Japon Kadınların Zayıf Kalmasının ve Genç Görünmesinin 10 Sırrı

Japonya güzel bir ülke. Yeşil dağları, mavi denizi, canlı kültürleri ve ağzı sulandıran mutfağı, her şey güzelliğine katkıda bulunuyor.

Japonya’ya gittiyseniz veya Japon insanlarla tanıştıysanız, aklınızdan: “Neden Japon kadınları bu kadar ince ve çok genç görünüyorlar?” diye geçmiştir.

Onların sağlıklı ve genç görünümlü olmasını sağlayan Japon halkının mutfağı ve yaşam tarzıdır. Örneğin, Japon yemekleri sağlık ve uzun ömür ilkesine dayanıyor. Nitekim Japonya, 100 yıldan fazladır yaşayan dünyanın en yaşlı insanına ev sahipliği yapıyor.

Japonya’da yemek sadece tadı için yenmiyor. Japon halkı, yiyeceklerin sağlık yararlarını çok iyi kullanılıyor.

Japon Kadınların Zayıf Kalmasının ve Genç Görünmesinin 10 Sırrı

İşte Japon kadınlarının ince kalmasının ve geç yaşlanmasının en iyi 10 nedeni.

1. Yeşil Çay İçmek

Japon halkı yeşil çay içmeyi sever.

Matcha (toz haline getirilmiş yeşil çay) en kaliteli yapraklardan yapılır, kurutulur ve ince toz haline getirilir. Bu toz daha sonra sıcak su ile karıştırılır. Bu yeşil çay çeşitleri, tören hazırlığı ve sunumunun yapıldığı bir Japon kültürel etkinliği olan çay töreninde kullanılır.

Yeşil çay, sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok faydalıdır . Dünyadaki en sağlıklı çaylardan biridir, antioksidan bakımından zengindir ve serbest radikallerle savaşmaya ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Kilo vermenize bile yardımcı olur.

Yeşil çay içmek kalp rahatsızlığı ve kanser riskini de azaltır.

2. Fermente Gıdaları Tüketme

Japon halkı genellikle kefir, kombucha, lahana turşusu, miso, tempeh ve kimchi gibi fermente gıdalar tüketir.

Fermente gıdalar lakto fermantasyonu sürecinde olanlardır. Bu süreçte, doğal bakteriler yiyecek içindeki şekeri ve nişastayı beslerler ve laktik asit oluştururlar. Fermantasyon, gıdanın doğal besinlerini korur ve yararlı enzimler, B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli probiyotik suşları oluşturur.

Fermantasyon bağırsaklara dost bakteri teşvik eder ve gıdayı daha sindirilebilir bir biçime dönüştürdüğünden sindirime yardımcı olur ve bu nedenle kilo vermenize yardımcı olur. Buna ek olarak, hücre dokusundan zararlı toksinleri ve ağır metalleri atmaya yardımcı olur.

3. Deniz Mahsullerinin Popülerliği

Amerikalıların aksine, Japon halkı obezite, yüksek kolesterol ve inflamatuar hastalıklar gibi birçok sağlık sorunu ile ilişkili kırmızı et yerine deniz ürünleri yemeyi sever.

Japonya’nın ortak yemeklerinin arsında farklı türde deniz ürünleri eşliğinde pirinç veya erişte vardır. Japonya deniz ile çevrili olduğundan ton balığı, somon, uskumru ve karides gibi balık ve kabuklu deniz ürünleri Japon mutfağında son derece popülerdir.

Balık, beyin, kalp ve organlar için mükemmel olan yüksek kaliteli proteinleri, çeşitli gerekli besin maddeleri ve omega-3 yağ asitleri nedeniyle çok faydalıdır.

Özellikle Omega-3 yağ asitleri, vücut yağını yakmada, özellikle de abdominal yağda yararlıdır. Artı, deniz ürünleri vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve sinir sistemine fayda sağlar.

Omega-3 yağ asitleri cilde pürüzsüz bir görünüm katar. Bu sağlıklı yağlar, atopik dermatit, sedef hastalığı, akne, melanom dışı deri kanseri ve melanom gibi birçok deri rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur.

4. Daha Küçük Porsiyonlar Halinde Yemek

Küçük porsiyonlarda servis yapmak, Japonya kültürünün bir parçasıdır.

