Kalp Sağlığını Korumak İçin En İyİ 10 İpucu

Kalp sağlığını korumak için neler yapabiliriz? Kalp hastalıkları ve kalp krizinden nasıl korunuruz? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalıştık. Kalp sorunları olan insanların, mevcut alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekir.

Kalp rahatsızlıkları olan insanların yanı sıra kalp sorunları olmayan ancak, kalp sağlığını korumaya çalışan insanların da dikkat etmesi gereken durumlar vardır.

İşte Kalp Sağlığı Korumak için En İyi 10 İpucu 

İpucu-1: Sigarayı Bırakın

Sigara içenlerde koroner kalp hastalığı riski daha fazladır. Bir yıl boyunca sigara içmeyen insanların sigara içen insanlara göre %50 daha az oranda kalp krizi riski olduğu tespit edilmiştir.

İpucu-2: Aşırı Kilolardan Kurtulun

Aşırı kilo kalp problemi riskini artırdığından, düşük yağ ve yüksek lif içeren dengeli bir diyetle beslenerek, yeterli fiziksel egzersizlerle sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

İpucu-3: Hayatınızda Basit Egzersizlere Yer Verin

Her gün 30 dakikalık bir egzersiz veya haftanın 5 günü egzersiz yapmak genel sağlığa iyi geldiği gibi kalp sağlığı için de çok önemlidir.

İpucu-4: Hayatınızda Tuza Yer Vermeyin

Kalp sağlığını korumanın temel kurallarından birisi tuzu az tüketmek veya hiç tüketmemektir. Tuzun sofralarınızda olduğu kadar yemek pişirirken de kullanılmasının en aza indirilmesi veya hiç kullanılmaması, normal tansiyon düzeyine ulaşmanızı sağlayacaktır.

İpucu-5: Stresi Azaltmak İçin Yürüyüş Yapın

Yürüyüş, düşüncelerinizi düzenleyecek ve stresi azaltacaktır. Yürüyüş yapmak, kişinin kendisini iyi hissetmesine ve stresden kurtarmasına yardımcı olur.

İpucu-6: Meyve ve Sebzeleri Bol Bol Tüketin

Öğünlerinizde meyve ve sebzelere yer verirseniz düşük kalori ve yüksek lif ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Böylece sağlıklı bir yaşam sürersiniz.

İpucu-7: Doymuş Yağlardan Uzak Durun

Yağsız süt, yağsız et ve ızgarayı tercih edin. Kızartmalardan uzak durun. Böylelikle zararlı yağlar olan doymuş yağların zararlarından korunmuş olursunuz.

İpucu-8: Balık Yiyin

Sardalya, Somon, Uskumru ve Tuna gibi balık çeşitlerini tüketmek omega 3 yağ asidi ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

İpucu-9: Alkolden Uzak Durun

Alkolden uzak durmanız kalp-damar sağlığınız için çok önemlidir.

İpucu-10: Gıda Maddelerini Alırken Seçici Olun

Yemeklik malzeme alırken seçici olun. Sağlıklı ve doğal yiyecekleri tercih edin, Gereksiz ve zararlı yiyeceklerden, “fast food” lardan uzak durun. Böylece kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Kalp sağlığını korumak için bazı ipuçları verdik. Kalp rahatsızlıkları olan insanların da dikkat etmesi gereken hususlardan da bahsettik. Ancak, kalp krizi geçirmeden veya kalp hastalıklarına yakalanmadan önce bu ipuçlarını kullanmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.