Jinekolojik Muayeneye Ne Zaman Gitmeli

Jinekolojik Muayeneye Ne Zaman Gitmeli

Birçok kadın jinekolojik muayeneye dönemlerde biraz çekingen davranabiliyor. Hatta vücudundaki sorun ilerlemedikçe doktor muayenesi için direniyor. Arkadaşlar şunu unutmamak gerekiyor ki birçok kadın hastalığı sinsice başlayıp tedavisi mümkün olmayan boyutlara kolayca gelebiliyor. Her kadın ayda bir kez düzenli olarak jinekoloğa görünmelidir.

Amerikan Koleji Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar bölümü kızların 13 ve 15 yaşları arasında jinekoloğa görünmeye başlamasını öneriyor.

Eğer aşağıdaki sağlık sorunlarından birisinden muzdaripseniz vakit kaybetmeden bir jinekolojik muayeneden geçin.

1. Adet Düzensizliğinde

Zaman zaman adetimizde gecikme veya erken olma gibi sorunlar yaşayabiliriz, ancak bu sorun sık sık tekrar etmeye başladıysa hemen bir jinekoloğun kapısını çalmalıyız. Adet düzensizliği üreme sistemindeki bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Adet düzensizliğinin nedenlerinden bazıları; aşırı kilo alma veya verme, rahim astarının kalınlaşması, rahim kanseri, aşırı egzersiz, diyabet, tiroid sorunları, menepoz, doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı gibi konulara bağlı olarak gelişebilir. Kesin nedenini öğrenmek için bir jinekoloğa gitmeniz gereklidir.

2. İdrar Sorunları

Normalden daha sık tuvalete gitmeye başladıysanız bir jinekoloğa gitmenizi öneririz. Bu idrar yolu enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Başlıca idrar yolu enfeksiyonun belirtileri arasında; sık sık idrara çıkma, idrarda bulanıklık ve ağır bir koku, idrar sırasında ve sonrasında yanma hissi, karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi vardır.

3. Anormal vajinal akıntı

Kadınlar adet döngüleri arasında hafif vajinal akıntı (süt beyazı renge de) yaşayabilir. Bu vücudun vajinayı ve rahim ağzını temizlemesi için gereklidir. Yumurtlama dönemlerinde ve emzirme sırasında bu akıntıda artma olabilir. Ancak bu dönemler haricinde vajinal akıntı miktarında, renk ve kokusunda bir değişiklik fark ederseniz vakit kaybetmeden bir jinekoloğa gidin.

Anormal vajinal akıntın nedenleri arasında; mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, doğum kontrol haplarının kullanımı, rahim ağzı kanseri ve menopozu sayabiliriz.

Anormal vajinal akıntıya birçok rahatsızlık neden olabilir, doğru sorunu bulup tedavi olmak için jinekolojik muayene şarttır.

4. Düzensiz kanama

Adet döneminde değilsiniz ve düzensiz kanamalar veya lekelenme oluyorsanız derhal bir jinekoloğa gidin.

Düzensiz vajinal kanamaya, doğum kontrol yöntemlerine bağlı olan sorunlar, rahim polip, myom, pelvik organların enfeksiyonu, rahim veya rahim ağzı kanseri, pıhtılaşma bozuklukları gibi birçok sorun neden olabilir.

Eğer gebelik sırasında herhangi bir vajinal kanama yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

5. Adet Döneminde Olağandışı Kanama

Adet dönemlerinde olağandan daha fazla kanama veya ağrı oluyorsa bir jinekoloğa gitmelisiniz. Nedenleri arasında  hormonal dengesizlikler, myom, polip, adenomiyosisi, pelvik inflamatuar , endometriozis, tiroid hastalığı ve karaciğer veya böbrek hastalığını sayabiliriz.

Jinekoloğunuza danışarak durum sırasında kaybedilen kan miktarını düzenlemek için şeker kamışı pekmezi kullanabilirsiniz.

Şeker kamışı pekmezi yüksek demir içeriğinden dolayı kırmızı kan hücresi üretiminde yardımcı olur. Bir fincan ılık su veya süte 1 çay kaşığı şeker kamışı pekmezi katıp günde bir defa için.

6. Memelerde Topaklar Oluşması

Göğüslerinizde ya da koltuk altı bölgesinde elinize gelir topaklar fark ederseniz hemen bir jinekoloğa gidin. Bu topaklar meme kanserinin belirtisi olabilir. Kadınlar arasında en sık görülen kanser şekli meme kanseridir.

Meme kanseri sinsice ilerler, özellikle orta yaşta ki ve yaşlı kadınlar 3 hafta da bir kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır.

Meme kanserinin başlıca belirtileri ; memede veya koltukaltında ele gelen kitle, meme başından akıntı, meme başında içe doğru çekilme, memede kızarıklık, bu durumlardan herhangi birisinin gelişmesi jinekolojik muayeneyi gerekli kılar.

7. Vajina da Koku Olması

Hafif vajinal koku normaldir ve her kadında görülebilir.  İsterseniz vajinada koku nasıl giderilir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Ancak koku çok fazla ve ‘balık’ kokusu gibi güçlü bir kokuysa bir jinekoloğu ziyaret edin. Vajinal koku, hormonal değişiklikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Vajinal kokunun yanı sıra vajina da kızarıklık, kaşıntı, yanma ve tahriş gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Vajinal koku, tedavisi kolay olan bir sorundur.

8. Aşırı Terleme

40 veya daha üzeri yaşlar da aşırı terleme yaşıyorsanız jinekoloğa gidin. Aşırı terleme menopozdan kaynaklanıyor olabilir. Bir jinekoloğa gitmek altta yatan nedeni bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, aşırı terlemeyi yenmek için, sağlıklı bir yol olarak elma sirkesini deneyebilirsiniz. Bir bardak suyun içine 1 ile 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz bal katıp karıştırın. Bu karışımı günde iki kez için.

Jinekolog Ziyareti Öncesi Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  • Sorun hakkında konuşurken rahat olabileceğiniz bir jinekolog seçin.
  • Aylık döngünüzü takip edin ve randevuya geldiğinizde doktoru bilgilendirin.
  • Tıbbi tarihinin yanı sıra aile geçmişiyle ilgili bir günlük tutun.
  • Randevunuzdan önce rahat çıkabilir giysiler giyin. 
  • Jinekolog ile herhangi bir sorun hakkında konuşurken utangaç olmayın.
  • Sosyal alışkanlıkları, cinsel aktivite veya herhangi bir sağlık bilgisini gizlemeyin.
  • Randevunuzdan önceki gece seks yapmayın.
  • Randevu öncesi (24 saat önce) maya ilaçlar kullanmayın.
7

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!