Kapsaisin Nedir – Kapsaisin ve Kapsaisin Kremin Faydaları

Kapsaisin Nedir – Kapsaisin ve Kapsaisin Kremin Faydaları

Yemeğinize kırmızı biber veya toz biber eklemek ister misiniz?

Eğer cevabınız evet ise, acı biberlerin baharatlarından sorumlu kimyasal olan kapsaisin‘den haberdar olabilirsiniz. Kırmızı biberin içinde ne kadar fazla kapsaisin varsa biber o kadar acı olur.

Kapsaisin nedir; Kapsaisin genellikle biber ile eş anlamlıdır ve acı biberlerde bolca bulunan bir bileşendir.

Biberin tohumu hariç her yerinde bulunur.

Moleküler bir bileşik olan kapsaisin, kalori veya ek besin gibi hiçbir diyet içeriğine sahip değildir. Ancak çok sayıda sağlık yararı vardır.

kapsaisin nedir – kapsaisin ve kreminin faydaları

Birçok insan kas, sinir ve eklem ağrıları ile ilgili analjezik etkileri için kapsaisin içeren takviyeleri ve kremleri kullanır. Aynı zamanda kapsaisinin kalp koruyucu ve anti-tümör özellikleri vardır.

Ancak birçok iyi şey yan etkilerle ortaya çıkar ve bu konuda kapsaisin bir istisna değildir.

Kapsaisin kremleri cildinizi tahriş edebilir ve kızarıklık ve şişlik, ağrı, kuruluk, yanma ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir. Sıcak ve nemli havalarda yan etkiler daha da kötüleşebilir.

Ayrıca cildinizi güneşe ve ısıya karşı daha hassas hale getirebilir. Bu nedenle, cildinizde kapsaisin kremi kullanmadan önce ufak bir yama testi yapmanız önerilir.

Ancak, unutmamak gerekir ki, kapsaisinin faydaları yan etkilerden fazladır.

Kapsaisinin, bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için etkili olan ek formları da vardır.

Dikkat:   Kapsaisin, bazı ilaçlar ve bitkisel takviyeler ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, oral takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

İşte bilmeniz gereken kapsaisin ve kapsaisin kremin bazı sağlık yararları vardır.

1. Ağrı Yönetiminde Etkilidir

Kaslarınız veya eklemlerinizde ağrılarınız varsa, kapsaisin doğal bir ağrı kesici olarak çalışır.

Ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuar etkiler sergiler. Aynı zamanda, beynin ağrı vericilerinin aktivasyonunu da engeller, bu da ağrı hissini azaltır.

İngiliz Anestezi Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 araştırması, kapsaisin kreminin topikal uygulamasının ağrı yönetimi için etkili olduğunu belirtmektedir.

Molecules’de yayınlanan bir 2016 çalışması, kapsaisinin analjezik etkilerini ve ağrı tedavisindeki klinik uygulanabilirliğini vurgulamaktadır.

 • Ağrılı alanda % 0,025 ile% 0,075 arasında saflaştınlmış kapsaisin içeren bir krem ​​veya losyon uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Ağrı geçene bunu günde 2 veya 3 kez yapın.
 • Diğer bir seçenek ise bir çay kaşığı kırmızı biberi ve 2 ila 3 çay kaşığı ılık zeytin ya da hindistancevizi yağını karıştırmaktır. Ağrılı bölgeye uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra durulayın. Ağrı gidene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışıyorsanız, kapsaisin açısından zengin besinler tüketmeyi düşünmelisiniz.

Kapsaisin, termojenik bir maddedir, yani metabolik aktiviteyi arttırır. Bu da, kalori ve yağ yakmaya yardımcı olur. Artı, açlığı tetiklemekten sorumlu olan ghrelin üretimini azaltır.

Moleküler Biyoloji Raporlarında yayınlanan bir 2012 araştırması, kapsaisin bakımından zengin baharatlı yiyeceklerin vücut ağırlığını azaltabildiğini, metabolizmayı hızlandıracağını, yağ yakmasına ve hayvanlarda iştahı bastırmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

İlginçtir ki, kapsaisin de açlığınızı frenlemenize yardımcı olur, daha az yemeye ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

 • İştahınızı kontrol altına almak ve yağ metabolizmasını azaltmak için kapsaisin takviyeleri kullanma konusunda doktorunuza danışın.
 • Ayrıca, bu faydalarından yararlanmak için pişmiş biber de yiyebilirsiniz.

3. Artrit Ağrısını Azaltır

Herhangi bir artritik ağrı ile başa çıkmak için, kapsaisin çok etkilidir. Analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri, ağrıdan kurtulmaya ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Clinical Therapeutics dergisinde yayınlanan 1991 tarihli bir çalışmaya göre, kapsaisin, artrit için etkili bir ilaç olabilir. Diz ağrıları için kapsaisin kremi alan romatoid artrit ve osteoartrit hastaları, dört haftadan sonra sırasıyla yüzde 57 ve yüzde 33 oranında ortalama ağrı azalması yaşadılar.

