Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler 

Kemik erimesine iyi gelen besinleri sıralamadan önce hastalık ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Kemikler sürekli yenilenen canlı bir dokudur. Fakat yaşla birlikte bir insanın kemik kütlesi ve yoğunluğu genellikle azalır. Bazı durumlarda bu, kemiklerin zayıflamasına ve kemik erimesi olarak bilinen bir durum olan cam kemik hastalığına yol açabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre 40 milyondan fazla insan kemik erimesi hastasıdır. 

Kemik erimesi ilerleyici bir hastalıktır. İnsanlar büyüdükçe, var olan kemiğin yerini yeni kemiğin alma süreci yavaşlar, hem çok fazla kemik kaybından hem de düşük kemik kütlesinden dolayı kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlarsınız.

Bu hastalık hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Ancak,menopozdan sonra vücuttaki östrojenin azalmasından dolayı kadınlar arasında daha yaygındır. Ayrıca, Kafkas ve Asya kökenli insanlar hastalığın en çok görüldüğü insanlardır.

Kemik erimesinin nedenleri arasında; soy geçmişi, sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama, sigara içme, belli ilaç tedavileri, düşük vücut ağırlığı ve düşük bir kemik yapısı içerir. Yüksek tiroid, paratiroid ve böbrek üstü torbası da kemik erimesiyle bağlantılıdır.

Yetersiz kalsiyum alımı da bu hastalığa neden olabilir. Kemik oluşumda rol alan diğer besin gereksinimleri D ve K vitaminlerini, magnezyumu, manganezi, çinkoyu, bakırı ve boru içerir.

Ulusak Kemik Erimesi Kurumu kemik erimesini “sessiz hastalık” olarak adlandırır, çünkü ilk evrelerdeki kemik kaybının neredeyse hiç belirtisi yoktur.

Bununla birlikte, kemik erimesinin ilk belirtisi kemik kırılma riskinin yükselmesidir. Kemikler öyle hassas hale gelir ki küçük bir düşme bile kalçada, bilek ve omurgada kırılmaya neden olabilir.

Kemik erimesinin belirtileri sonraki evrelerde sırt ağrısı,boy kısalması, kambur duruş ve hareketlerin sınırlanması gibi işaretlere dönüşür.

Eğer size de bu hastalığa yakalanma riski teşhisi konulursa sıkı bir diyet uygulamalısınız ve hastalığın ilerlemesini durdurmak ya da azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz. Buna ek olarak, kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutabilmek için evde bazı basit tedaviler deneyebilirsiniz.

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler 

1.Erik Kurusu

erik

Gün aşırı erik kurusu yemek, kemik erimesini ve kırılmaları önlemeye yardım eder. Bu durum , 2011’de İngiliz Besin Dergisi’nde yayınlanan Florida Eyalet Üniversitesi çalışması tarafından kanıtlanmıştır.

Erik kurusu, kemik kaybını azaltmaya yardım eden bir antioksidan olan polifenollerin yüksek derişiminden dolayı kemikleriniz için faydalıdır. Ek olarak, erik kuruları kemik oluşumu için önemli olan iki karine minerali bor ve bakır açısından iyi bir kaynaktır.

Her yaştan insanın günlük olarak iki ya da üç adet kurutulmuş erik yemesi ve kemik erimesini önlemek için bu miktarı aşama aşama günde 6 ile 10’a çıkarması tavsiye edilir.

2.Elma

elma

Günde bir elma yemek kemik erimesini emniyette tutabilir. Polifenol ve flavanoid gibi antioksidanların eşsiz birleşimi elmayı kemik sağlığı açısından güçlü bir kaynak yapar.

Aynı zamanda elmalar, kasları ve kemik bloğunu inşa eden kalsiyumu vücutta tutmaya yardım eden bir karine minerali olan bor bakımından zengindir.

