Kakao Hafızayı Güçlendiriyor

Unutkanlıktan kurtulmak ve hafızayı güçlendirmek için her gün belirli oranlarda kakao tüketilebilir.
ABD’li uzmanlar yaptıkları çalışmalar sonucu, kakaodan elde edilen flavanoil adlı maddenin yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan hafıza kaybının tedavisinde çok etkili olduğunu bulmuştur.

Alınan bilgilere göre yapılan bir araştırmada kafeinli çayın hafızaya iyi yönde etki gösterdiğini bulundu.
Bu konuyu aydınlatmak isteyen Mike Yassa ve deneyim arkadaşları yaptıkları araştırmaları başarılı bir şekilde tamamlamışlardır.

Yaptıkları deneyde yer alan 160 kişiyi 2 gruba ayırmış, 1. gruba kafein hapları, diğer gruba ise basit ilaç vermişler.
Daha sonra bu insanların bellek ve hafıza becerilerini gözlemlemişler. Sonuçta kafein haplarını kullananların hafızalarını daha fazla çalıştırdıkları ortaya çıkmış.

Mike Yassa kafein hapı alanların hafızalarının  yüzde 10 ve 12 oranında güçlendiğini söylemiş.

Yine yürütülen başka bir araştırmada “Yaşları 50 ile 69 arasında değişen 37 sağlıklı birey üzerinde 3 ay deney de yapılmış.
Uzmanlardan Dr. Adam M. Brickman’ın yaptığı açıklamaya göre kafeinde bulunan flavanol takviyesini alan grubun daha başarılı olduğu gözlenmiştir.

Araştırma ekibinin tecrübeli üyesi Nöroloji Profesörü. A. Small, bellek ile ilgili yaptığı testle ilgili yaptığı açıklamada, “İşin başında 60 yaşındaki insanların bellek özelliklerini taşıyan katılımcıların bellekleri 3 ay sonunda 30-40 yaş hafızasına ulaştı. Hafızaları ise 10-20 yaş gençleşti.

Ayrıca kafein sinirleri yatıştırmaya, baş ağrılarının şiddetini azaltmaya, zihinsel açlığa, kalori yakmaya ve cinsel aktiviteyi arttırmada etkilidir.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı bölümünde yapılan bir araştırma ise kahve içen kadınların, içmeyenlere oranla daha az depresif olduklarını ortaya çıkartmıştır.

Öyle ki, ilaçlarla bir araya geldiğinde kafein, oluşan baş ağrılarını yok ediyormuş.

Kafeinin hafıza üzerindeki faydaları “Nature Neuroscience” dergisinde yayımlandı.

Yorumla