Kan Çıbanı Nasıl Geçer – Kan Çıbanı Bitkisel Tedavi

Kan Çıbanı Nasıl Geçer – Kan Çıbanı Bitkisel Tedavi

Kan çıbanı enfeksiyonuna sıklıkla iki türlü bakteri neden olur. Çok bulaşıcıdır ve vücudunuzun diğer bölgelerine veya temas halinde olduğunuz diğer kişilere de yayılabilir.

Son zamanlarda kıl kökü iltihabı, giyimden kaynaklanan sürtünmeler, traş olma, saçın çektirilmesi, kötü hijyen koşulları, zayıf beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kontrol edilemeyen diyabet gibi durumlar kan çıbanına yol açabilen yaygın tetikleyiciler arasındadır.

kan çıbanı

Kan çıbanı vücudun herhangi bir kısmında kümeler halinde gelişebilir, özellikle sırtta, boyun, omuz ve uylukların altında yaygındır.

Tek çıbanlar daha derin olur ve daha ciddi bir enfeksiyona neden olur, ayrıca yara izi bırakma olasılığı daha yüksektir.

Kan çıbanının yaygın belirtileri arasında, dokunduğunda kaşıntı, cilt tahrişi ve ağrıyı vardır. Bazen, yorgunluk, ateş, titreme ve halsizlik gibi başka belirtiler de görülebilir.

Not: Eğer aşağıdaki evde tedavi yöntemleri sonuç vermiyor ve çıbanlar çok ağrı veriyorsa doktorunuza danışın.

Kan çıbanı nasıl geçer – Kan çıbanına ne iyi gelir – Kan çıbanı bitkisel tedavisi 

1. Sıcak Kompres

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, sıcak bir kompres şeklinde ısı uygulamak kan çıbanını iyileştirmenin en iyi yoludur.

Isı, etkilenen alanda kan dolaşımın artmasına yardımcı olur, enfeksiyonla mücadele etmek için bölgeye daha fazla beyaz kan hücresi ve antikor getirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağrıyı azaltır ve doğal drenajı destekler.

 1. Bir bezi ılık suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Sıcak bezi etkilenen alan üzerinde 10 ila 15 dakika boyunca bekletin.
 3. Bunu, kan çıbanı dışarı akana kadar gün boyunca tekrarlayın.
 4. Bölgeyi iyice temizleyin ve başka enfeksiyonları önlemek için ilaçlı bir merhem uygulayın.

Her kullanımdan sonra, bez veya bezler sıcak suda yıkanmalı ve yüksek sıcaklıkta kurutulmalıdır.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kan çıbanı ile başa çıkmak için etkili olan iyi çözümdür. Bu doğal antiseptik madde, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve sorunu kökten çözer. Aynı zamanda bir anti-enflamatuar ajandır ve ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Artı, iyileşme sürecini de hızlandırır.

 • 1 çay kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile 3 veya 4 damla çay ağacı yağını karıştırın. Yağ karışımını bir pamuk yardımı ile günde 2 veya 3 kez kan çıbanı olan bölgeye uygulayın. Bu işlemden sonra bölgeyi yıkayıp durulamaya gerek yoktur. Enfeksiyon tamamen bitene kadar bunu yapmaya devam edin.
 • Diğer bir seçenek olarak, ılık su dolu bir kaba 5 veya 6 damla çay ağacı yağı damlatın. Bu suya bir bez batırın. Bu bezi etkilenen alanda yaklaşık 10 dakika boyunca bir kompres gibi bekletin. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

3. Zerdeçal

Zerdeçal kan çıbanı tedavisinde oldukça faydalıdır.

Zerdeçal, iyileşme sürecine yardımcı olan, belirtileri hafifleten ve daha fazla enfeksiyonu önleyen antibakteriyel, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir .

BioMed Research International’da yayınlanan bir 2014 araştırmasında zerdeçaldaki ana bileşik olan curcumin’in antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri vurgulanmaktadır.

 • Dış kullanım için, kuru 1 ila 2 çorba kaşığı hint yağına ½ çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın. Bu maskeyi ellerinizi temizledikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Gazlı bir bez ile örtün. Her 12 saatte bir maskeyi tekrar uygulayın ve bandajı değiştirin.
 • Oral kullanım için bir bardak kaynar süte 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katın, 5 dakika pişirin. Günde iki kez için.