Elmaların kemik faydalarının keyfine varmak için elmaları kabuğuyla beraber yiyin. Bununla birlikte, tarım ilaçlarından ve sentetik parafinlerden kaçınmak için organik olanları seçin.

   3.Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı da kemik erimesine iyi gelen besinler arasındadır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, diyetinizi saf hindistan cevizi yağıyla desteklemeniz kemik yoğunluğu kaybını içeren östrojen eksikliğinin etkilerini değiştirebilir. Hindistan cevizi yağındaki antioksidan bileşimlerin kemik yapısını muhafaza etme ve hormonal değişimler nedeniyle kemik kaybını önleme potansiyeli vardır.

Ek olarak, bu yağ içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum mineralleriyle kemik sağlığını destekler.

 • Saf hindistan cevizi yağının günlük üç yemek kaşığı tüketimi kemik erimesini önlemeye yardım eder ve günlük beş kaşık kullanımı hastalığı tersine çevirmeye yardımcı olabilir.
 • Yağı dıştan vücudunuza da uygulayabilir ve birkaç dakika nazikçe masaj yapabilirsiniz. Sonra sıcak bir duş alın. Bunu düzenli bir şekilde yaptığınızda, bu basit tedavi sağlığınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.
 • Ek olarak, yemeklerinizde de saf hindistan cevizi yağını kullanatılırsınız.

4.Badem Sütü

badem sütü

Badem sütü makul miktarda kalsiyum içerir ve bu yüzden kemik erimesine iyi gelen besinler arasındadır.

Ek olarak, sağlıklı ve güçlü kemikler için temel olan magnezyum, manganez ve potasyum içerir.

 • Bir bardak bademi gece boyu suda bekletin. Sonraki gün, kabuklarını ayırın ve bademleri bir buçuk bardak suyla birlikte ikişer ikişer miksere atın. Onları yumuşak püre haline getirin, bir miktar tarçın tozu ve damak tadınıza göre bal ekleyin ve tekrar karıştırın. Oluşan karışımı tülbent veya süzgeçle süzün. Bu badem sütünü her gün için. Badem sütünü marketten de satın alabilirsiniz.
 • Diğer seçenek ise, gece boyunca 10 adet bademi suda bekletin ve kabuklarını soyarak bir bardak sıcak sütle karıştırın.(tercihen keçi sütü de olabilir)

5.Susam Tohumları

susam

Eski Hindu hekimlik ve uzun yaşam sanatına göre, kemik erimesinden korunmaya yardımcı olan etkili bir yöntemde susam tohumu tüketmektir. Susam tohumları, kemik sağlığı açısından en temel minerallerden biri olan kalsiyum bakımından zengindir. Ek olarak, susam tohumları kemik sağlığı için magnezyum, manganez, bakır, çinko, fosfor, K ve D vitaminleri gibi diğer bileşenleri içerir.

 • Sabahları her gün bir avuç kavrulmuş beyaz susam tohumu çiğneyin.
 • Alternatif olarak, çekilmiş ve kavrulmuş susamı bir bardak sıcak sütle karıştırın. Bunu günde iki kez için.
 • Ek olarak, kavrulmuş susamı yemeklerinizde ve ekmeklerinizde kullanın.

6. Balık Yağı

balık yağı

Balık yağı takviyeleri, temel yağ asitleri ve D vitaminini içeren omega3’den dolayı kemiğin mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.

NASA destekli bir Kemik Mineral Araştırma Dergisi’nin çalışması balık yağındaki omega3 yağ asidinin kemik kırılmasını en aza indirerek kas ve kemik kaybına yol açan etkileşme faktörlerini azalttığını ortaya koydu.

 • Doktirunuza danıştıktan sonra, günlük 1000 mg balık yağı takviyesi alabilirsiniz.
 • Diyetinizdeki temel yağ asidi miktarını arttırmak için somon gibi soğuk su balıklarını da yiyebilirsiniz.

Not : Kan sulandırıcı tedavi alan insanlar bir doktora danışmadan balık yağı tamamlayıcılarını almamalıdır.