 • 1 yemek kaşığı ılık hindistancevizi yağına bir çay kaşığı acı biber tozu ekleyin. İyice karıştırın, ardından ağrılı artrit bölgesine uygulayın. 20 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.
 • Alternatif olarak, artritik yere günde 2 veya 3 kez kapsaisin kremi ile masaj yapabilirsiniz.

5. Tansiyonu Dengeler

Yüksek tansiyon, gözünüze ve atardamarınıza stres uyguladığı için, göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir.

Kan basıncınızı kontrol altında tutmak için, acı biberli kapsaisin çok etkilidir.

Hücre Metabolizmasında yayınlanan bir 2010 çalışmasına göre, araştırmacılar kapsaisinin kan damarlarını gevşeterek kan basıncını azalttığını bildiriyor.

Kan basıncını kontrol altında tutmak için kapsaisin takviyesi alabilirsiniz, ama önce doktorunuza danışın. Ayrıca yemeklerde acı biber kullanabilirsiniz.

5. Sedef hastalığı belirtilerine iyi gelir

Bir otoimmün hastalık olan sedef hastalığı kırmızı, kaşıntılı ve pullu deri lekelerine neden olur. Bu hastalık için bir tedavi olmamasına rağmen, kapsaisin kremleri kaşıntıdan kurtulmayı sağlayabilir ve psoriatik yamaların görünümünü iyileştirebilir.

Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft’ta yayınlanan bir 2010 çalışmasında Alman araştırmacılar, kapsaisinin sedef hastalığında yaygın olarak görülen enflamasyonu, ağrıyı, kızarıklığı ve ölçeği azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

 • Sedef hastalığınızın olduğu bölgelere günde 2 veya 3 kez bir kapsaisin kremi ​sürün.

6. Kanser Riskini Azaltır

Kapsaisin, kansere karşı güçlü bir araçtır. Prostat ve meme kanseri dahil olmak üzere farklı kanser türleri üzerinde antiproliferatif bir etkiye sahiptir.

Kapsaisinin ağızdan alınması kanser hücrelerinin yayılmasını önemli ölçüde durdurabileceği gibi apoptoza (hücre ölümü) neden olabilir.

Ölümcül kanserden korunmak için, düzenli olarak capsaicin takviyeleri almayı düşünün. İlk önce doktorunuza danışın. Ayrıca bu baharatı yemeğinize de ekleyip tüketin.

7. Sindirim Sağlığını Artırır

Kapsaisin, sindirim sağlığınız için de iyidir. Sindirim sistemini düzenlemeye ve atık ürünleri ve toksinleri daha etkin bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, mide enfeksiyonlarına karşı savaşabilir, sindirim sıvısı üretimini artırabilir ve sindirimi rahatlatır.

Kapsaisin, asit sekresyonunu inhibe ederek, ayrıca alkali, mukus üretimi ve gastrik kan akışını uyararak mide ülseri riskinizi de azaltabilir.

 • Mide enfeksiyonlarına karşı savaşmak için, acı biber tozunu bir bardak suya karıştırın ve günde bir kez için. Buna birkaç gün boyunca devam edebilirsiniz.
 • Ayrıca ek formda kapsaisin alabilirsiniz, ancak sadece doktorunuza danıştıktan sonra.

8. Kan pıhtılarını önler

Kapsaisin güçlü bir kan inceltici etkiye sahiptir ve vücuttaki kan dolaşımını artırır.

Arterdeki daralmayı azaltan lipit birikintilerini temizlemeye yardımcı olabilir ve arterleri ve kan damarlarındaki pıhtıları temizlemek için genişletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, pıhtı oluşumunda önemli bir rol oynayan çözünmez bir protein olan fibrin konsantrasyonunun azaltılmasına yardımcı olur.

 • Kızartılmış yemeklere, çorbalara ve yahnilere taze, doğranmış acı biber ekleyin.
 • Ayrıca, kahvaltıda, salatalarda ve diğer yemeklere pul biber serpebilirsiniz.
 • Kapsaisin takviyeleri almayı tercih edebilirsiniz, ancak önce doktorunuza danışın.

Ek İpuçları

 • Kullanmadan önce tahrişi kontrol etmek için küçük bir sağlıklı cilt üzerinde kapsaisin içeren topikal merhemleri ve kremleri test edin.
 • Capsaicin içeren merhemleri ve kremleri bir ısıtma yastığı ile kullanmayın.
 • Yaralara veya tahriş olmuş cilde kapsaisin içeren merhem ve kremler sürmeyin.
 • Gözlerinize veya vücudunuzun diğer hassas bölgelerine bulaşmasını önlemek için ellerinizi merhem veya krem ​​uyguladıktan sonra sabun ve suyla yıkayın.
 • Oral kapsaisin takviyeleri veya ürünleri, gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu etkileri engellemek için lif açısından zengin bir diyet yiyin.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!