Karahindiba Bitkisinin Faydaları

Karahindiba, sarı çiçekli, uzun, derin, tırtıklı yaprakları olan ve çok uzun yıllardır sağlık için birçok medeniyette kullanılan şifalı bir bitki türüdür.

Karahindiba, böbrek ve karaciğer, mide ve diyabet gibi birçok hastalıkta yüz yıllardır bitkisel tedavi olarak kullanılan şifalı bir bitkidir.

Karahindiba kökleri, yaprakları ve çiçekleri yenilebilir ve son derece besleyicidir. Bu bitki A, C, D ve B kompleks vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır. Ayrıca çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de bünyesinde barındırır.

Bu bitki günlük yeme ve içme faaliyetlerimizle birlikte tüketilmeye çok uygundur. Salatalara, Çorbalara, tavada kızartmalara rahatlıkla katılır. Ayrıca bu bitkinin çay ve kahvesini de demleyip afiyetle içebilirsiniz.

Karahindiba Çayı Tarifi:

  1. Bir kaba 1 veya 2 çay kaşığı doğranmış ve kurutulmuş karahindiba kökü koyun.
  2. 2 bardak su ekleyin.
  3. Kaynatın ve 5-10 dk kadar demlenmeye bırakın.
  4. Sonra süzün.
  5. Hazırladığınız bu çayı 2 ya da 3 günde tüketin.
  6. Ayrıca hazır karahindiba çay poşetlerini de kullanarak çay yapabilirsiniz.

Not: Hamilelik sırasında bu bitkiyi kullanmayın.

karahindiba-bitkisinin-faydalari

İşte Karahindiba bitkisinin 9 Faydası

1.Zayıflamaya Yardımcı Olur

Karahindiba kökü insan sağlığı için son derece faydalıdır.

Karahindiba idrar söktürücü ve müshil etkisi yapar. İdrar hacmini ve sıklığını artırır. Bu durum ise vücuttaki su ağırlığından kurtulmaya yardımcı olur.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre karahindiba kullananların kullanımdan sonraki ilk 5 saat içinde idrara çıktığı ve vücuttan çıkan sıvının vücuttaki fazla su olduğu, vücuttaki yağ oranında bir değişiklik olmadığı tespit edildi.

Ayrıca karahindiba kökü iştah bastırma özelliği sayesinde aşırı kilo almayı önlediği, bunun yanında çok az kalori ile yağ ve kolesterolün normal seviyede kalmasını sağladığı bir gerçektir.

  • Günde 2 ya da 3 kez karahindiba çayı içilmelidir.
  • Ayrıca salata ya da çorbaya taze karahindiba yeşillikleri ekleyebilirsiniz.

Not: Uzun süre kullanımı önerilmez ve karahindibanın bazı ilaçlarla etkileşimi olduğundan ilaçla kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

2. Karaciğer Sağlığını Destekler

Karahindiba otu güçlü tonik özelliği gösterdiğinden karaciğer sağlığı için çok etkili olarak kabul edilir. Karaciğerde biriken yağ, metabolize olur ve karaciğerin uygun fonksiyonda çalışmasını sağlar.

Aynı zamanda safra akışını artırır ve karaciğer detoksuna karşı yardımcı olur.

2010 yılında Etnofarmakoloji Dergisinde yayımlanan bir çalışmada karaciğer bozuklukları üzerinde karahindiba kökü terapötik etkisi yaptığı vurgulanmıştır.

Şifalı Gıda Dergisinde yayımlanan bir çalışma hepatit, siroz ve karaciğer nakli gibi çeşitli durumlarda asetaminofen tarafından uyarılan toksisiteye karşı karahindiba kökünün HEPATOPROTEKTİF etkisi vurgulanmıştır.

3. Antikanser Özelliği Vardır

Son zamanlarda, karahindiba kökünün kanserle savaşan potansiyeli üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki hücre hasarlarına karşı yardımcı olur.

Uluslararası Onkoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada karahindiba kökünün bileşenlerinde bulunan özlerin tek tek antikanser özelliği taşıyan birer casus olarak değerlendirilmektedir.

2011 yılında Etnofarmakoloji Dergisinde yayımlanan bir çalışmada sulu karahindiba kökü ekstrelerinin lösemili hücrelere karşı da etki ettiği tespit edilmiştir.

Aynı yıl yapılan bir diğer çalışmada ise; agresif ve dirençli kanser hücrelerine karşı karahindiba kökünün kemoterapötik etki oluşturduğu görülmüştür.

4. İdrara Çıkma Sorunlarını Önler

Diüretik etkisi olan karahindiba idrar miktarı ve sıklığını artırır. Hem de bu durumda vücudunuzda potasyum eksilmesi olmaz.

Lif ve potasyum bakımından zengin olan karahindiba kan basıncını düzenler.Karahindiba kan basıncını düzenler ve lif ve potasyum bakımından zengindir. Aynı zamanda kolesterolü dengeleme özelliğine de sahiptir.

Uluslararası Moleküler Bilim Dergisinde yayınlanan bir çalışmada karahindiba kökü ve yaprağı, tavşanlar üzerinde plazma antioksidan enzim aktiviteleri ve lipid profili değişimi sağlamış ve potansiyel hipolipidemik ve antioksidan etkileri tetiklemiştir.

5. Diyabet Kontrolünde Yardımcı Olur

Karahindiba otu diyabetik rahatsızlığı olan hastalara yardımcı olur. Pankreastaki insülin üretimini uyarır ve kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar.

Ayrıca, karahindibanın diüretik özelliği sayesinde vücuttaki fazla şekerin giderilmesine ve idrara çıkmaya yardımcı olur.

Etnofarmakoloji Dergisinde yayımlanan bir çalışmada fareler üzerinde yapılan deneyde kan şekerini düşürücü etkisi olmuştur.

Diyabetik insanlar, böbrek ve karaciğer problemlerine daha yatkındır ve karahindiba kökü böbrekler ve karaciğerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

6. Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Karahindiba kökleri, yaprakları ve çiçekleri yenilebilir ve sindirim sağlığını iyileştirmek için kullanılabilir.

Bu bitki aynı zamanda sindirime yardımcı olur. Bağırsaklarda doğal ve yararlı bakterilerin oluşumunu dengeler. Müshil etkisi gösterir ve kolay idrar ve dışkı atımına yardımcı olur. Özellikle sindirimi kolaylaştıran mide asidi ve safra salgılanmasını artırabilir.

Aynı zamanda mide içindeki basıncın artmasına sebep olur ve ince bağırsak ile mide arasındaki kasların gevşemesini sağlayarak sindirime yardımcı olur.

2011 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada karahindiba verilen hayvanlarda verilmeyenlere göre yüzde 37 oranında daha fazla mide motilitesinin arttığı tespit edilmiştir.

Yorumla