Kafa Derisindeki Sivilcelerin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Sivilceler yüz ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabileceği gibi kafa derisi üzerinde de oluşabilir. Kafada sivilce çıkması genç yada yaşlı bir çok kişiyi etkileyebilir.

Kafa derisinde de vücudun geri kalanındaki gibi yağ (sebum) salgılayan gözenekler vardır. Kafa derisi üzerinde bulunan bakteriler ve ölü deri hücreleri bu sebum sıvı ile birleştiği zaman derideki gözenekleri kapatır ve sivilce salgısına yol açabilir.

Nemli ortam, kirlilik, bazı kimyasal maddelere ve yağlara maruz kalınan bölgelerde yaşamak, hormonal değişiklikler (özellikle ergenlik döneminde ve menstruasyon dönemlerinde) , sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyonlar, kötü hijyen koşulları, sıkı şapka veya bere giymek, kafa derisinin çizilmesi gibi çeşitli faktörler kafada sivilce çıkmasına neden olabilir.

Stres, yorgunluk ve depresyon da bu soruna katkıda bulunabilir.

Kafa derisi çoğunlukla saç ile kaplıdır bu nedenle kafada çıkan sivilce belli olmayabilir fakat ağrı ve rahatsızlıklara neden olabilir. Hemde saç bakımı zorlaşır.  Bu dönemde fırçalama veya saç tarama çok ağrılı bir hale gelebilir.

Rahatsızlığın diğer belirtileri arasında iltihaplanma ve kaşıntı yer alıyor. Kafada sivilce tedavisi uygun bir şekilde yapılmadığı takdirde, özellikle bakterilerin neden olduğu saç köklerinin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. 

Kafa derisi üzerinde oluşan sivilceler diğer yerde çıkanlara nazaran daha hassas ve ağrılıdırlar fakat genellikle bir hafta içinde tedavi edilebilirler. Ama sivilceler saç içinde olduğu için tedavi etmek zor bir hal alabilir.

Bu can sıkıcı ve ağrılı sorundan kurtulmak için uygun bir saç bakımı ve hijyeni takip etmek gerekir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı doğal yöntemleri ve basit ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Kafa derisindeki sivilce çok fazla ağırıyor ve hiç bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa doğru tanı ve tedavi için bir dermatoloğu ziyaret edin. Bazen bu sorun antibiyotiksiz tedavi olmaz.

İşte kafa derisindeki sivilcelerden kurtulmak için en etkili 10 yöntem.  

1. Çay Ağacı Yağı

kafa derisindeki sivilce tedavisi için çay ağacı yağı

saç derisinde sivilce bitkisel çözüm

Çay ağacı yağı akne ve diğer saç derisi sorunları için etkili bir çözümdür. Bu esansiyel yağ bir antiseptik gibi çalışarak gözenekleri dezenfekte eder ve hızlı bir şekilde sivilceleri temizler.

Hatta sivilcenin neden olduğu kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır ve bakterileri öldürür.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birisini seçebilirsiniz:

 • 2 ila 3 çorba kaşığı zeytin ya da hindistan cevizi yağına 5 damla çay ağacı yağı karıştırın. Bu yağ ile kafa derisi üzerine masaj yapın ve 2 saat beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi günde bir defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, normal şampuana (30 gr şampuana 2 ila 3 damla) çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile her gün saçlarınızı yıkayın. Şampuanı saçlarınızdan durulamadan önce yaklaşık birkaç dakika bekletin.
 • Başka bir seçenek olarak, nemlendirilmiş bir pamuklu çubuğa 1 veya 2 damla çay ağacı yağı damlatın ve kafa derisindeki bölgeye hafifçe sürün. Bir kaç saat için açık bırakın ve ardından soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Not: Çay ağacı yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. İlk defa kullananlar tam kullanmadan önce bir yama testi yapsınlar.

2. Zerdeçal

sivilce için zerdeçal tedavisi

kafadaki sivilceler nasıl geçer

Zerdeçal kafada çıkan sivilce tedavisi için başka mükemmel bir doğal maddedir. zerdeçal kurkumin olarak bilinen bileşik güçlü bir antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri içerir.

Zerdeçal bakterilerin gelişimini inhibe edebilir. Bu nedenle ağrının azaltılmasında ve akne izlerinin silinmesinde oldukça etkilidir.

