Kıl Dönmesinin (Pilonidal Kistin) Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kıl dönmesi bitkisel tedavi yöntemlerini sıralamadan önce kısa bir bilgi edinelim. Kıl dönmesi yani tıp dilinde Pilonidal Kist olarak adlandırılan rahatsızlık kalçanın kıvrımlı bölgesinde meydana gelen bir tür kronik cilt enfeksiyonudur. Bu kistler kılların veya tüylerin kıvrılıp deriye batması yada gömülmesine bir tepki olarak gelişebilir.

Pilonidal kistin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, uzmanlar cilde nüfuz eden gevşek kılların neden olduğuna inanıyor. Vücut, içerisine giren bu kılı yabancı bir madde olarak görmekte ve buna karşı bağışıklık tepkisi olarak kılın etrafında bir kist oluşumuna neden olmaktadır. Kalça bölgesinde oluşan herhangi bir travma da kıl dönmesi gelişimine katkıda bulunabilir.

Başlangıçta, sadece cilt yüzeyinde küçük bir çukur gibi görünen bu kist bir kez enfekte oldumu şişmiş bir kitle haline gelir. Sıvı veya irin toplayan bir apse ile dolu kapalı bir kese olabilir.

Kıl dönmesi bitkisel tedavi

Kıl dönmesi bitkisel tedavi

Bu tip deri enfeksiyonu kadınlara göre erkeklerde daha yaygındır. Obez insanların, vücudu aşırı kıllı olanların ve kılları kalın ve sert olanların bu rahatsızlığa yakalanma riski daha yüksektir. Uzun süreli oturmayı gerektiren bir inaktif yaşam tarzı da risk seviyesini yükseltir.

Hafif Pilonidal kist vakaları küçük tedaviler gerektirdiği için doğal yöntemeler ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kistlerin büyüklüğünü azaltmak ve enfeksiyonu önlemek için uzun süreli tedavi ve cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Kıl dönmesi bitkisel tedavi – İşte pilonidal kistler (kıl dönmesi) için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Sarımsak

Kıl dönmesi bitkisel tedavi denilince akla ilk gelen sarımsaktır. Sarımsak kendi güçlü antibiyotik ve antifungal özelliklere sayesinde kıl dönmesi için başka bir etkili ilaçtır. Yutularak kullanıldığı zaman bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla mücadele eder ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Bir kaç adet sarımsağı iyice dövün ve doğrudan etkilenen alan üzerine uygulayın. Birkaç dakika açık beklettikten sonra üzerini gazlı bir bez ile örtün, biraz da böyle beklettikten sonra yıkayıp durulayın.
 • Ayrıca bir bardak suya ezilmiş sarımsak katıp içebilir yada günde 2 3 diş sarımsak yutabilirsiniz.

Not: Sarımsak hassas cilde sahip olanlar için uygun değildir. Ayrıca, 10 dakikadan fazla cilt üzerinde bırakmayın.

2. Aloe Vera

aloe-vera

Aloe vera iyileşmeyi teşvik etmek, ağrı ve şişliği azaltmak için çok etkilidir. Onun anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri rahatsızlığı azaltmaya ve pilonidal kistin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 • Taze bir aloe bitkisine kesin ve jelini doğrudan etkilenen alana sürün. ılık suyla yıkamadan önce 15 ila 20 dakika bekleyin. Bu yöntemi günde 3 yada 4 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak bir pamuğu 5 dakika süreyle taze aloe vera jelinde bekletip pamuğun jeli iyice emmesini sağladıktan sonra yaklaşık yarım saat boyunca pamuğu etkilenen alana bastırabilirsiniz. 2 saat bekledikten sonra pamuğu değiştirerek yöntemi tekrarlayabilirsiniz. Bu tedaviyi bir hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

3. Zerdeçal

 

Zerdeçal pilonidal kistin tedavisinde etkili olan başka bir evde tedavi yöntemidir. İçindeki kurkumin bileşiği anti-inflamatuar özelliği sergiler buda iltihabı ve ağrıyı azaltır. Ayrıca, zerdeçalın antiseptik özelliği tüm enfeksiyon türlerinin önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir.

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu ile biraz suyu karıştırarak bir maske hazırlayın. Bu macunu kıl dönmesi olan alana sürün ve kurumasın bekleyin. Kuruduktan sonra bölgeyi ılık su ile durulayın. Bu yöntemi bir kaç gün boyunca günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katıp içebilirsiniz.

4. Siyah Çay Poşetleri

siyah-cay-posetleri

Kıl dönmesi bitkisel tedavi arayanlar birde siyah çayı deneyin. Siyah çayın asidik özelliği kistin daha kötüye gitmesini engeller ve enfeksiyonu yerinde tutar. Çayın anti-inflamatuar niteliği de ağrı ve şişlikten rahatlama sağlar.

 1. Siyah çay poşetini 5 dakika boyunca ılık suda bekletin.
 2. Sudan çıkarın ve fazla suyu sıkın.
 3. 5 ila 10 dakika süre ile etkilenen alan üzerine tutun.
 4. Yöntemi birkaç gün boyunca her gün bir kaç kez yineleyin.

5. Hint Leylağı (Neem)

hint-leylak-neem

Bu can sıkıcı sorunu tedavi etmek için, aynı zamanda neem olarak bilinen Hint lilasını kullanabilirsiniz.

Doğal antiseptik ve antibakteriyel nitelikleri ile neem iyileşmeyi teşvik edebilir.

