Kanserle Mücadelede Etkili 10 Mucize Bitki

Kanserle mücadelede etkili bitkiler hangileridir? Hangi gıdaları tüketerek kanserden korunabiliriz? Hangi bitkiler kanser hastalığını önler? Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Kanser, ölümcül bir hastalık olmakla birlikte giderek artan bir endişe kaynağı haline gelmiştir. İyi beslenme, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için başvurulacak en iyi yollardan biridir. Maalesef öğünlerimizin çoğu hayvansal ürünler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve doymuş yağlardan oluşmaktadır.

Bu tür bir beslenme alışkanlığı, beslenme yetersizliğinin bir işaretidir ve beraberinde yüksek tansiyon, kilo alımı, kalp-damar hastalıkları veya kanseri getirebilir. Beslenme uzmanları doğru şekilde beslenmenin büyük bir fark yaratabileceğine inanır.

Kanser ve beslenme ile ilgili yapılan tüm çalışmalar, kanserle savaşan lif ve fitokimyasal maddeler (bitkilerde doğal olarak bulunan bileşikler) içerdiği için bitki bazlı yemekler yemenin önemine vurgu yapıyor.

Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Kanserle Mücadelede Etkili Bitkiler

1.Domates

Domates, en iyi likopenin kaynağıdır. Antioksidan fitokimyasal, A, C ve E vitamini kaynağı olan  domatesin, kansere neden olan serbest radikallerle savaştığı ve kalp hastalıklarından koruduğu bulunmuştur. Domatesi pişirerek de yiyebilirsiniz. Domatesin suyunu da içebilirsiniz.

Domatesi pişirmek, likopen içeriğini arttırmakla kalmaz aynı zamanda domatesin vücutta emilimini kolaylaştırdığı için pişmiş domates de son derece faydalıdır. Araştırmalar, domatesin endometriya, prostat, akciğer ve mide kanserine karşı mücadelede yardımcı olabileceğini gösteriyor.

2. Yapraklı Sebzeler (Ispanak, Lahana, Kara Lahana, Tere, vesaire)

Yapraklı yeşil sebzeler lif, folik asit, karotenoidler, vitaminler, mineraller ve çeşitli enzimler bakımından son derece zengindir. Ve en iyi yanı, kalori, sodyum ve yağ oranlarının düşük olmasıdır. Vücudun detoksuna yardımcı olurlar ve besin değerleri yüksektir.

Meme kanseri, mide kanseri, kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri), akciğer kanseri ve cilt kanseri ile mücadele ettiği bilinen antioksidan, C vitamini ve beta-karoten açısından zengin olan; ıspanak, kara lahana, lahana, tere gibi yapraklı sebzeleri tüketin.

3. Kanserle Mücadelede Etkili Meyve – Karpuz

Karpuz; antioksidan, C vitamini, beta-karoten ve likopen içeriği sayesinde kanserle mücadelede oldukça etkilidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, likopen bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri, gırtlak ve özofagus kanseri (yemek borusu kanseri) oluşumuna karşı mücadelede yardımcı olabileceğini gösteriyor.

4. Lahana

Kanserle mücadelede etkili bitkilerden birisi de lahanadır. Çok sayıda araştırma turpgillerin çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini düşürdüğünü göstermektedir.

Turpgil sebzelerin, özellikle lahananın kansere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Lahana çeşitli antioksidanlar içerir; bunlardan biri; hücrelerin çoğalmasını engelleyen ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olan sulforafan olarak bilinir.

Artı lahana, lif  ve C vitamini bakımından oldukça zengindir, bu nedenle kanserle mücadelede ümit verici bir sebzedir. Çeşitli araştırmacılara göre kırmızı lahana 36 çeşit antosiyanin içerir. Özellikle kırmızı lahana, sindirim kanallarıyla ilgili kanserlere karşı koruma sağlayabilen Flavonoid fito besin maddeleri içerir.

5. Kansere karşı etkili başka bir sebze – Havuç

Havuçlar çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidan bir grup olan karotenoidlerle doludur. Ayrıca havuç lif ve beta-karoten için iyi bir kaynaktır. Havuç, özellikle kış aylarında sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir sebzedir.

6. Fasulye

Fasulye ve baklagiller, hücre bölünmesini ve çoğalmasını önleyerek kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen saponin, fitik asit ve proteaz inhibitörleri içerir. Siyah fasulye ve armut fasulyesi özellikle anti-kanser özelliklere sahiptir. Kolon kanseri, göğüs kanseri, cilt kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan alfa-linolenik asitler içerir.

7. Ceviz ve Çeşitli Kuruyemişler

Kuruyemişlerin birçoğu sağlıklı bitkisel gıda kaynağı olarak kabul edilir. Bu bitkilerde omega-3 oranı yüksektir. Ancak ceviz ve keten tohumu, yüksek omega-3 ve lif içeriğine sahip olduğu için meme kanseri ve kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Ceviz, yüksek kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir.

Meme kanseri hücrelerinde östrojen reseptörlerini engelleyen fitosterol (özel bir kolestrol molekülü türü) içerir. Bu yüzden bir avuç cevizi düzenli olarak yemeniz beyin sağlığınız için önemli olduğu gibi, aynı zamanda göğüs kanseri ve kalp hastalıkları riskini de düşürecektir. Cevizlerin yanı sıra biber, kuru kayısı ve ayçiçeği çekirdeği kanser riskini azaltmak için ihtiyaç duyduğunuz beta-karoten, likopen ve C vitamini gibi anti-kanser besinlerle doludur.

8. Brokoli

Tüm turpgil sebzeler anti-kanser özelliklere sahiptir, ancak brokoli inanılmaz miktarda sülforafan içerir. Bu bileşik vücudun koruyucu enzimlerini artırmaya ve vücuttaki kansere neden olan fazla toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Brokoli, prostat kanseri, karaciğer kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri ve mide kanseri ile mücadelede yardımcı olur. Bu yüzden bu şifalı sebzeyi yemeyi ihmal etmeyin.

9. Çilek, Yaban Mersini gibi Yumuşak Meyveler

Tüm meyveler, kanserle mücadele eden fito besleyicilerin sağlıklı kaynaklarıdır. Kanserle mücadele bu meyvelerin etkisi çilek, yaban mersini gibi yumuşak meyvelere kırmızı, mor ve mavi renkleri veren antosiyanin denilen antioksidanlardan gelmektedir.

Antosiyaninler tümörlerin (premalign hücreler) büyümesini yavaşlatır, zengin C vitamini içeriği ile bağışıklığı güçlendirir ve yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini sağlıklı tutmaya, bağırsak ve kolon kanserinden korumaya yardımcı olur.

10. Sarımsak

Sarımsağın kanserle mücadelede etkili bitkiler arasında önemi büyüktür. Çünkü bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini koruma etkisi nedeniyle mide kanserine karşı koruma sağlar.

Sarımsakta bulunan fitokimyasal maddelerin midedeki kanserojen maddeleri yok ettiği bulunmuştur. Çalışmalar sarımsağı düzenli olarak tüketenlerin meme kanseri, mide kanseri, kolon kanseri ve özofagus kanserine (yemek borusu kanseri) yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.