 • Yarım çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağına dörtte bir çay kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırarak kalın bir maske hazırlayın. Karışımı etkilenen bölgelere sürün, 1 saat bekleyin, sonra normal şampuan ile yıkanın. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Ayrıca günde iki kez 450 mglık kurkumin tabletleri alabilirsiniz. Tabiki her zaman bir ek almadan önce doktorunuza danışın.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi de kafada sivilce çıkması ile mücadeleye yardımcı olur. Onun antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sivilceye neden olan bakteri, yağ ve saç foliküllerini temizlemeye yardımcı olur. Artı, bu yöntem kafa derisindeki pH dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu engeller.

 • Eşit miktarda ılık su ve elma sirkesini karıştırın ve bu karışım ile yıkanmış saçlarınızı durulayın. Daha sonra temiz su ile tekrar saçınızı durulayın.
 • Ayrıca, ılık bir bardak suya 1 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin ve günde iki kere için.

Not:  Elma sirkesi çok güçlü olduğu için sulandırmadan kafa derisine sürmeyin.

4. Aloe Vera

Kafa derisindeki sivilceleri azaltmak ve kafa derisi üzerindeki bakterileri temizlemek için etkili yollardan bir tanesi de aloevera kullanmaktır. Aloe vera inflamasyonu azaltır, enfeksiyonu önler, bakterileri öldürür. Hatta kafa derisinin pH dengesini korumaya yardımcı olur.

 • Bir aloe vera yaprağını keserek açın ve jelini ayıklayın. Etkilenen alana bir hafta boyunca günde iki kez bu saf jeli uygulayın.
 • Alternatif olarak, yarımşar fincan aloe jelini ve limon suyunu karıştırın. Etkilenen bölgeye daha fazla odaklanarak, nemli saça uygulayın. 30 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde bir defa tekrar edin.

5. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen hint lilası her türlü akne tedavisinde oldukça etkilidir. Bu bitki sivilceleri hızla kurutan antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Ayrıca aşırı kaşıntı, ağrı ve enflamasyon belirtilerini hızlı bir şekilde keser.

Sonuçtan memnun oluncaya kadar bu yöntemlerden herhangi bir tanesini kullanabilirsiniz.

 • Bir avuç neem yaprağını 10 dakika boyunca 2 bardak suda kaynatın. Yaprakları çıkarın ve ince bir maske hazırlamak için bunları iyice ezin. Etkilenen alana daha fazla önem verererek bu maskeyi kafa derisine yayın. 30 dakika bekleyin, sonra neem yaprağını kaynattığınız suyal kafanızı durulayın. Son olarak, saçlarınızı normal su ile durulayın.
 • 1 çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağına 5 damla neem yağı damlatın. Bu karışım yağ ile kafa derinize masaj yapın ve bir gece açık bırakın. Ertesi sabah hafif bir şampuan ya da neem bazlı bir şampuan ile saçınızı ve saç derinizi yıkayın.

6. Domates Suyu

Domates her türlü sivilce tedavisinde etkili olan özellikle kafada sivilce çıkması durumunda kullanılabilen ve salisilik asit bakımından oldukça zengin olan bir sebzedir. Salisilik asit aknelerin hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Domates aynı zamanda sebum üretimini ve kafadaki pH dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu önler.

 • Kafa derisi üzerine eşit bir şekilde taze domates suyu sürün. 10 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi bir kaç gün için günde bir kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, 1 adet domatesin suyunu sıkın, içerisine birkaç damla limon suyu ve biraz bal katıp karıştırın. Karışımın içine bir pamuk batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. 5 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi de bir kaç gün için günde bir kez tekrar edin.

7. Bal

bal

Ham bal antibakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde kafa derisinde sivilcelere neden olan bakterilerin büyümesini inhibe eder. Ayrıca, kızarıklık ve ağrıyı azaltma da oldukça etkilidir.

 • Etkilenen alan üzerine hafifçe biraz ham bal sürün. Ilık suyla yıkamadan önce 10 dakika bekleyin. En iyi sonuçları elde etmek için, birkaç gün süre ile günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı bala 1 çay kaşığı tarçın karıştırın. Parmaklarınızı kullanarak tarçınlı balı kafa derisi üzerine uygulayın. 20 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın. Yöntemi günde bir defa kullanabilirsiniz.

