Kabağın Faydaları – Kabağın Bilinmeyen 10 Faydası – Herkes Okusun

Kabağın Faydaları – Kabağın Bilinmeyen 10 Faydası – Herkes Okusun

Kabağı sadece tatlılarda kullanmayın. Sayısız faydalarından yararlanmak içi her zaman tüketin. Özellikle besin değeri yüksek kalorisi ise düşük bir meyvedir. Ayrıca kabak çekirdeğinin de çok fazla faydaları bulunmaktadır.

Kabak A vitamini, B kompleks, C ve E vitaminleri, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor, bakır, folat, karotenoidler ve antioksidanlar içermektedir. Kabak A vitamini ve yüksek beta-karoten içermesi nedeniyle de oldukça faydalıdır.

Beta-karoten takviyesi şeklinde de kullanılan kabak bir çok kanser türüne karşı koruma sağlar.

Kabağı çorbalarda, güveçte, makarna sosunda ve humus için kabak püresi olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi, yoğurt ve meyve püresine de bir kase pişmiş kabak ekleyebilirsiniz. Kabak tere yağında pişirilerek de lezzetli bir şekilde yenilebilir.

kabağın faydaları , kabak faydaları

kabağın faydaları

İşte Kabağın Bilinmeyen 10 Faydası

1. Göz Sağlığını Geliştirir

göz sağlığını geliştirir

Özellikle bir fincan pişmiş konserve kabak günlük A vitamini ihtiyacının %100’den fazlasını sağlar ve gözlerin yüzeyinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kabak sağlıklı cilt dokusu için de oldukça faydalıdır.

Kabak beta-karoten ve alfa-karoten gibi karotenoidler sayesinde yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu ve katarakt riskini önlemektedir. İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri nötralize ederek retina hücrelerini serbest radikal hasarından korumaktadır.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağışıklığı güçlendirir

Kabak içerdiği A, C ve E vitaminleri, karotenoidler, demir, magnezyum ve diğer vitaminler sayesinde tam bir besin deposudur. A vitamini patojenlere karşı hücresel gelişimi sağlamaktadır. Aynı zamanda beta-karoten bağışıklık uyarıcı özellikler içermektedir.

Kabak içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlara karşı bağışıklık güçlendirici olarak çalışır. Ayrıca içerdiği çeşitli mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını düzenlemektedir. Çinko vücudu hasardan ve hastalıklardan korumak için oldukça faydalıdır.

3. Kabağın faydaları : Sindirimi Düzenler

Yüksek oranda lif içeren kabak sindirimi düzenler. Vücudun yemekleri sindirmesini ve besinleri çözmesini sağlar. Kabak sindirimi düzenleyerek kabızlığı önlemekte ve ishali kontrol etmektedir. Olgunlaşmamış ya da aşırı olgunlaşmış kabak yemekten kaçının.

Bunun yanı sıra çiğ kabak suyunun içilmesi midedeki asitliği iyileştirmektedir. Tatlandırmak amacıyla içerisine biraz bal karıştırarak günde 3 fincan kabak suyu içmek oldukça faydalıdır. Kabak suyunu yemeklerden 30 dakika önce içmeniz son derece sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda hafif bir sakinleştiricidir ve bağırsak solucanlarını da yok etme etkisine sahiptir.

4. Kilo Vermenize Yardım Eder

kilo kaybını destekler

Kabak düşük kalori içeren, yüksek lif oranına sahip bir besindir. Bu sayede uzun süre iştahı kontrol etmektedir. Ayrıca içerdiği yüksek potasyum sayesinde vücutta bulunan fazla suyu azaltarak, aşırı su ve tuzu dışarı atmaya yardımcı olmaktadır.

Bal kabağında yüksek glisemik indeksi yoktur ama düşük glisemik yükü vardır. Düşük glisemik yüklü diyetlerin yüksek glisemik yüklü diyetlere göre daha doyurucu olduğuna inanılmaktadır. Düşük glisemik yük düşük gıda tüketimi sayesinde tokluk hissi sağlayarak enerji dengesini korumaktadır.

