Kalp Hastalığı için Doğal Çözümler

Kalp hastalığı kalp yapı ve fonksiyonlarını etkileyen çok sayıda problemi ifade eder. En sık görülen kalp hastalığı damar sertleşmesi(ateroskleroz)dir. Ateroskleroz kan akışını engelleyerek kalp krizi veya inme riskini artırır. Bu hastalık arterlerin daralmasına neden olur yada damarlarda plak birikimi meydana getirir.

Kalp hastalığı, koroner arter hastalığı, konjenital kalp hastalığı, düzensiz kalp atışı (aritmi), kalp yetmezliği, kalp kapakçığı sorunları gibi konuları içerebilir.

Hastalığın nedenleri ve belirtileri kalp hastalığının tipine bağlı olarak değişir. Ancak, tüm kalp rahatsızlıklarının bazı ortak belirtileri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Baş dönmesi,
 • Yorgunluk
 • ve bayılma ilk sıralarda yerini alır.

Tüm bu hastalıkları tetikleyen yada var olan hastalığın kötüleşmesine neden olan faktörlerde aşağıdaki gibidir.

 • Yüksek kan basıncı,
 • Yüksek kolesterol,
 • Diyabet,
 • Obezite,
 • Sigara,
 • Aşırı alkol,
 • Kafein alımı,
 • Stres,
 • Uyuşturucu,
 • Aykırı yaşam tarzı,
 •  Yaşlılık

Eğer kalp rahatsızlığından şüphe duyuyorsanız teşhis ve tedavi için doktorunuza danışın. Ayrıca kalp sağlığınızı iyileştirmek, yaşam standartlarınızı yükseltmek için bazı doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.
Size tarif edeceğimiz bu doğal tedavi yöntemlerinin bazıları kullandığınız bazı reçeteli ilaçlar ile etkileşim yapıp kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu yöntemleri denemeden önce kesinlikle doktorunuza başvurun.

İşte kalp hastalığınız için evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar. Lütfen bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışın.

1. Sarımsak

sarımsak

Çeşitli çalışmalar gösteriyor ki sarımsak yüksek tansiyona, yüksek kolesterol ve koroner kalp hastalığına iyi geliyor. Sarımsak damarların sertleşmesini önleyen doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Sarımsak kan dolaşımını artırır, kan dolaşımı esnasında pıhtı oluşumunu engeller, eğer pıhtı varsa erimesine yardımcı olur.

Günde bir ya da iki diş taze sarımsak yiyin. Eğer sarımsağın tadı ve kokusu sizi çok rahatsız ediyor ise yedikten sonra bir bardak süt için.
Bu konudaki uzmanların önerisi sarımsakları üç öğün şeklinde tüketmeniz ve günlük 600 ila 1200 mg arasında yemeniz yönündedir.

Not: Sarımsağın kan inceltici özelliği olduğundan dolayı bazı ilaçlar ile kullanıldığı zaman yan etki yapabilir. Sarımsağı tüketmeden önce kesinlikle doktorunuzla görüşün.

2. Aluç

aluç

Aluç kardiyovasküler sistem için mükemmel bir doğal besindir. Aluç kalbin kanı daha kuvvetli pompalamasını sağlar, kalp kası kasılmalarını artırır, kan akışının rahatlamasını sağlar.

Ayrıca kalbin iş yükünü azaltır, istikrarlı kalp atışına yardımcı olur, ritim bozukluklarına iyi gelir.

Not: Bu meyveyi yemenin herhangi bir zararı olmamasına rağmen yemeden önce kalp doktorunuza danışın.

3. Arjuna

Terminalia arjuna kalp hastalıkları için önemli olan bir Ayurveda bitkisidir. Bu ot arter tıkanıklığını azaltır, kalp kasını güçlendirir ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Hindistan’daki Kasturba Medical College araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, bu otun yüzde 30 oranında anjin saldırıların azaltılmasına yardımcı olduğu bulundu. Ayrıca, bu bitkinin uzun süreli kullanımının herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bir bardak ılık su içerisine az miktarda arjuna ağaç kabuğu tozu ve yarım çay kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Birkaç ay boyunca günde üç kere için.
Alternatif olarak, her gün sekiz saat ara ile 500 mg dozlarda kullanabilirsiniz. Üç ay boyunca bu doğal tedaviye devam edin.

