Kararan El ve Ayaklar Nasıl Beyazlatılır

Kararan El ve Ayaklar Nasıl Beyazlatılır

El ve ayaklarımız çoğu zaman tüm dış etmenlere maruz kaldıkça vücudumuzun diğer kısımlarındaki deriden daha koyu hale gelme eğilimi gösterirler.

Özellikle cilt sürekli güneşin zararlı ultraviyole A ve B (UVA ve UVB) ışınlarına maruz kalması nedeniyle kendini korumak için daha fazla melanin üretir. Fazla melanin üretimi özellikle ellerde ve ayaklarda kıyafetler veya ayakkabı ile korunmuyorsa daha fazla kararmaya neden olur.

Cilt güneş ışınlarının zararlarının yanı sıra, kirlilik ve zararlı kimyasallara maruz kalma yüzünden de kararabilir.

Çoğu kişi, cilt bakımında çoğunlukla yüzlerine yoğunlaştığı için ellerinin ve ayaklarının güzelliğine dikkat etmez. Cildin kararması ve hasar görmesini önlemek için tüm vücuda eşit derecede dikkat edilmesi gerekir.

El ve ayak cildinin kararması pek de iyi görünmez hatta bazen utanmanıza neden olabilir. Neyse ki, el ve ayakları beyazlatmanın birçok doğal yolu var.

İşte kararan ellerinizi ve ayaklarınızı tekrar aydınlatmanın en iyi 10 yolu.

1. Limon

Limon el ve ayaklarda kullanabileceğiniz ucuz bir parlatıcıdır. Asit özellikleri sayesinde doğal bir ağartma maddesi olarak çalışır.

Limon C vitamini açısından zengindir, ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza ve genel cilt tonunu iyileştirmenize yardımcı olur. Yeni hücre büyümesine yardımcı olur ve daha açık bir cilt tonu sağlar.

 • Yarım limon parçasına biraz şeker serpiştirin. Bunu kararan bölgelere sürerek buradaki kir ve ölü hücreleri temizleyin. 10 dakika beklettikten sonra yıkayıp durulayın. Bunu haftada bir kez tekrar edin.
 • Bir başka seçenek olarak, eşit miktarda limon suyu ve balı iyice karıştırın. Ellerinize ve ayaklarınıza uygulayın. 15 dakika kadar bekletin, sonra su ile durulayın. Bunu günde iki kez tekrar edin.

Not: Cildinizin kurumaması için limonu kullandıktan sonra kaliteli bir nemlendirici kullanın. Ayrıca bu yöntemlerden sonra yaklaşık 2 saat güneş ışığına çıkmayın.

2. Yoğurt

Yoğurtta laktik asit, ten renginin aydınlatılmasına yardımcı olan etkili bir ağartma maddesidir. Laktik asit cildin üstündeki ölü hücreleri kurutup, pul pul dökerek ciltteki karamayı engeller.

Artı, yoğurttaki proteinler ve vitaminler cildinizi yumuşak ve parlak tutar.

 • Kararan bölgelere doğrudan yoğurt sürün ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. 10-15 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Cilt tonunuzu iyileştirmek için bu yöntemi günde bir veya iki kez tekrar edin.
 • Başka bir seçenek olarak eşit miktarda yoğurt ve gül suyunu karıştırın, ardından karışımı 1 çay kaşığı sebze gliserini karıştırın. Bu karışımı el ve ayaklarınıza sürün ve cildin emmesini bekleyin. Cilt tamamen eminceye kadar masaj yapın. Gece boyunca böylece bırakın ve ertesi sabah soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi yatmadan önce bir kez tekrarlayın.

3. Salatalık

Halk tabiri ile hıyar ellerinizi ve ayaklarınızı belirli bir süre daha doğal yapabilir. Salatalığın cilt açıcı özelliği tatsız bronzluktan veya kararmalardan kurtulmanıza yardımcı olabilr. Salatalıktaki A vitamini, cildinizin melanin üretimini kontrol ederek cildinizin tonunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Salatalık su açısından zengin olduğu için cildi nemli tutmaya yardımcı olur.

 • Kararan cilt bölgelerini yaklaşık 5 dakika boyunca taze salatalık dilimleriyle ovun. Cildin salatalık suyunu tamamen çekmesi için su ile durulamadan önce 15 dakika bekleyin. Yöntemi günde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda salatalık suyu ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımla ellerinize ve ayaklarınıza masaj yapın ve 10 ila 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile durulanın. Yöntemi her gün iki kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, küçük bir salatalık ile 2 çorba kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak 10 dakika kadar açık bırakın. Bir kağıt havlu yardımı ile karışımı cildinizden silin, sonra cildinizi durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

4. Aloe Vera

Aloe vera, cildin orijinal tonunu geri kazanmasına yardımcı olabilir. Hiperpigmentasyon tedavisi yapabilir ve bu nedenle elleriniz ve ayaklarınızdaki tabaklanmış cildi hafifletebilir.