  7. Ananas

ananas

Ananas kemik erimesinin önlenmesinde ve tedavi edilmesinde yararlı olam manganez minerali bakımından zengindir. Manganez eksikliği kemik kaybı ve kemik bozukluğuyla ilişkilidir, bu eksiklik düşük kemik yoğunluğuna ve kemik erimesine neden olabilir.

 • Her gün yemekten önce bir parça taze ananas yiyin. Bir ölçek ananas günlük gereken manganez miktarının yüzde 75 ini sağlar.
 • Alternatif olarak, kemik erimesini önlemek için günlük bir bardak ananas suyu içebilirsiniz.

8. Kişniş

kişniş

Kişniş, kemik sağlığını korumak için değerli olan mineraller bakımından zengindir. Hem kişniş yaprakları hem de tohumları, magnezyum ve demirin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve manganez bakımından zengindir. Kalsiyum ve manganez zayıf kemikleri güçlendirir ve tedavi etmede önemli bir rol oynar. Bu besinler yaşlı kadınlarda bel kemiği kaybını azaltmaya yardım eder.

 • Bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı kişniş tohumunu karıştırın, üstünü kapatın ve 5 ile 10 dakika arası demleyin, süzün ve bal ekleyin. Günde iki kez için.
 • Aynı zamanda yemeklerinizde daha fazla kişniş yaprağı ve tohumu kullanın.

9. Güneşin Keyfini Çıkarın

Güneş Işınlarının Bilinmeyen 10 Faydası

Sağlıklı ve güçlü kemikler için D vitaminine ihtiyacınız vardır. D vitamini kalsiyumun emilmesine olanak sağlayarak beslenmede önemli bir rol oynar, bu sayede daha sonraki yıllarda kemik erimesini engellemeye yardımcı olur. D vitamininin en önemli doğal kaynaklarından biri güneş ışığıdır.

D vitamini alımını arttırmak için her gün sabahları 10 15 dakika güneşe çıkın. Bu, vücutta D vitamini üretmeye yardım eder. Ancak, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaçının ve gün içinde güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmayı unutmayın.

10. Düzenli Egzersiz

egzersiz

Egzersiz, kemik erimesiyle savaşmak için yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Düzenli fiziksel egzersizin kemik kaybını azaltmaya, kemik yoğunluğunu arttırmaya, kemik sağlığını geliştirmeye yardım ettiği kabul edilmiştir.

 • Yürüyüş, düşük etkili ayrobik ya da tenis oynamak gibi ağırlık taşıma egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Serbest ağırlıklarla ve germe bantlarıyla direnç egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Esneklik ve denge egzersizleri yapabilirsiniz.

Bu egzersizleri her gün ya da haftada üç gün en az 30 dakika yapın. Egzersizde yeniyseniz kişiselleştirilmiş bir program için sertifikalı bir hoca ile çalışın.

Ek İpuçları

 • Her gün kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketin. Magnezyum, K ve D vitamini, gerekli yağ asitleri ve manganez bakımından zengin yiyecekler tüketilmeli.
 • Alkolden uzak durun.
 • Kemik kaybı oranını hızlandırdığı ve kemik yoğunluğunu azalttığı için sigara içmeyin.
 • Kırık kemiklere ve durumunuzun kötüleşmesine neden olan düşmeleri önlemek için tedbirler alın.
 • Kemik erimesi tedavisi için kortikosteroid, diüretik ilaç ve tiroid hormonu tedavileri gibi tedavi yöntemlerini takip edin.
 • Doktorunuza da danışarak kalsiyum ve D vitamini destekleyicileri alın.
 • Mayalanmış yiyecek ve protein tozlarının yanı sıra sodyumu yüksek paketlenmiş yiyeceklerden uzak durun. Yukarıda sıraladığımız kemik erimesine iyi gelen besinleri tüketin.

Yorumla

2 yorum