8. Sarımsak

kafada sivilce çıkması

kafada sivilce çıkması

Kafada sivilce çıkması sorununun iyileşmesine yardımcı olan başka bir popüler mutfak malzemesi de sarımsaktır. Antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri ile kafa derisi üzerindeki enfeksiyonu tedavi eder.

Sarımsak inflamasyonu yatıştırmaya, ağrıyı azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 • 4 ile 6 adet soyulmuş sarımsağı 5 dakika boyunca 3 bardak suda kaynatın. Ağzını kapatın soğumasını bekleyin. Ardından sarımsakları çıkarın ve saçınızı bu su ile durulayın. 10 dakika bekledikten sonra temiz su ile durulanın. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, etkilenen alana günde iki yada üç defa ezilmiş sarımsak yada sarımsak yağı sürebilirsiniz.
 • Ayrıca yemeklerinizde sarımsak yiyerek cildinizi koruyup sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

9. Betel (tembul) Yaprakları

Betel Yaprakları

Ayurvedik tıpta, besel yaprakları sivilce gibi farklı cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Yapraklardaki antimikrobiyal ve antiseptik özellikler sivilceleri önler ve tedavi eder.

Aşağıdaki doğal tedavilerden herhangi birisini seçebilirsiniz:

 • İnce bir maske hazırlamak için birkaç tane taze tembul yapraklarını ezin. Bu maskeyi etkilenen alana uygulayın. 30 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Hint yağını biraz ısıtıp betel yapraklarını içerisinde bekletin. Yatmadan önce bu yaprakları etkilenen alana yerleştirin. Ertesi sabah, saçınızı yıkayın. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • 5 adet tembul yaprağını 3 bardak suda kaynatın. Suyu süzün ve soğumasını bekleyin. Saçlarınızı günde iki defa bu su ile durulayın.

10. Kafada sivilce çıkması sorununa ne iyi gelir – Saç hijyeni

doğru saç hijyeni

kafada sivilce çıkması

Sivilce gibi saçlı deri sorunlarını önlemek için, saç ve saç derisi bakımının doğru şekilde yapılması gerekir.

 • Birincisi ve en önemlisi, kafa derisinin yağlanmasını önlemek için kafanızı düzenli bir şekilde yıkamanız gerekir. Sivilce ile mücadele etmek için salisilik asit içeren bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Taraklarınızı, fırçalarınızı, bigudi ve saç kliplerinizi düzenli bir şekilde sabunlu su ile yıkayarak temizleyin. Ayrıca, başlık ve havlunuzu da düzenli yıkayın.
 • Başınızı çok terliyor ise, saçınızı her akşam yıkayıp durulayın.
 • Saçınızı yıkarken, birkaç dakika boyunca saç derinize masaj yapın. Bu yöntem saç derisindeki kir ve ter enkazını yumuşatarak temizlenmesine ve kan dolaşımının artmasına yarayacaktır.
 • Kafa derinizde sivilce varken kesinlikle mum, jel, köpük ve saç spreyi gibi yağlı saç şekillendirici ürünleri kullanmayın. Bu ürünler saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.
 • Saçları yağlı olanlar saç bakım kremi kullanmasınlar.
 • Bir krem kullanıyorsanız, sadece saçlarınıza uygulamaya özen gösterin kesinlikle saç derisine değdirmeyin.

Ek İpuçları

 • Rahatsızlığı hafifletmek ve sivilceleri temizlemek için günde birkaç kez ılık, nemli bir bez ile etkilenen alanı silin ve bu bez ile baskı yapın.
 • Kafa derisinde sivilce varken saçlarınızı tıraş ettirmeyin. Bu enfeksiyon riskini artıracaktır.
 • Sivilceleri sıkmak ve patlatmak enfeksiyona neden olur ve iyileşme sürecini yavaşlatır.
 • Vücudunuzu cilt sorunlarına neden olan toksinler ve atıklardan temizlemek için detoks içecekler için.
 • Yağlı kızarmış ve baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Aşırı stres durumu daha da kötüleştirebilir, stresten uzak durun.
 • Başınız direkt güneş ışığına maruz kalmasın. Dışarı çıkarken şapka takın.
 • Uzun saçlı olanlar daha fazla risk altındadır bu nedenle kısa bir saç modeli seçebilirsiniz.

Kafada sivilce çıkması ve tedavisi – Saç derisinde sivilce bitkisel çözüm konulu yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla

4 yorum