Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları

Keten tohumu insanlar tarafından tüketilen en eski gıdalardan biridir. Birçok kişi keten tohumunun bu dünyanın ilk etkili ve süper yiyeceği  olduğunu düşünmektedir. Keten tohumu yulaf ezmesi, kek , kraker için ve daha birçok gıdalar için kullanılabilmektedir.

Keten tohumunun cevize benzeyen tat ve aroması birçok kişi tarafından beğenilmektedir. Popülaritesinin arkasında birçok sağlığa katkısı bulunan faydaları da vardır.

Keten tohumu en önemli üç element olan omega 3 yağ asitleri, lignanlar ve müsilaj içermektedir. Ayrıca keten tohumunda B1 vitamini, protein, bakır, manganez, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum ile birlikte hem çözünür hem de çözünmez lifler içermektedir.

Keten tohumu içerdiği serbest gluten nedeniyle buğday alerjisi ve çölyak hastalığı tedavisi için alternatif bir çözümdür.

Keten tohumunun iki temel rengi kahverengi ve altın sarısıdır. Ayrıca bütün olarak ve yağ şeklinde piyasalarda bulunmaktadır. Keten tohumu takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İşte sizlere keten tohumunun en iyi 10 faydası;

1.     Kalp Hastalığına Karşı Korur

Keten tohumu kalbi koruyan ve sağlıklı tutmaya yarayan birçok besini içermektedir. Omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu doymamış yağlar açısından da zenginliği ile kalp sağlığını korumaktadır.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet listesi ile beslenen insanlarda kalp krizi riski daha az olmaktadır.

Aynı zamanda keten tohumu arterlerde plak birikimini azaltarak kalp hastalığı ve felç riskini de azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte damar sertliğini de önlemektedir.

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için keten tohumu tüketebilirsiniz.

2.     Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Menopoz Belirtilerini Hafifletir

2013 yılında menopozal kadınların menopoz semptomları ile mücadele için keten tohumunun çok faydalı olduğu bulunmuştur. Keten tohumu sıcak basması, ruh bozuklukları ve vajinal kuruluk gibi belirtileri azaltmaya yarayan östrojenik özelliklere sahiptir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada menopoz semptomlarını tedavi etmek için günde 2-3 kez keten tohumu tüketmenin faydalı olduğu bulunmuştur. Hatta keten tohumu kadınların düzenli olarak döngüyü korumasında ve doğurganlığı artırmada da faydalı bulunmuştur.

3.     Kötü Kolesterolü Düşürür

Kötü Kolesterolü Düşürür

Keten tohumunun düzenli olarak alımı vücutta bulunan kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. 2010 yılında Beslenme Araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmada günlük 100 mg keten tohumu tüketmenin kan kolesterol düzeylerini azaltarak kolesterolü yüksek seviyelerde olan erkeklerde ise karaciğer hastalığı riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Keten tohumunda bulunan flavonoidler düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)ya da ”kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken aynı zamanda kalp sağlığını da korumaktadır. Keten tohumu vücutta kolesterol emilimini engellemeye yardımcı lifler de içermektedir.

LDL’yi düşürmeye yardımcı olmak için günlük olarak 2 ya da 4 yemek kaşığı keten tohumu tüketin.

4.     Kilo Vermeyi Sağlar

Kilo Vermeyi Sağlar

Keten tohumu kilo vermeye yardımcı üç ana bileşik olan omega-3 yağ asitleri, lif ve lignanlar açısından zengindir. Sağlıklı yağ ve lifler iştahı bastırarak uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca keten tohumu kilo vermeye yardımcı B vitaminleri, potasyum, magnezyum ve çinko da içermektedir.

Keten tohumu aynı zamanda kilo vermek için en önemli durumlardan biri olan iltihabı da azaltmaktadır. Çünkü iltihaplı vücut üzerinde aşırı kilo tutmaya eğilimlidir.

Kilo kaybı söz konusu olduğunda keten tohumu kullanabilirsiniz. Keten tohumunu salatalara, çorbaya, yoğurda ya da herhangi bir sebze ve meyve suyuna karıştırabilirsiniz.

5.     Kanser Riskini Azaltır

kanser

Kanser Araştırma Amerikan Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda keten tohumunun kanser riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Başlangıçta keten tohumu meme kanserine karşı etkili bulunmuştur, ancak sonraları prostat, yumurtalık ve kolon kanseri ile mücadelede de faydalı bulunmuştur.

Keten tohumu içerdiği yüksek lignans düzeyleri sayesinde metabolizma ve tümör hücrelerinin büyümesi ve yayılmasını engelleyerek kansere karşı korur. Ayrıca ezilmiş keten tohumu ve keten tohumu yağı kansere karşı faydalı olan alfa-linolenik asit ve omega-3 yağ asitleri içermektedir.