5. Genç Bir Görünüm Sağlar

Genç Bir Görünüm Sağlar

Kabak içerdiği yüksek A vitamini  ve anti-aging sayesinde cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda kabakta bulunan beta-karoten, ciltte bulunan güneş lekelerini azaltmaya da yardımcı olur.

Turuncu su kabakları içerdiği C ve E vitaminleri sayesinde cilt sağlığını korumaktadır. Çünkü kolajen üretimi sağlayarak cildin daha parlak görünmesinde etkili olmaktadır.

Vitamin B5 ve pantotenik asit içerek kabak aynı zamanda ciltteki lekeleri ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Kabağı yemek olarak tüketmenin yanı sıra, cildinize kabak suyu ya da hamurunu da uygulayabilirsiniz.

6. Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyonu Azaltır

Kabağa turuncu rengini veren anti-inflamatuar ve karotenoidler oldukça faydalıdır. Bunlar kanser, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve artrit gibi kronik rahatsızlıklara neden olan inflamasyonu azaltmaktadır.

Beta-karoten damarlarda kolesterol birikmesini önlemeye yardımcı olur. Alfa-karoten yaşlanma sürecini yavaşlatarak tümörlerin büyümesini engellemektedir. Aynı zamanda kabakta bulunan E vitamini ve antioksidan özellikleri vücudu bazı kanserlere karşı koruyarak alzheimer riskini azaltmaktadır.

Sadece yarım fincan beta ve alfa-karoten için ödenen diyet parasına kabak %100’den fazla fayda sağlamaktadır.

 

7. Doğum Öncesi Güç Verir

Doğum Öncesi Güç Verir

Kabak ve kavrulmuş kabak çekirdeği doğum öncesi gelişim için hamile kadınlara önerilen şifalı besinlerden en iyisidir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırmada ve gebelik sırasında oluşacak karın kramplarını rahatlatmada yardımcı olmaktadır.

Kabak içerdiği demir sayesinde erken doğuma neden olan kansızlığı önler ve bebeğe oksijen taşınmasını sağlar. Ancak aşırı kabak tüketimi karın rahatsızlığına neden olabilir.

8. Egzersiz Sonrası Besin Kaynağı

egzersiz sonrası besin deposu

Bal kabağı, kabak ve tatlı patates gibi egzersiz sonrası tüketilebilecek birçok faydalı besin vardır. Bunlar meyvenin aksine karbonhidrat ve nişasta içerir, karaciğere glikojen geçmesini sağlamaktadır. Eğer kas ya da kilo kazanmak istiyorsanız bunlar oldukça faydalıdır. Aynı zamanda atletik sporcular için de kabak oldukça yararlıdır.

Egzersiz sonrası oluşan enerji kaybını önlemek ve vücuda enerji sağlamak için bir fincan pişmiş kabak suyu içebilirsiniz.

9. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kabak içerdiği yüksek potasyum sayesinde kan basıncını kontrol eder. Aynı zamanda içerdiği C vitamini de kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. Günlük olarak bir fincan pişmiş konserve kabak tüketimi C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır.

Ayrıca kabakta bulunan yüksek A vitamini kalp,akciğerler ve böbreklerin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Lif bakımından zengin olan kabak, kalp hastalığı ve inme riskini önleyerek kolesterol düzeyini de kontrol altında tutmaktadır.

10. Doğurganlığı Artırır

Doğurganlığı Artırır

Kabak ve kabak çekirdeğinde bulunan B-kompleks vitaminleri doğurganlığı artırmaktadır. Antioksidan ve E vitaminlerinin hem erkeklerde hem de bayanlarda doğurganlığı artırdığı görülmüştür.

Kabakta bulunan ince uterin astarları adındaki bileşikler kadınlarda endometrial kalınlığın artmasını, hücre zarlarının korunmasını, sperm sağlığını ve hareketliliğini artırmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin kabak tohumları doğurganlığı artırmaya yarar. Kabak tohumları üreme organlarına kan akışını artırarak hormonları düzenler ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!