 • İyice yıkanmış bir avuç neem yaprağını iyice ezerek bir maske hazırlayın. Etkilenen alanı bu maske ile kapatın. Ilık suyla yıkamadan önce 20 dakika dinlendirin. Bu yöntemi günde 3 ya da 4 kez tekrar edin.
 • Başka bir seçenek olarak, bir avuç neem yaprağını su dolu bir kapta suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatın. Süzün ve su soğumasını bekleyin. Bu neem-infüzyon su ile günde 2 ya da 3 kez etkilenen bölgeyi durulayın.

6. Sıcak sıkıştırma tedavisi

Etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulamak şiddetli ağrıyı kesmek için çok etkilidir.

Sıcak kompres aynı zamanda oluşan kistlerin içerisindeki irin gibi sıvıların hızlı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olarak iyileşme sürecini başlatacaktır.

Ancak şunu da unutmamak lazım sıcak kompres Pilonidal kistin yanı kıl dönmesinin büyümesine engel olmaz.

 1. Bir bezi sıcak suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bu bezi bir kaç dakika boyunca etkilenen bölgede bekletin.
 3. Kistin içindeki sıvı boşalmaya başlayana kadar yöntemi günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, bir sıcak banyo alabilir ya da etkilenen bölgeyi birkaç dakika ılık su ile durulayabilirsiniz.

7. Çay Ağacı Yağı

Kıl dönmesi bitkisel tedavisi için çay ağacı yağı da oldukça etkilidir. Çay ağacı yağı bu ağrılı rahatsızlık için oldukça etkili olan başka bir etkili çaredir.

Bu yağın antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde şifalı ve iyileştirici güçleri vardır.

Yağ cildin derinliklerine nüfuz ederek iyileşmeyi hızlandırır.

 1. Çay ağacı yağını 1 e 10 oranında suyla seyreltin.
 2. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin.
 3. Ardından ılık su ile iyice durulayın ve kuru bir bez ile kurulayın.
 4. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

8. Elma sirkesi

Elma sirkesi kullanmak da Pilonidal kist tedavisine yardımcı olabilir.

Sirkenin anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ve iltihabı azaltır. Buna ek olarak, elma sirkesinin antiseptik ve antibakteriyel doğası bakteri üremesini engelleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Yarım fincan ılık suya 2 veya 3 çay kaşığı organik, ham, filtresiz elma sirkesi karıştırın. Bu çözeltiye bir pamuk batırıp ıslatın ve yaklaşık 1 dakika boyunca doğrudan etkilenen alana bastırın. Bu yöntemi bir kaç gün boyunca günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, ılık bir bardak suya 1 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin ve iyileşme sürecini hızlandırmak için günde iki kez için.

9. Epsom Tuzu

İngiliz tuzu da kıl dönmesi nedeniyle görülen ağrıdan rahatlama sağlayabilir. Ayrıca bir kaç şifalı özelliği sayesinde hızlı bir şekilde kistin iyileşmesini sağlar. İçinde ki magnezyum sülfat kisten akan irinin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda rahatsızlıkla ilişkili ağrı ve iltihabı rahatlatacaktır.

 • 2 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı Epsom tuzu katın. Tuz granülleri tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Bu çözeltide bir pamuk ıslatın ve 20 ila 30 dakika boyunca, etkilenen alana bastırın. Yöntemi birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak epsom tuz katılmış bir küvette banyo yapabilirsiniz. Banyo suyunu 20 litre suya 1 bardak epsom tuz katacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

10. Hint yağı

Hint yağı ağrıyı hafifletebilir ve pilonidal kistlerle bağlantılı enflamasyonu azaltabilecek yüksek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 1. Sıcak hint yağına bir pamuk batırın.
 2. Pamuğu etkilenen alan üzerine bastırın ve bir bandaj ile sabitleyin.
 3. Günde 2 yada 3 defa bandaj ve pamuğu tazeleyerek yöntemi tekrar edin.
 4. Bu yöntemi kist kaybolana kadar tekrar edebilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Pilonidal kisti önlemek için bu bölgeyi temiz ve kuru tutmaya çalışın.
 • Banyo yaptıktan sonra etkilenen bölgeyi biraz su ve kokusuz kağıt mendil ile silin.
 • Etkilenen bölgeye krem veya jel sürmeyin bu cildi daha da tahriş edebilir.
 • Etkilenen alanı iyice ılık su ve antiseptik sabun ile yıkayıp iyice kurulayın.
 • Bu bölgenin terlememesini sağlayın.
 • Bu bölgeye kesinlikle kirli ellerle dokunmayın.
 • Bu rahatsızlığa yakalanma riskini azaltmak için kilonuzu kontrol altında tutun.
 • Sorunu önlemek için, hem de iyileşme sürecini hızlandırmak için uzun süreli oturmaktan kaçının.
 • Kistin içindeki sıvı drenajı boşaltmak için kesinlikle keskin bir alet ile bu bölgeyi deşmeye çalışmayın.
 • Sırt üstü uyumamaya çalışın. Sağ tarafınıza uyumak faydanıza olacaktır.
 • Evde olduğunuz zamanlarda yaranın açık kalmasını sağlayın.
 • Yarayı dışarı çıkarken korumak için bir bandaj kullanın.
 • Ağrı ve iltihap ile mücadele için diyetinize badem, ceviz, yağlı balık, zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar gıdalar ekleyin.

Kıl dönmesi bitkisel tedavi başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla