Jinekomastinin (Erkeklerde Meme Büyümesi) Doğal Tedavi Yöntemleri

Jinekomastinin (Erkeklerde Meme Büyümesi) Doğal Tedavi Yöntemleri

Jinekomasti yani kabarmış meme dokuları birçok kişi için utandırıcı bir durum olabilir. Ayrıca bu durum erkeklerin dış görünümünü de oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu sorun ergenlik döneminde hormonların düzensiz seviyelerde çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Jinekomasti bir ya da iki göğsü etkileyebilen aynı zamanda da eşitsiz gelişme gösterebilen bir durumdur. En sık karşılaşılan belirtileri ise şişmiş meme dokusu ve memede hassasiyettir.

Eğer rahatsız edici bir şişme varsa tıbbi müdahale uygulanarak her iki meme de boşaltılabilir.

Jinekomasti’nin en sık görülen nedenleri androjenler ve östrojenlerin neden olduğu hormon seviyelerindeki değişimlerdir.

Bu sorun genellikle ergenlik dönemi, yaş, hipogonadizm, düşük testosteron (erkeklik hormonu), hipertiroidi, kemoterapi, radyasyon tedavisi, kronik karaciğer hastalığı, kirleticilere maruz kalma, böbrek yetmezliği, aşırı alkol tüketimi, yetersiz beslenme ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı ilaçların yan etkileri ve fazla kilolu olmak da bu soruna neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Eğer çok ciddi bir sorunla karşı karşıya değilseniz birçok erkek için ilaç ya da cerrahi tedaviyi uygun görülmemektedir. Ayrıca jinekomasti tedavisi için bazı yardımcı ev ilaçları da vardır. Aynı zamanda bu sorun zamanla gerileme de gösterebilir.

İşte Jinekomastinin (Erkeklerde Meme Büyümesi) Doğal Tedavi Yöntemleri;

1.     Zerdeçal

Zerdeçal jinekomasti için bilinen en iyi ev çözümüdür. Bu baharat erkeklerde testosteron hormonu düzeylerini artırmaya yardımcıdır. Testosteron seviyesi yüksek olduğunda erkeklerde büyük göğüsler doğal boyutuna ulaşmaktadır. Ayrıca zerdeçal karaciğer sağlığı için ve yağ yakmak için de yardımcıdır.

 • Bir bardak suya veya 2 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve 10 dakika boyunca ısıtın. Bir gün boyunca 2 ya da 3 kez bu sudan için. Özellikle de yatmadan önce. Günlük olarak bu işlemi tekrarladığınızda bir kaç hafta içinde değişiklikleri fark edeceksiniz.
 • Ayrıca bir doktor gözetiminde zerdeçal kapsülü de kullanabilirsiniz.

Not: Bazı insanlarda mide problemleri nedeniyle zerdeçal kullanımı zararlı olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. Ayrıca safra kesesi sorunları için ve kan inceltici ilaçlar kullananlar için de kötü sonuçlar oluşturabilir.

2.     Balık Yağı

balık yağı

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık erkeklerde testosteron üretimini artırmak için ve jinekomasti için oldukça faydalıdır. Ayrıca bu yağ asitleri erkeklerde meme büyümesinin arkasında yatan nedenlerden biri olan östrojen seviyelerini azaltmaya da yardımcı olur.

 • Balık yağı takviyeleri alabilirsiniz. Ayrıca omega-3 takviyesi de alabilirsiniz. Ancak doğru doz ve kullanım için mutlaka doktorunuza danışın.
 • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, ton balığı ve uskumru gibi soğuk su balıklarını tüketin.

3.     Soğuk  Kompres

sıcak yada soğuk su

Jinekomasti genellikle göğüslerde şişliğe hatta bazen ağrıya bile neden olabilir. Göğüslerdeki şişlik için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca soğuk sıcaklık dokularının büzülmesine de neden olur. Bu da şişme ve ağrının azalmasını sağlayacaktır.

 • İnce bir havluya birkaç buz küpleri sarın.
 • Sadece 1 dakika için göğüslerin her birine bu soğuk kompresi koyun.
 • Gerektiği kadar bu tedaviyi uygulayın.

Not: Buz donmalara neden olabilir. Bu nedenle cilde doğrudan buz sürmeyin.

4.     Çarkıfelek

çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği testosteron artırıcı özellikleri sayesinde jinekomasti için oldukça faydalı doğal çözümlerden biridir. Krisin denilen bir bileşik içeren çarkıfelek testosteronu parçalamaya yardımcıdır. Ayrıca bu bitki bazı ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

 • 1 fincan suya 1 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeği ekleyin ve 10 dakika boyunca dinlendirin. Ardından günde birkaç kez bu bitkisel çaydan için.
 • Başka bir seçenek ise çarkıfelek çiçeği takviyesi ile bu bitkiden faydalanmaktır. Ancak uygun doz için mutlaka doktorunuza danışın.

5.     Çinko

Çinko bazlı yiyecek tüketimi testosteron seviyesini artırdığı gibi aynı zamanda jinekomasti tedavisinde de yardımcı olur.