4. Zerdeçal

zerdeçal

Yapılan çalışmalarda zerdeçalın damar sertleşmesini önleyici bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Zerdeçalın içerisinde kurkumin olarak adlandırılan bir aktif madde vardır. Bu madde  kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür, pıhtı ve plak oluşumunu engeller. Güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir ve çeşitli kronik hastalıklara neden olan serbest radikaller ile savaşır.

Yemeklerinizde düzenli olarak zerdeçal kullanabilirsiniz.
Ayrıca bir bardak su veya süt içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek kaynatın. Birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez için.

5. Acı Biber

kırmızı biber

Acı biber kalp ve dolaşım sorunlarını tedavi etmek için faydalı bir besindir. Acı biberin içerisinde acı olmasını sağlayan kapsaisin adında bir madde vardır. Ayrıca düzensiz kalp ritmi riskini azaltmaya yardımcı olur ve kolesterol seviyesini düşürür. Acı biber baharatı kanı temizler ve bağışıklığı arttırır.

Bir bardak sıcak su içerisine bir buçuk çay kaşığı kadar acı biber katın. İyice karıştırın ve için. Bir kaç hafta boyunca günde iki veya üç kez tekrarlayın.

6. Yonca

yonca

Yonca kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen şifalı bir bitkidir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve plak oluşumunu engeller.

Birkaç ay boyunca günde bir kaç kere yonca yapraklarından yapacağınız çaydan için.

7. Çemen

çemen

Çemenin antioksidan ve kardiyo-koruyucu faydaları vardır. Lipid düzeyleri ile ilgili güçlü modüle etkisi sayesinde ateroskleroz riskini azaltmak konusunda mükemmeldir.

Ayrıca kanın pıhtılaşma riskini azaltarak  kalp krizi ve felç geçirmenizi engeller. Vücudunuzdaki trombosit agregasyonunu azaltır. Artı kolesterolu ve kan şekerini düşürür.

 • Bir çay kaşığı çemen tohumunu bir gece boyunca suda bekletin.
 • Ertesi sabah, aç karnına ıslatılmış tohumları yiyin.
 • Birkaç ay boyunca bu şifalı yöntemi tekrar edin.

8. Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay güçlü antioksidanlar içerir, kalp ve kan damarlarının iç astarını oluşturan hücrelerin sağlığını geliştirir. Yeşil çay kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, yeşil çay kan şekeri seviyesini düzenler ve metabolizma hızını artırır.

2008 tarihinde Japonya da yapılan bir çalışmada, araştırmacılar günde beş bardak yeşil çay içmenin kalp krizi, inme ve ölüm riskini yüzde 26 oranında azalttığını buldu.

 • Günlük üç dört bardak yeşil çay(tercihen kafein içermeyen) için.
 • Alternatif olarak, günde 100 mg yeşil çay özü alabilirsiniz.

9. Egzersiz

egzersiz

Sağlıklı bir diyet kalp hastalığı yönetmenize yardımcı olabilir. Aynı şekilde yapacağınız düzenli egzersizler de bu etkiye sahiptir. Yürüyüş, koşu, bisiklete binme, ip atlama, aerobik ve kardiyo egzersizleri gibi aerobik egzersizler, kalp ve damar sistemini güçlendirir, kan dolaşımını artırır ve özellikle kan basıncını (tansiyon) düşürmek için çok yararlıdır.

Ayrıca egzersiz sağlıklı bir vücut için önemli olan ideal kilonuzu korumaya yardımcı olur. Egzersiz yapmak stresi azaltır. Fiziksel egzersizlere ek olarak, kendinizi daha rahat hissetmek için derin nefes alma egzersizleri de yapabilirsiniz.

Amerikan Kalp Derneği kalp hastalığı riskini azaltmak için haftada en az 30 dakika egzersiz önerir. Sizin için uygun bir egzersiz programı hazırlaması için doktorunuzun başvurun.

Ek İpuçları

 • Günlük yemek ve salatalarınızda yağı ve tuzu azaltın.
 • Sigarayı ve alkolü bırakın.
 • İdeal kilonuzu koruyun.
 • Stresi azaltmak için düzenli rahatlama tekniklerini uygulayın. “Öfkeyi Kontrol Etmek ve Sakinleşmek için 10 İpucu” başlıklı yazımızı okuyun, stressiz bir yaşam için ipuçlarını öğrenin.
 • Diyabeti kontrol altına tutun.
 • Uykunuzu ihmal etmeyin.
 • Durumunuzu kontrol altında tutmak için düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin.

Yorumla

2 yorum