gerekli adımları atın. Stres düzeyinizi azaltmak için müzik, yoga, egzersiz, meditasyon veya yeni bir hobi deneyebilirsiniz.

8. Retinol Kremler ile hormonal sivilce tedavisi

Hormonal sivilceniz hafifse, topikal retinol kremleri veya jelleri deneyebilirsiniz. Aslında, dermatologlar bunu, siyah nokta ve beyaz başlı sivilceler için ilk tedavi olarak uyguluyorlar.

Retinoller A vitamini ile elde edilir, gözeneklerin açılmasında ve yeni tıkanıklıkların gelişmesini önlemede çok etkili olabilir.

Çok fazla sayıda retinol krem, jel ve losyon vardır. Ancak, reçeteli bir formül için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

9. Alfa Hidroksi Asitler

Alfa hidroksi asitleri (AHAs) hormonal sivilce tedavisinde de kullanılabilir. AHA’lar gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca, akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar.

 • Topikal kullanım için: Organik elma sirkesi ve suyu eşit miktarda karıştırın. Biraz bal ekleyin. Etkilenen cilt üzerine uygulayın. 15 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu günde bir defa yapın.
 • Oral kullanım için: Bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı organik elma sirkesi ekleyin. Cildinizi ve genel sağlığınızı iyileştirmek için günde bir veya iki kez için.

10. Diyet Değişiklikleri

Diyet, cildin sağlığında ve vücuttaki iltihabı azaltmada önemli bir rol oynar. Vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle akneye eğilimliyseniz, diyet değişiklikleri ile cildinizi sivilcelerden uzak tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

 • Antioksidan bakımından yüksek olan besinleri tüketin. Bu tür gıdalar iltihabı azaltmaya ve daha temiz bir cildi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Diyetinize daha fazla taze meyve ve yeşil sebze ekleyin.
 • Cilt iltihabının azaltılmasına yardımcı olmak için balık, kuruyemiş ve kabak çekirdeği gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler yiyin.
 • Vücuttaki toksinlerin temizlenmesi için bolca su için, bu da hormonal sivilce tedavisi için etkilidir. Aynı zamanda vücudunuzu ve cildinizi iyice nemlendirir.

Ek ipuçları

 • Vücudunuzdaki erkeklik hormonu androjen düzeyini azaltmak için anti-androjen ilaçlar alabilirsiniz. Çok fazla androjen yağ üretimini artırabilir, buda sivilcelere neden olur.
 • Yüzünüzü yıkamak için, yumuşak sabun ve ılık su kullanın, su kesinlikle sıcak olmasın.
 • Eğer hormonal sivilce sorununuz varsa makyaj yapmayın yada su bazlı kozmetikler kullanın.

Yorumla