Ayrıca, derideki nemi arttırıcı özelliklere sahiptir, ellerinize ve ayaklarınıza doğal bir parlaklık katmanıza yardımcı olur.

 • Taze aloe yaprağını kesin ve jelini çıkarın, 5 dakika boyunca ellerinize ve ayaklarınıza bu jel ile masaj yapın. 30 dakika bekleyin, daha sonra su ile durulayın. Günde iki defa tekrar ederek cilt renginizi açabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı aloe vera jeli ve birkaç damla badem yağını karıştırın. Bu karışımı koyu cilt bölgelerinize uygulayın ve cildinizde emilene kadar hafifçe masaj yapın. 15-20 dakika bekleyin, sonra suyla durulanın. Bu tedaviyi günde iki kez tekrarlayın.

Not: Cildinize aloe vera sürdükten sonra güneş ışığına çıkmamaya dikkat edin.

5. Portakal Kabuğu

Çoğumuzun içini yedikten sonra attığı portakal kabukları cildinizi beyazlatmak için kullanılabilir.

Bu narenciye içeriğindeki C vitamini sayesinde doğal bir ağartma maddesi olarak çalışarak cilt lekelerini söker atar. Ayrıca, portakal kabuğundaki sitrik asit, ölü deri hücrelerinin vücuttan pul pul olup dökülmesini sağlar.

 • Bir yemek kaşığı maske hazırlamak için 2 çorba kaşığı portakal kabuğu tozunu  yeterince yoğurt veya sütle karıştırın. Bu maskeyi kararmış cilt bölgelerine uygulayın. 20 dakika bekletin. Ardından, parmaklarınızı ıslatın ve bu bölgeyi dairesel hareketlerle hafifçe ovun. Bu cilt yenileme yöntemini haftada 1 veya 2 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, kalın bir maske hazırlamak için 2 çorba kaşığı portakal kabuğu tozuna yeterli miktarda gül suyu katıp karıştırın. Ayrıca, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve biraz bal ilave edip iyice karıştırın. Bu maskeyi ellerinize ve ayaklarınıza uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin. Sonra ellerinizi ıslatıp maskeyi hafifçe, fırçalayarak çıkarın ve soğuk su ile durulanın. Yöntemi haftada 2 veya 3 defa tekrar edin.

6. Domates

Domatesin içerisinde el ve ayaklarınızın üzerindeki cildi hafifletmeye yardımcı olabilecek ağartıcı özelliklere sahip bileşenler bulunur. Domatesin içinde bir antioksidan olan likopen, deriyi güneş hasarına karşı korur. Cildi, kararmanın arkasındaki ana nedenlerden biri olan UV hasarına karşı daha az hassas hale getirir.

Domates ayrıca cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Teninize yumuşaklık ve parlaklık katar.

 • Küçük bir parça domatesi etkilenen cilt bölgesine doğrudan, 2-3 dakika boyunca sürün. Domates suyunun kurumasını bekleyin, daha sonra suyla durulayın. Bunu her gün duş almadan önce yapın.
 • Alternatif olarak taze domates suyunu ayran ile 1: 2 oranında karıştırın. İçerisine bir pamuk batırıp kararan bölgelere sürün. 1 saat bekleyin, ardından duş alın. Bu yöntemi günde bir kez kullanın.
 • Başka bir seçenek olarak, eşit miktarda domates suyu ve limon suyunu karıştırın. Sonra karışımı cildinize uygulayın. 10 ila 15 dakika boyunca oturmasına izin verin, sonra durulayın. Yöntemi her gün 1 veya 2 kez tekrarlayın.

7. Zerdeçal

Zerdeçalın içerisindeki curcumin adlı bileşen ciltteki melanin üretimini azaltmaya yardımcı olur ve renk değişikliğini giderebilen güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda cildinizin doğal tonunu korumaya yardımcı olur .

