Kemik Sağlığı İçin Kalsiyum Kaynağı 7 Süper Gıda

Kalsiyum, kemik sağlığını korumak için gereken en önemli besin maddelerinden biridir ve aynı zamanda kemik yoğunluğunu arttırdığı da bilinmektedir.

Dolayısıyla diyetimiz, kalsiyum bakımından zengin gıdalar içermelidir. Günlük ihtiyaç duyduğumuz kalsiyum için diyetimize katabileceğimiz pek çok gıda vardır.

Kalsiyum Kaynağı bu 7 süper gıda, kemiklerinizin güçlenmesine katkı sağlayacaktır:

1. Yoğurt

Yoğurt, diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi kalsiyum kaynaklarındandır. Az yağlı yoğurt, kemiklerin kuvvetli ve sağlıklı kalmasını sağlayan kalsiyum bakımından zengindir.

Yoğurda taze çilek veya istediğiniz herhangi bir meyveyi eklemek, hem yoğurdu daha lezzetli hale getirecek hem de eklediğiniz meyvelerin besin değerlerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

Yoğurt, sade şekilde tüketilebildiği gibi ayrıca çorba, sos ve tatlılarda da kullanılabilir.

2. Chia Tohumu

Diyetinize organik chia tohumunu dahil edin çünkü Chia tohumunda sütün içerdiğinden yaklaşık beş kat daha fazla kalsiyum vardır. Bu tohum ayrıca besinlerdeki kalsiyumun daha iyi emilmesine yardımcı olduğu bilinen magnezyum açısından da zengindir.

Chia tohumunu çiğ tüketebilir, çorba veya tatlılara katılabilir.

3. Süt

Süt, en iyi protein kaynağı olmakla beraber kalsiyum alımı için en fazla tüketilen gıdadır. Vücudun besinlerden kalsiyum emmesine yardımcı olan D vitamini bakımından da zengindir. İnek sütüne alerjisi olanlar soya sütü de içebilirler, aynı etkiyi gösterecektir. 220 gram süt, yaklaşık 290 miligram kalsiyum içerir.

Daha fazla kalsiyum için kahvaltıda süt ve süt ürünleri (peynir gibi) tüketimi arttırılabilir.

4. Badem

Badem, kalsiyum bakımından zengin süper bir gıdadır. Bir avuç organik bademdeki kalsiyumun, 1/4 bardak süt ile eşdeğer olduğu bilinmektedir. Her gün 100 gram badem tüketmek, günlük kalsiyum ihtiyacınızın %25’ini karşılayacaktır. Badem ayrıca magnezyum açısından da zengindir.

Bademi sade şekilde tüketebilir veya tatlı tariflerinizde kullanabilirsiniz.

5. Soya Peyniri

Kalsiyum ile yüklü olan soya peyniri, zengin bir mineral ve vitamin bir kaynağıdır. Yarım fincan soya peyniri, 435 miligram kalsiyum içerir.

Soya peynirini ana yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz.

6. Kıvırcık Lahana (Kale)

Yeşil yapraklı sebzeler, birçok vitamin ve mineral yüklü olmalarının yanı sıra harika birer kalsiyum kaynağıdırlar. “Kıvırcık lahana” veya diğer adıyla “Kale”, magnezyum, kalsiyum, B12 ve B6 vitaminleri ve çok sayıda diğer besleyici madde bakımından zengindir.

Daha önceden belirttiğimiz gibi magnezyum, vücudun kalsiyum edinimine katkıda bulunur. Sadece 100 gram kıvırcık lahana tüketmek, günlük ihtiyacınız olan kalsiyum miktarının % 15’ini karşılayacaktır.

Kıvırcık lahanayı salataların bir parçası olarak kullanabilir, çorba ve yan yemeklere dahil edebilirsiniz.

7. Ispanak

Ispanağın diğer sebzelere oranla daha fazla kalsiyum içerdiği bilinmektedir. Bir kase çiğ ıspanak, günlük kalsiyum ihtiyacınızın en az %10’u olan 29 miligram kalsiyumu vücudunuza sunar. Böylelikle kemiklerimizin sağlamlaşmasına da katkıda bulunur.

Ispanağı, sebze çorbanızın veya yan yemeklerinizin bir parçası olarak kullanabilirsiniz (salatalara pişmiş ıspanak da katılabilir).

Yorumla