Yoğurdun üzerine keten tohumu ekleyerek yiyebilirsiniz. Ayrıca salata sosları ve pişmiş yemeklere de keten tohumu ekleyebilirsiniz.

6.     Kan Şekerini Düzenler

Keten tohumu günlük olarak kullanıldığında Tip 2 diyabet olan kişilerde kan şekeri düzeylerini artırmaktadır. 2007 yılında Bilim One Halk Kütüphanesi’nde yayınlanan bir çalışmada 12 hafta boyunca keten tohumu takviyeleri kullanılmış ve bu insanlarda kan şekerinin düzenlendiği ortaya konulmuştur.

Ayrıca keten tohumu yüksek kan şekeri kontrolü için önemli olan alfa-linolenik asit, protein ve lif içermektedir. Keten tohumu normal kan şekeri seviyesini koruyarak böbrek yetmezliği komplikasyonlarını önelemede ve kalp hastalığı riskini azaltmada etkilidir.

Doktorunuza danışarak diyabet kontrolü ilaçlar ile birlikte keten tohumu kullanabilirsiniz. Hipoglisemi ve düşük kan şekeri riskini önlemek için keten tohumunu deneyebilirsiniz.

7.     Sindirimi Geliştirir

Sindirimi Geliştirir

Keten tohumu sağlıklı bir sindirim için gerekli olan lifler içerir. Ayrıca gıdaların bağırsakta emilimini de kolaylaştırır. Omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu sindirim sistemini ve sindirim sağlığını korumada da etkilidir.

Keten tohumu doğal bir müshil olarak kabızlığı da önlemektedir. Keten tohumu tüketiminde yan etkilerine neden olmamak için bir miktar su içmeyi de ihmal etmeyin.

Not: İshal, tahriş edici bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ya da sindirim bozuklukları çeken insanlar keten tohumu kullanımından kaçınmalıdır.

8.     Toksinlerden Arındırır

Toksinlerden Arındırır

Keten tohumu vücudu toksinlerden arındırmada, karaciğer tarafından emilen zararlı toksinleri, kolesterol ve diğer atık ürünleri düzenlemektedir. Keten tohumu bağırsak toksinlerinin dışarı atılmasında çok etkili olan çözünür ve çözünmez lifler içerir.

Keten tohumu esansiyel yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri sayesinde bağışık sistemini güçlendirmektedir.

Vücudun toksinlerden arınması kronik yorgunluk, halsizlik, inflamasyon ve tıkanıklığı azaltmaktadır.

Detoksifikasyon için bazı yiyeceklerle keten tohumu kullanabilirsiniz. Geceden bir fincan suya 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyin ve ertesi sabah bu karışımdan yiyin. 2 hafta boyunca günlük olarak bu işlemi tekrarlayın. Ayrıca yiyeceklere de 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz.

9.     Saç Problemlerini Çözer

Keten tohumu saçları güçlendiren ve daha sağlıklı hale getiren omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca keten tohumunda bulunan E vitaminleri saç köklerini ve saç derisini besleyerek saç dökülmesini ve kelliği önlemektedir. Keten tohumu insanlarda sıkça görülen sedef gibi saç dökülmesi durumlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Keten tohumu ve keten tohumu yağını diyetlerinize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kıvırcık saçlı kişiler keten tohumunu suda kaynatarak saçları için kullanabilirler.

10.Cildi Yeniler

Cildi Yeniler

Keten tohumu ve keten tohumu yağı içerdiği sağlıklı yağlar ve B vitamini açısından cilt için oldukça faydalıdır. Keten tohumu cilt kuruluğunu, ciltte oluşan pul pul dökülmeleri, akne, egzama, deri alerjileri ve güneş yanığı gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Keten tohumu anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt tahrişini, döküntüleri, doku iltihabını ve kızarıklığı en aza indirmektedir. Ayrıca keten tohumu içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde cildi nemli ve pürüzsüz tutmaktadır. Sağlıklı ve genç bir görünüme sahip cilt için keten tohumu yiyebilirsiniz.

Önlemler

  • Hamile kadınlar ve emziren anneler keten tohumu ve keten tohumu takviyeleri almaktan kaçınmalıdır.
  • Keten tohumu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü keten tohumu kanama riskini artırabilir. Prostat kanseri, yüksek trigliserid, hipotiroidi ve duyarlı hormonlara sahip kişilerde keten tohumu kullanımından kaçınmalıdır.
  • Kan şekeri düzeyleri için diyabet ilaçları ile keten tohumu kullanmadan önce doktorunuza danışın.
  • Keten tohumunu sağlıklı amaçlar için kullanırken bol bol su tüketmelisiniz. Aksi takdirde gastrointestinal yan etkileri oluşabilir.
  • Keten tohumunu fazla miktarda kullanmak bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!