 • Bir çay kaşığı zencefil tozu ile yeterli miktarda soğuk sütü karıştırın. Karışımı kararan bölgelere sürerek cildinizi hafifletebilirsiniz. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bu yöntemi günde 1 veya 2 defa tekrar ederek mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Alternatif bir maske hazırlamak için, ikişer çay kaşığı zerdeçal tozu ve zeytinyağını karıştırın. Bu maskeden ince bir tabaka ellerinize ve ayaklarınıza uygulayın. 10 dakika sonra yıkanın. Etkili sonuçlar için bu yöntemi haftada 3 kez tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek olarak, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, 4 çay kaşığı gram unu ve 2 çay kaşığı limon suyunu karıştırarak bir maske hazırlayın. Gerekirse buna biraz gül suyu ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi koyu renkli bölgeye uygulayın ve 20 ila 25 dakika boyunca veya kuruyana kadar açık şekilde bırakın. Maske kuruduktan sonra ovalayarak çıkarın ve ılık su ile yıkanın. Bu cilt maskesini haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Not: Cildinize zerdeçal uyguladıktan sonra direk güneşe maruz kalmamaya dikkat edin.

8. Sandalağacı

Sandalağacı koyu renkli el ve ayakları aydınlatmak için çok etkili bir başka çözümdür. Cildinizin rengini açar, cilt temizliğine yardımcı olur.

Ayrıca cildinizdeki cilt lekelerinden, kahverengi lekelerden ve pürüzlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Yarım limonun suyunu sıkın ve içerisine 1 çorba kaşığı sandal ağacı tozu katın ve iyice karıştırın. Maske çok kalın olursa biraz gül suyu ekleyin. Bu pürüzsüz maskeyi kararan bölgelere uygulayın ve 15-20 dakika sonra tamamen kuruyunca serin su ile durulayın. Cildiniz kaybolan ışıltısını kazanana kadar her gün tekrar edin.
 • Alternatif olarak birer çorba kaşığı sandal ağacı tozu ve badem tozunu karıştırın. Yeterli miktarda gül suyu, süt veya sadece su katarak karıştırmaya devam edin. Maskeyi etkilenen bölgelere sürün ve tamamen kurumasını bekleyin. Daha sonra, ılık suyla durulayın. Bu cilt hafifletici maskeyi haftada 2 veya 3 defa kullanın.

9. Papaya

Papaya cildinizi hafifletmeye ve cildinizin tonunu korumaya yardımcı olan başka bir harika çözümdür. Papain adı verilen, cildin yenilenmesini sağlayan bir enzim içerir. Artı, A, C ve E vitaminleri cildinizin sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar.

 1. Yarım papayayı dilimleyin ve bir blendıraya koyun.
 2. 1 tatlı kaşığı limon suyu katın.
 3. 1 çorba kaşığı bal katın.
 4. Pürüzsüz bir maske elde edene kadar bütün malzemeyi karıştırın.
 5. Bu maskeyi ellerinize ve ayaklarınıza uygulayın.
 6. 20-30 dakika boyunca bekletip durulayın.
 7. Cildinizi doğal olarak hafifletmek ve aydınlatmak için bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrar edin.

10. Pirinç

Pirinç, doğal güneş kremi olarak çalışan ve cildinizi hafifletmeye yardımcı olan bir asit türü içerir.

Koyu ten tedavisi için pirincin hem ununu hem suyunu kullanabilirsiniz.

 • 1 bardak pişmemiş pirinci ezerek ince bir toz haline getirin. Etkili bir maske hazırlamak için içerisine biraz süt birazda zerdeçal tozu ekleyin. Maskeyi cildinize uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 2 bardak pirinci iyice yıkayın. Pirinci süzün ve suyunu saklayın. Ellerinizi ve ayakları bu pirinç suyunda 10 dakika bekletin, daha sonra normal su ile iyice yıkayın. Bunu günde bir defa yapın.

Ek İpuçları:

 • Cildinizdeki gözeneklerin kir nedeniyle tıkanması tenin daha da kararmasına neden olacaktır, bu nedenle cildinizi her gün iyice temizleyin.
 • Ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi için haftada bir defa fırçalama yapabilirsiniz.
 • Yatmadan önce düzenli olarak hafif nemlendirici veya sızma zeytinyağı ile ellerinize ve ayaklarınıza masaj yapın.
 • Bedeninizi ve cildinizi sağlıklı tutmak için sağlıklı, dengeli bir diyet uygulayın.
 • Bol su içerek cildinizi nemli tutun.
 • Güneşte dışarı çıkarken, zararlı güneş ışınlarına maruz kalmamak için daima ellerinizi ve ayaklarınızı koruyun. Ayrıca cildinizi güneş kremi ile koruyabilirsiniz.
 • Cildinize ağartma maddeleri uyguladıktan sonra güneş altına çıkmayın.
 • Sert kimyasallar el ve ayak cildine zarar verir, bu nedenle bu tür maddelerden ve temizleyicilerden uzak durun.
 • Manikür ve pedikür için nereye gittiğiniz konusunda dikkatli olun; zira uygun olmayan steril edilmemiş ekipmanlar mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

 

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. Ali Osman
  26 Haziran 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!