Çinkonun doğal bir testosteron artırıcı olduğu bulunmuştur. Ayrıca çeşitli araştırmalar sonucu çinko eksikliğinin de testosteron seviyelerini azalttığı da görülmüştür. Düşük testosteron ise jinekomastinin önde gelen nedenlerinden biridir.

 • İstiridye gibi çinko bakımından yüksek gıdalar tüketin ve çinko içeren zenginleştirilmiş kahvaltılıklar tahıl, ıstakoz, kaju fıstığı, yoğurt, kuru üzüm ve nohut gibi besinlerin de tüketimine özen gösterin.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra çinko takviyeleri de alabilirsiniz.

6.     Süt  ve Devedikeni

deve dikeni

Eğer meme büyümesi karaciğer hastalığı ile ilgiliyse süt ve devedikeni iyi bir tedavi yöntemidir. Ayrıca süt ve devedikeninde bulunan aktif maddeler karaciğer işleyişini geliştirmeye de yardımcıdır.

 • 3 su bardağı süte 1 çorba kaşığı ezilmiş devedikeni tohumu ekleyin. Ardından 20 dakika boyunca kaynatın ve dinlenmeye bırakın. Sonrasında süzün ve içerisine biraz bal ekleyin. Bir kaç hafta boyunca bu çaydan günde 2 kez için.
 • Ayrıca ek takviye şeklinde de bu bitkiden faydalanabilirsiniz. Ancak uygun doz için mutlaka doktorunuza danışın.

7.     Keten Tohumu

keten tohumu

Keten tohumu içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde testosteron seviyelerini artırdığı gibi aynı zamanda östrojen seviyelerini azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca keten tohumu östrojen aktivitesini dengeleyici ve antiestrojenik özelliklere de sahiptir. Bununla birlikte keten tohumu vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyin ve iyileşme görene kadar her gün bu karışımdan tüketin.
 • Başka bir seçenek olarak birkaç hafta boyunca günde 1 veya 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketin.
 • Ayrıca ekmek, çörek ve pişmiş yemeklere keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Not: Keten tohumu bazı ilaçlar ve hormon tedavileri ile olumsuz etkileşime geçebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışın.

8.     Egzersiz

Egzersiz hormon seviyelerini düzenleyerek jinekomastiyi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bazı egzersizler göğüs ve gövde kasları oluşturmanıza da yardımcı olur.

Egzersizde vücutta bulunan fazla yağı azaltmaya da yardımcıdır. Aynı zamanda vücutta yağ birikmesi nedeniyle memelerin büyümesini de önler.

 • Rutin olarak kardiyovasküler egzersizler, ağırlık kaldırma ve eliptik egzersiz gibi hareketler yapın.
 • Özellikle memedeki şişliği indirmek için yüzmek aşırı yağ azaltılması için de etkilidir.
 • Yürüyüş de kalori yakmak ve vücuttaki yağları yakmak için oldukça yardımcı egzersiz türüdür.

9.     Karahindiba


Karahindiba

Jinekomasti tedavisinde yardımcı olan bir başka bitki de karahindibadır. Bu bitki vücutta bulunan aşırı su ve zararlı toksinleri uzaklaştırmanın yanı sıra fazla östrojeni de atmaya yardımcı olur. Ayrıca vücutta daha az yağ birikmesini sağlar.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba ekleyin. Üzerine bir kapak kapatın ve 10 dakika boyunca dinlendirin. Ardından süzün ve bir kaç hafta boyunca bu çaydan günde 2 veya 3 kez için.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra karahindiba takviyeleri de alabilirsiniz.

10.Epsom Tuzu Banyosu

Epsom Tuz Banyosu

Epsom tuzu banyosu vücutta su tutmayı önlemektedir. Ayrıca bu yöntem detoksifikasyon sürecine de yardımcı olmaktadır. Böylece hormon dengelerini de düzenler.

 • Ilık bir banyo için küvetin suyuna 2 bardak epsom tuzu ekleyin.
 • Tuz eriyene kadar düzgünce karıştırın.
 • 15 dakika boyunca bu rahatlatıcı banyoda dinlenin.
 • Haftada 3 kez bu işlemi tekrarlayın.

Not: Bu yöntem yüksek kan basıncı ve kalp problemleri olan kişiler için tavsiye edilmez.

Ek Öneriler

 • Vücudunuz için herhangi bir ilaç kullanmayın.
 • Aşırı alkol kullanımı durumunuzu kötüleştirebilir. Bu nedenle alkolden kaçının.
 • Herhangi bir tütün ürünü kullanmaktan kaçının.
 • Kurşun gibi kirleticilere maruz kalmaktan kaçının. Aksi halde hiç istemediğiniz kadınsı göğüslere sahip olabilirsiniz.
 • Zehirli kimyasallara maruz kalmayı önlemek için organik gıdalar tüketin.
 • Çay ağacı ve lavanta yağı gibi yağlar endokrin bozucular olarak kabul edilir. Östrojen seviyelerini düzensizleştiren bu yağları ve ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Gün boyunca bol miktarda su tüketmek hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı olmak için vücut ağırlığınızı korumaya dikkat edin.

2 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Baran
  10 Mayıs 2018
  • Kutay
   27 Temmuz 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!