Daha küçük porsiyon boyutları daha az yemenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Hatta bazı lokantalar, daha az yemek yemeye katkıda bulunan daha küçük tabaklarda servis yaparak yemeğin çok görünmesini sağlarlar. Bu da aşırı yiyerek vücudun aşırı kalori almasını önler.

5. Yürüyüş Ritüeli

Japonya’da, hem kadınlar hem erkekler çok yürüyor. Yürüme, ince ve formda kalmak için iyi bir egzersiz şeklidir.

Yürüme sadece kilo kaybına yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca kardiyovasküler sağlığı geliştirir, enerji ve ruh halini artırır ve stresin hafifletilmesine yardımcı olur.

Yürümenin yanı sıra bisiklet kullanımı da popüler. Birçok kişi, egzersizin başka iyi bir biçimi olan her yere bisiklet sürerek gidiyor.

6. Yemeği yavaş yavaş yerler

Japonya’da yemek yerken başka hiçbir şey yapmazsınız. TV izlemek yok, iş yapmak yok. Temizlik ve sunum da, Japon yemeklerinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Aynı zamanda midelerine yiyecekleri işlemek için kendilerine zaman ayırırlar ve yavaş yavaş yerler.

Yavaş yemek sayesinde mide beyne ‘yeterli’ sinyalini gönderir. Bu nedenle çabuk doyarlar.

7. Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Japon mutfağında yemekler hem sağlıklı malzemelerle hem de sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak pişirilir

Japonya’da, aşırı yağ kullanımını önlemeye yardımcı olan çiğ, kaynatılmış ve ızgara teknikler hakim. Bu pişirme teknikleri aynı zamanda malzemelerin tadının ve besin değerinin korunmasına da yardımcı olur.

Kızartma gıdaları Japonya’da nadirdir. Tempura gibi kızarmış yiyecekler servis edildiğinde, diğer yemeklerden de birkaç parça alınır. Bu şekilde yemeğin genel dengesi sağlıklıdır.

8. Dövüş Sanatları Uygulaması

Japonya’da popüler dövüş sanatları çeşitleri vardır, hem erkek hem de kadınlar formlarını bunlarla korurlar.

Aslında, Japon dövüş sanatı karate, judo, aikido ve diğerlerinin stilleri, Japon kadınların fitness seviyesini ve genel sağlığını geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Çoğu dövüş sanatları kardiyovasküler zindeliği ve dayanıklılığı geliştirir, kas kuvvetini arttırmaya yardımcı olur ve kas esnekliğini geliştirir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olurlar ve yaşlanmayı yavaşlatırlar.

9. Kaplıca ve Hamamlar

Japonya’da yaygın olarak kullanılan kaplıca banyosu, ömrü uzatır.

Yerel dilde, ‘onsen’ olarak bilinir. Volkanik açıdan aktif bir ülke olan Japonya’nın, tüm önemli adalarında binlerce kişi yaşar.

Kaplıcaların iyileştirici gücü vardır ve magnezyum, kalsiyum, silika ve niasin gibi mineral içeriğiyle birlikte suyun sıcaklığı nedeniyle sağlığa yararlıdırlar.

Kaplıca suyu vücuda daha iyi kan dolaşımı ve oksijen akışı sağlar. Daha iyi kan ve oksijen dolaşımı kalbiniz için olduğu kadar diğer hayati organlar ve dokular için de faydalıdır.

Stresin azaltılmasına ve daha iyi uykunun teşvik edilmesine, hatta cildinizin sağlığına yarar sağlanmasına yardımcı olur.

Ayda en az iki kez kaplıca banyosu yapmak, Japon kadınlarının genç görünmesini ve zayıf kalmasının nedenlerinden biridir.

10. Sağlıklı Tatlılar

Tatlılar, Japon mutfağının ayrılmaz bir parçası değildir. Japon kadınlar daha az tatlı yiyor ve bu da niye ince kaldıklarına dair bir sır.

Japonya’da insanlar, şeker yüklü tatlılardan ziyade yemek bittikten sonra taze meyve yemeyi tercih ediyor. Şeker, dünyada obezitenin yükselişinin ardındaki başlıca suçlulardan biridir.

Ayrıca, Japon şekerlemelerinde çok daha az karamel ve rafine un vardır.

Batı tarzı tatlılar servis edilse de porsiyon boyutları oldukça küçüktür.

Yorumla