4. Neem (Hint Leylağı)

Hint lilası olarak da bilinen neem, kan çıbanı gibi gibi cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 • Bir avuç dolusu neem yaprağını yıkayın ve ezin. Yapışmasını sağlamak için biraz zerdeçal tozu ekleyin. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın ve durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Bunu günde birkaç kez tekrar edin.
 • Diğer bir seçenek olarak, neem yağını pamuklu bir çubuk yardımı ile doğrudan kan çıbanı üzerine uygulayabilirsiniz. 10 dakika bekletin, ve sonra durulayın. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

5. Siyah Çay Sıkıştırması

Sıcak bir kompresin kan çıbanını tedavi etmek için yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle siyah çay ile hazırlanan bir sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Siyah çayda bulunan tanenler, ağrıyı azaltmaya ve enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

 1. Siyah bir çay poşetini ılık suda 10 dakika bekletin.
 2. Sudan çıkarın ve soğumasını bekleyin.
 3. Çay torbasını etkilenen alan üzerine 10 dakika boyunca yavaşça uygulayın.
 4. Hızlı sonuçlar için bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kan çıbanını tedavi etmek için çok iyi çalışan güçlü bir doğal büzücüdür.

Ayrıca, bu rahatsızlığın tedavisinde şaşırtıcı şekilde etkili olan anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, cildinizin doğal pH’ını geri yükler ve yara izi riskini en aza indirir.

 • Topikal kullanım için, bir bezi ılık elma sirkesine batırın. Bu nemli ve sıcak bezi etkilenen alanın etrafına sarın 10 dakika boyunca bekletin. Bu yöntemi günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.
 • Oral kullanım için, bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı organik elma sirkesi ekleyin. Günde bir veya iki kez için.

7. Epsom Tuzu

Epsom tuzu da kan çıbanı tedavisinde etkilidir. Çıbanı olgunlaştırarak içerisindeki bakteri dolu püyün drenajını hızlandırır.

Ayrıca, yüksek oranda emici olan epsom tuz, deriden toksinleri ve kirleri çıkarmaya yardımcı olur.

 1. Bir bardak ılık su içine 2 fincan Epsom tuzu katın ve çözün.
 2. Temiz bir bezi bu suya batırın.
 3. Etkilenen bölgeye yerleştirin.
 4. 10 ila 15 dakika bekletin.
 5. Kan çıbanlarından kurtulmak için günde birkaç kez tekrarlayın.

8. Okaliptüs Yağı

Çay ağacı yağı gibi, okaliptüs yağı da kan çıbanı tedavisinde faydalıdır.

Okaliptüs yağı antibakteriyel özellikleri nedeniyle, kan çıbanına neden olabilecek antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir. Sorunun kökten çözmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecine de yardımcı olur.

 • Pamuklu bir çubuk yardımı ile okaliptüs yağını doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. 10 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Diğer bir seçenek olarak, 3 veya 4 damla okaliptüs yağı, 1 çay kaşığı toz kaygan elma ve 1 çorba kaşığı su ile bir karışım hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın, kurumaya bırakın, daha sonra durulayın. Bu yöntemi de günde iki kez tekrar edin.

9. Kişisel Hijyene Dikkat Edin

Uygun hijyen, kan çıbanı oluşumu riskini azaltır ve bu sorunun tedavisinde oldukça önemlidir. Doğru hijyeni sağlamak aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını azaltmaya yardımcı olur.

 • Yemekten önce ve banyoyu kullandıktan sonra ellerinizi yumuşak bir sabunla yıkayınız.
 • Cildinizi bakterilerden uzak tutmak için her gün duş alın. Özellikle antrenman veya yüzme sonrası duş alın.
 • Kıyafetlerinizi, çarşaflarınızı ve havlularınızı düzenli olarak sıcak suda yıkayın.
 • Giysileri ve çarşafları kuruturken, kurutucunuzu yüksek ısıya ayarladığınızdan emin olun.
 • Kapı kolu, klozet kapağı ve küvet gibi dokunabileceğiniz yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Havlu, çarşaf, traş malzemeleri, kıyafet ve spor ekipmanları gibi kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.

10. Bağışıklık Güçlendiren Gıdalarla Beslenin

Kan çıbanı beslenme eksiklikleri ile doğrudan ilişkili olmasa da, özellikle de bağışıklık kazandırıcı özelliklere sahip sağlıklı yiyecekler yemeye devam edilmesi önerilir.

Bu şekilde hızlıca bu rahatsızlık verici hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Kan Çıbanı Nasıl Geçer – Kan Çıbanı Bitkisel Tedavi başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!